Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Poslední zúčtování začíná s čínským hlubokým státem
    Poslední zúčtování začíná s čínským hlubokým státem

    Poslední zúčtování začíná s čínským hlubokým státem

  • DMSO je zázrak podobný ivermektinu
    DMSO je zázrak podobný ivermektinu

    DMSO je zázrak podobný ivermektinu

  • Texas žaluje BlackRock a další firmy za spiknutí za účelem potlačení produkce uhlí, které způsobilo prudký nárůst cen energie
    Texas žaluje BlackRock a další firmy za spiknutí za účelem potlačení produkce uhlí, které způsobilo prudký nárůst cen energie

    Texas žaluje BlackRock a další firmy za spiknutí za účelem potlačení produkce uhlí, které způsobilo prudký nárůst cen energie

  • Odhalení tajných operací v GITMO přijde. Zrádci jsou v tichosti zadrženi
    Odhalení tajných operací v GITMO přijde. Zrádci jsou v tichosti zadrženi

    Odhalení tajných operací v GITMO přijde. Zrádci jsou v tichosti zadrženi

  • Bývalý viceprezident Michael Pence je v GITMO
    Bývalý viceprezident Michael Pence je v GITMO

    Bývalý viceprezident Michael Pence je v GITMO

Související zprávy

  • Tragický a zoufalý stav Policie České republiky
    Tragický a zoufalý stav Policie České republiky

    Tragický a zoufalý stav Policie České republiky

  • Sítěmi se znovu šíří 12 znepokojivých otázek pro zapálené podporovatele Ukrajiny. Odpoví někdo?
    Sítěmi se znovu šíří 12 znepokojivých otázek pro zapálené podporovatele Ukrajiny. Odpoví někdo?

    Sítěmi se znovu šíří 12 znepokojivých otázek pro zapálené podporovatele Ukrajiny. Odpoví někdo?

  • Co je to izraelská doktrína Dahija?
    Co je to izraelská doktrína Dahija?

    Co je to izraelská doktrína Dahija?

  • Môžu sa „liberálne európske kravy“ zmeniť na mäsožravých lovcov?
    Môžu sa „liberálne európske kravy“ zmeniť na mäsožravých lovcov?

    Môžu sa „liberálne európske kravy“ zmeniť na mäsožravých lovcov?

Plošný rozhoz jedů byl schválen. Výrobce to zakazuje. Kdo za to bude odpovědný?

Neradostná zpráva přišla tento týden z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Ten v těchto dnech na základě svého dřívějšího nařízení schválil zhruba 670 aplikací jedů proti hrabošům, a to celkem na 80 tisících hektarů zemědělských ploch, kde odborníci údajně zjistili kalamitní výskyt hrabošů.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Jestliže podle nejnovějších dat je v České republice zhruba 4,2 milionu hektarů zemědělských pozemků, znamená to, že státní úřad na základě vlastního monitoringu výskytu tohoto škůdce dovolil zemědělcům použít toxickou látku na 1,9 procent zemědělské půdy. Té půdy, na které se pěstuje obilí, brambory, ovoce a další plodiny pro potravinářský průmysl, ale také krmivo pro hospodářská zvířata.

Nemám důvod zpochybňovat výsledky monitoringu výskytu hrabošů. Už proto, že sám úřad přiznává, že populace tohoto škůdce se v republice výrazně zmenšila. Jestliže v lednu připadalo na jeden hektar průměrně 1 133 aktivních východů z podzemních nor, o měsíc později to bylo jen 655, což je o 56 procent méně!

Dnes je tedy situace podobná jako ve stejném období loňského roku. I přes toto zlepšení ale budou zemědělci zejména na Vysočině, kde jsou kolonie zmíněného škůdce údajně nejpočetnější, aplikovat jedy, které jsou velmi nebezpečné pro další zvířata v přírodě, ale potenciálně i pro lidi. V drtivé většině případů půjde o plošný rozhoz, jen necelých 9 procent povolených aplikací se týká umisťování jedu přímo do nor.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Zaráží mě však skutečnost, že se nikdo nezabýval příčinami nečekaně masivního úbytku hraboší populace. Zkoumal snad někdo z odborníků vzorky odebrané půdy, aby se přesvědčil, jestli někteří zemědělci nepoužívali na svých pozemcích plošně zakázaný jed bez povolení, přestože za to hrozí nemalé sankce? Myslím si, že v tomto směru mají kontrolní orgány co napravovat!

Pokud tedy snad nechtějí hovořit o zázraku, kdy se z měsíce na měsíc v přírodě tak prudce změní výskyt jednoho zvířecího druhu. V každém případě varuji všechny, kdo by měli v těchto dnech s povolnými jedy Stutox II nebo Ratron GW pracovat.

Stačí se podívat na obal produktu, jehož aplikaci úřad schválil. Podrobně se tam píše o jeho toxicitě a nutnosti používat speciální ochranné pomůcky při zacházení s tímto jedem. Silně ale pochybuji o tom, že v době nynějšího nedostatku jakýchkoli ochranných pomůcek by někdo z farmářů dokázal sehnat právě ty specifické, nutné pro bezpečné nakládání s fosfidem zinečnatým. A kdo nebude při aplikaci dobře chráněn, riskuje vážné a nevratné poškození zdraví.

Musím připomenout také další úskalí obsažené v nařízení úřadu. Doslova se v něm píše: „Osoba používající přípravek … je povinna se rovněž řídit údaji na etiketě k přípravku.“ A na té etiketě výrobce jednoznačně uvádí: „NEAPLIKUJTE přípravek volně rozhozem, ani rozmetadlem!“ A to velkými písmeny a s vykřičníkem.

