Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
PIJÁCI KÁVY ŽIJÍ DÉLE A ŠŤASTNĚJŠÍM ŽIVOTEM, POTVRZUJÍ VĚDECKÉ STUDIE
Už sa na tadescu o prospešných účinkoch kávy písalo viackrát. Tak čo takto dať si kávu?
Dvě vědecké studie zveřejněné v pondělí zjišťují, že pijáci kávy žijí déle a šťastnějším životem, než jejich protějšky, co kávu nepijí.
Dvě studie zkoumaly statisíce lidí po řadu let a zjistily, že ti, kdo pravidelně pijí kávu, mají významně nižší riziko, že chytí téměř jakoukoliv chronickou chorobu.
Sandiegouniontribune.com hlásí:
Jsou to pozorovací studie, nikoliv kontrolované klinické zkoušky. Takže, ač se na nich ukazují spojitosti, nejsou důkazem příčiny a následku. A je také možné, že extrémně vysoká úroveň konzumace kávy může vytvářet jiné nežádoucí účinky kromě nervozity z kofeinu.
Ale, jak výzkumníci říkají, přinejmenším tyto poslední důkazy přispívají k ohromné spoustě už předchozích zpráv, že většině lidí zvyk pít kávu nepřináší žádnou škodu a že to dost dobře může být lidskému zdraví prospěšné.
Obě nové studie vyšly v Annals of Internal Medicine. Ptaly se účastníků, zda pijí kávu, a pokud ano, kolik. Účastníků se rovněž ptali na další návyky ovlivňující zdraví, jako je kouření, cvičení a srdeční choroby.
Jednu studii vedla Veronica W. Setiawan z Universiy of Southern California. Financoval ji National Cancer Institute a zkoumala návyky pití kávy mezi více než 180 000 bílými, černými a latinskými Američany i domorodými Havajci. Sledoval je v průměru 16 let. Studii najdete na j.mp/coffeeusc.
Druhou prováděli evropští vědci z Imperial College London a z Mezinárodní agentury výzkumu rakoviny pod vedením Marc J. Gunter z IARC. Ta zkoumala pití kávy u více než 520 000 dospělých z 10 evropských zemí. Studii najdete na j.mp/eucoffee.
Studie vedená Setiawan zjistila, že pijáci jednoho šálku kávy denně měli o 12 procent menší riziko smrti kvůli srdečním onemocněním, rakovině, mrtvici, cukrovce, dýchacím a ledvinovým chorobám. U těch, kdo pili 3 šálky denně, riziko pokleslo o 18 procent.
V předchozích studiích byla velká většina zkoumaných bílá, což znamenalo, že rozdíly v prostředí a životním stylu etnik mohly tyto výsledky znepřesnit. Její studie ale ukazuje, že tento prospěch to přináší bez ohledu na studované etnikum.
I studie vedená Gunterem podobě zjistila nižší riziko smrti na různá onemocnění včetně zažívacích, oběhových a jaterních chorob. Vztah byl stejný bez ohledu na zemi, zjistila studie. Tu financoval Generální direktorát Evropské komise pro zdraví a spotřebitele a Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny.
Klidně se odvazujte
Studie je významným příspěvkem ke znalostem o kávě a zdraví, řekl Peter Adams, profesor z Programu rozběh a udržování nádoru při Sanford Burnham presbyteriánském institutu lékařských objevů.
„Je dobré vědět, že ne vše, co vás odváže, je pro vás špatné,“ uvedl Adams v emailu.
„Tyto dvě publikace rozšiřují odhalení předchozích studií poukazujících na zjevný prospěch z pití kávy,“ dodal. „Ač ta data v rámci těchto a předchozích šetření vypadají konzistentně a přesvědčivě, aby byla skutečně ujišťující, je důležité dopracovat se k tomu, jak to funguje.
„Jak autoři uvádí, káva je složitý mix, a nevypadá to, že by to byl kofein sám, který to přináší. Káva obsahuje mnoho dalších kandidátských molekul, např. antioxidantů.“
„Ovšem nedávné studie zpochybnily názor, že antioxidanty jsou vždy prospěšné. Oxidanty ne vždy způsobují stárnutí, jak se předtím myslelo, a antioxidanty mohou pomoci přežít třebas rakovinným buňkám!“
„Takže, než se dopracujeme k tomu, jak to funguje, můžete dál pít kávu a ignorovat drahé antioxidanty z lékárny,“ řekl.
Káva je nejuznávanější kvůli svým stimulačním účinkům poskytovaným kofeinem. Avšak na to různí lidé reagují různě podle své genetiky. Někteří lidé jsou metabolicky rychlí a kofein odbourávají, jiní jej metabolizují o dost pomaleji.
Mezi těmi pomalu metabolizujícími je i Ozzy Osbourne, legenda heavy metalu a hlavní zpěvák Black Sabbath, který nedávno skončil to, co tato kapela označila za svou poslední túru.
