Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Prvá transplantácia hlavy sa blíži
Ako kľúčový prvok celej operácie bolo samozrejme nájsť darcu. Toho taliansky neurochirurg našiel v Rusku. Valerij Spiridonov je 31 ročný muž, ktorý trpí nevyliečiteľnou neurodogoneratívnouu chorobou – svalovou atrofiou. Pri nej dochádza k postupnému ochabovaniu svalov až človek napokon umiera. Z tohto pohľadu teda nemá Valerij čo stratiť.
Zaujímaví je aj názov projektu: HEAVEN-GEMINI – božský blíženci.
„Existuje 90-percentná šanca, že Valerij operáciu prežije,“ tvrdí Canavero. „Či sa operácia podarí? Nie. Aj keď rád by som sa mýlil,“ oponuje Matthew Crocker, neurochirurg zo St. George Hospital v Londýne, pre týždenník The Economist. Iní vedci dokonca varujú, že aj keď sa projekt môže na začiatku javiť ako úspešný, tak sa môžu prejaviť u pacienta neurologické poruchy a nevylučujú ani stavy podobné „šialenstvu“.
Odborníci a chirurgovia sa pripravujú na transplantáciu ľudskej hlavy, „skúšaním“ a overovaním postupov u zvierat. Prvá transplantácia hlavy psa bola uskutočnená už v roku 1908. Prebehlo mnoho dalších transplantácií v Rusku a v Číne. No v roku 2002, v Japonsku takúto operáciu previedli na potkanoch. Na rozdiel od transplantácií hlavy vykonaných Dr. Whiteom, ktorý ako prvý skúsil transplantoval hlavu opice v roku 1970, však tieto transplantácie zahŕňali odrezanie jednej hlavy potkana na telo iného potkana, ktorý hlavu ale mal. Potkan tak skončil s dvoma hlavami.
Schopnosť fusogenov, ako je PEG a chitosan k opätovnému prepojeniu preťatej miechy, bola potvrdená nemeckou štúdiou v roku 2014. Paraplegickej myši – ochrnutá na obe zadné končatiny – sa navrátila pohyblivosť za 1 mesiac.
Posledný krok pred operáciou človeka je zvládnutie úspešnej operácie u opice. Boli zverejnené fotografie, na ktorých je vidieť hlavu opice prišitú k inému telu. Stehy sa zdajú byť okolo celého krku tvora, preto sa dá predpokladať, že hlava bola úplne oddelená. Napísali o tom na telegraph.co.uk.
„Opica prežila operáciu bez neurologického zranenia akéhokoľvek druhu,“ vyjadril sa profesor Canavero, ale hovorí, že zviera bolo udržané pri živote len 20 hodín po operácii kvôli etickým dôvodom.
Operácia je pokladaná za neuveriteľne náročnú. Canavera bude sprevádzať tím špičkových neurochirurgov, ktorí zahŕňa až 150 lekárov, zdravotných sestier a technikov. Celá operácia by mala stáť až 20 miliónov dolárov (18,42 miliónov eur).

Operácia bude trvať približne 36 hodín. Počas nej má byť darcovské telo stále napojené na dodávku darcovskej krvi. Rovnako aj hlava pacienta. Obe telá budú umelo uvedené do stavu hypotermie na 45 minút aby sa obmedzilo neurologickým poškodeniam z dôvodu nedostatku kyslíku. Po ochladení na okolo 17 stupňov Celzia, tu sa píše, že na 10 stupňov, sa začne so samotným odpojením hlavy od prakticky nefunkčného tela pacienta. Kritické bude najmä preseknutie miechy a jej opätovné pripevnenie na darcovské telo. Lekári na to budú mať menej ako 60 minút. Na prerezanie miechy sa použije špeciálne vyvinutý nôž, priamo na túto operáciu. Má hrúbku iba jeden mikrometer (jedna milióntina metra) a bol vyvinutý na univerzite v Illinois.
Po prepojení miechy sa začne s prepájaním svalov a ciev. Pacient zostane po zákroku zhruba 3-4 týždne v kóme. Lekári dúfajú, že za ten čas si signál z mozgu vybuduje spojenie s darcovskou miechou.
„Teoreticky, každý z krokov operácie sa dá vykonať a niektoré sa robia bežne. Ešte nikdy sa však nepodarilo opätovne pripojiť miechu,“ varuje Crocker. Je preto možné, že Valerij po zákroku nebude môcť hýbať končatinami a správne nemusia fungovať ani orgány a pacient zomrie.
Canavero je presvedčený, že transplantácia je kľúčovým krokom k dosiahnutiu „nekonečného života“. V prípade úspešnéj operácie sú na mieste mnohé etické obavy.
Napríklad Canavero predpokladá, že transplantácia Spiridonovovej hlavy a mozgu na iné telo, automaticky presunie celú jeho osobnosť aj s jeho vlastným myslením a vedomím. Ale nie je to tak jednoduché, poznamenali dvaja talianskí bioetici Anto Cartolovni a Antonio Spagnolo.
„Napriek Canaverovej vízii, moderná kognitívna veda ukazuje, že naše poznanie je stelesnené poznanie, v ktorom je telo skutočnou súčasťou tvorby ľudského ja,“ píšu. „Preto sa človek stretne s obrovskými ťažkosťami začleniť nové telo do už existujúcej schémy tela a obrazu tela, čo môže mať významné dôsledky na ľudskú identitu.“
Ak by bol tento postup schválený, pravdepodobne by sa uskutočnil v Číne alebo v inej krajine mimo Európy a USA, pretože v západnom svete by sa to neschválilo.
Zdroje: (1) (2) (3) (4) (5) (6)