Což v praxi znamená, že za případné usmrcení ohrožených druhů zvířat či dokonce poškození zdraví člověka budou zodpovídat jen a pouze zemědělci, nikoliv autoři zmíněného nařízení ÚKZÚZ.

Usmrcení ohroženého živočicha může být totiž podle zákona o ochraně přírody trestný čin s poměrně přísnými tresty. Trestní odpovědnost mohou nést ti, kdo jed na pole fyzicky rozhází. Ne anonymní úředníci ze státního úřadu, kteří jim to posvětili.

Evžen Korec – ředitel Zoologické zahrady Tábor a předseda Cane Corso klubu ČR

Zdroj: taborsky.denik.cz

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
10 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Dotaz
Dotaz
6.4.2020 11:18

Ředitel zoo upozornil na otravu luňáka. Přibyla zřejmě další
VČERA 18:06
Život kriticky ohroženého luňáka červeného je v ohrožení. Se známkami otravy jej tento týden objevili odborníci u Sedlece. Deník o tom informoval v sobotu dopoledne ředitel táborské zoologické zahrady Evžen Korc.
Zdroj: https://www.denik.cz/regiony/reditel-zoo-smrt-lunak-karbofuran-20200405.html

Dotaz
Dotaz
Odpověď na  Dotaz
6.4.2020 11:19

Připomněl, že u vesnice už jeden luňák uhynul. Pitva z konce měsíce následně prokázala otravu zakázaným karbofuranem.

mariankosnac
mariankosnac
3.4.2020 20:57

Jed proti hrabošom funguje tak že znižuje zrážanlivosť krvi a zrejme zviera uhynie na vnútorné krvácanie. Nejaké mikro dávky tohto jedu by nemali človeku škodiť, veď niektorí i berú lieky na riedenie krvi a tie môžu i znížiť riziko demencie. Len neviem čo to spraví so zvieratami, keď toho hraboša ktorý má v sebe jed zožerie dravý vták alebo mačka, či ich to nezabije.

mariankosnac
mariankosnac
Odpověď na  mariankosnac
3.4.2020 22:03

Vlastne ten jed o ktorom som písal sa používa proti myšiam a potkanom. Proti hrabošom na poliach je Fosfid zinočnatý, tak to je blbé, ten jed o ktorom som písal čo riedi krv by bol podla mňa vhodnejší/bezpečnejší ale je pridrahý na rozhadzovanie po poliach.

Vasil
Vasil
3.4.2020 17:26

Zemědělci by měli řádně a pravidelně provádět střední a hlubokou orbu,
hlouběji zpracovávat půdu a řádně střídat plodiny. Pak bez chemie dokáží udržet škůdce na přijatelné úrovni.

Miroslav
Miroslav
3.4.2020 10:28

Vezmu tyčovinu o průměru cca 12 cm, délky 2,5 m, a na jednu stranu přitluču bidýlko dlouhé cca 50 cm. To celé zatluču do země okolo celého pole v nějakých rozumných odstupech. Cena ? mizivá. Dravci budou mít bidýlko na pozorování i odpočinek. Spapají hraboše, a je vyřešeno. Někteří to zkusili, a jsou spokojeni. Dá se to instalovat i přemisťovat, žádná velká práce.

julio
julio
Odpověď na  Miroslav
3.4.2020 13:04

Ďalšou možnosťou je umiestnenie hniezdnych bedničiek pre dravce. V čase kŕmenia mladých im vyžerú všetko. Stĺpov je všade dosť, stačí dohoda vlastníkov pozemkov s majiteľmi elektrických vedení.

rudo
rudo
3.4.2020 06:20

bohuzial vlastnik pody ju nevlastni pre vlastnu obzivu ale z jedineho dovodu:
$$$ teda eura ci Kc. Ide najme o dotacie na podu, co sa pestuje a co dorastie je az druhorade.
a ked podu vlastni cudzinec, tak uplne kasle na dosledky, ved tu podu zase preda ak sa zmenia zakony a nebudu dotacie a bude sa kontrolovat.
na Slovensku su velke polnohospdarske pozemky vlastne alebo prenajate cudzincami, zdanlivo slovenska firma-farma, ale vlastnia ju nastrcene kone, napriklad moravaci-poliaci, ale suska sa ze skutocny vlastnik je nejaky premier v jednej takmer bratskej krajine.
nuz a ta firma-farma pasuje toxicke chemikalie z Polska, chemikalie ktore nie su schvalene, lebo su este toxickejsie ako Monsanto, a pouzivaju ich na polia aj na plodiny na ktore je to absolutne nevhodne a zakazane a v nepripustnych koncentraciach, poda je uplne mrtva, neziju v nej ziadne chrobaky, ziadne zizalky, ziadne podne bakterie a typicky obrazok, ked za traktorom sa zlieta hejno ftakov cakajucich co sa da vyorane zozrat, tak ten obrazok tam nevidime, pretoze vtaci uz davno vedia, ze v tej pode nic nezije.
To co sa teda schvali a zverejni, je len ta viditelna spicka toho ladovca, co nevidime je daleko vacsie, nebezpecnejsie a tragickejsie

Jarek*
Jarek*
3.4.2020 00:38

Jen idiot si otráví půdu, ze které pojídá vypěstované potraviny.

Jožo
Jožo
Odpověď na  Jarek*
3.4.2020 08:03

Bohužiaľ, tými idiotmi sa to len tak hemží, na všetkých úrovniach. A oni vôbec nechápu posvätnosť života. Príroda si ľahko poradí so zvýšeným výskytom hrabošov – je to potrava divo žijúcich zvierat – miestnych aj migrujúcich, dokonca aj domácich zvierat – mačky na vidieku poľujú na hraboše.