To má zdravotní důsledky. Jedna z mála studií ukázala určité škody způsobené kávou u těch s pomalým metabolismem, kteří pravidelně pili čtyři nebo více šálků kávy denně, neboť u nich docházelo k 36 procentnímu nárůstu rizika nesmrtících srdečních záchvatů.
Avšak rychle metabolizující, kteří pili takové množství kávy, měli nižší riziko srdečních záchvatů. Předběžné vysvětlení je takové, že jsou to jiné složky než kofein, co způsobují ty přínosné účinky, a že rychle metabolizující vyčistí kofein dost rychle, aby zamezili poškození od jeho nadměrných dávek.
Historické kořeny
O kávovníku se věří, že pochází z Etiopie. Původně se jedly jeho boby kvůli energii, než se objevilo, jak uvařit nápoj. Poprvé bylo jeho použití písemně popsáno před 1 000 roky středověkým perským lékařem a filosofem Avicenou.
Káva se v následujících stoletích rozšířila v muslimském světě. První kavárny se otevřely v Istanbulu a v dalších částech Ottomanské říše. Postupně ale začala být populární i v Evropě a v rodících se Spojených státech získala na převaze jako vlastenecká alternativa k pití čaje.
Od té doby se pití kávy stalo tak rozšířeným denním rituálem po celém světě, že se bere jako samozřejmost. V posledních desetiletích vynakládají vědci čím dál větší úsilí do pochopení, co s námi káva dělá a co dělá pro nás.
Vědci z Harvard University provedli spoustu takových studií.
V roce 2001 výzkumníci z Harvardu hlásili, že pití kávy s kofeinem silně snižuje riziko rozvoje Parkinsonovy choroby, kdy sráží výskyt skoro na polovinu.
V roce 2011 zjistila Harvardská studie, že muži, co pravidelně pijí kávu, mají nižší riziko zhoubné formy rakoviny prostaty.
Dvě studie zveřejněné Harvardem v roce 2012 zjistily, že konzumace kávy snižuje riziko selhání srdce a rakoviny kůže. U selhání srdce studie zjistila, že nejprospěšnější jsou dva šálky denně, ale je-li kávy více, klesá to. Při pěti kávách denně se prospěch vytratí a objeví se potenciální škody.
I mimo Harvard je spousta výzkumů kávy a zdraví. Např. studie Národního rakovinného institutu z roku 2014 hlásí, že pití kávy, ať s kofeinem nebo bez něj, může chránit zdraví jater.
Další studie vedená v roce 2014 v Singapuru zjistila, že spotřeba kávy snižuje riziko smrti z nenakažlivé cirhózy jater o 66 procent.
Do té nedávné záplavy výzkumů měla káva dost špatnou pověst, co uvádí i článek na webu Mayo Clinic od Dr. Donalda Hensruda.
„Proč došlo k tak zjevnému převratu v myšlení o kávě? Předchozí studie nebraly vždy v úvahu známé vysoce rizikové chování, jako kouření a fyzická neaktivita, kdy k nim velcí pijáci kávy mívali vyšší než obvyklou tendenci,“ píše Hensrud.
Ale ten prospěch s sebou nese i určitá rizika. Vysoká spotřeba nefiltrované kávy je spojována s mírným nárůstem hladiny cholesterolu. A některé studie zjistily, že pití více než dvou šálků kávy denně zvýší riziko srdečních onemocnění u lidí s běžnou mutací, co zpomaluje metabolismus kávy.
Káva sa pije – hojne – obvykle – v mieri – v pohodičke – či? A mieri žijú ľudia obvykle dlhšie – či?
Odborníci koukám zatím stale ještě tapou. Bude muset promluvit skutečný odborník….ehm ehm … PIJÁCI KÁVY ŽIJÍ DÉLE A hlavně mnohem , mnohem ŠŤASTNĚJŠÍM ŽIVOTEM za podmínky, že se nezajímají o nic jiného než o kávu. Jde totiž o symboliku. Kávové zrno představuje ženské genitalie a pitím kávy se tento symbol dostává do mozku a do trávení a to k životu a štěstí stačí. Nesmí se na nic jiného už ani myslet, ani pomyslet. Maximálně v míře nezbytně nutné k obstarání obživy a zajištění existence. Kdysi existovala joga kdy si cvičící imaginoval zrno obilí a v něm hrachovou kuličku, celé dny, měsíce a roky. Tady vidíte v jaké dobré době žijeme dnes.
Ženy mohou kávu pít také, ale trochu méně, aby déle vydržela, oddálí tím konec světa, který nastane ihned jak káva dojde. Naplnění i v ramci symboliky docílí konzumací rohlíků s banány , také po 3 ks denně.
Káva tak jako jediná věc řeší všechny problémy na světě a také je úspěšně vyřeší až do jeho konce.
uzivatele heroinu ŽIJÍ DÉLE A ŠŤASTNĚJŠÍM ŽIVOTEM, POTVRZUJÍ VĚDECKÉ STUDIE atd klasicka lez a stupidita