Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Pobyt v lese člověka mění, budete překvapeni jeho blahodárným účinkem
Jakmile do něj vstoupíme, obklopí nás bohulibé ticho, slyšíme jen zvuky přírody a našich kroků. Nos nám polechtá vůně dřeva, jehličí a mechu. A to neopakovatelné světlo! Můžeme ochutnat borůvku a pohladit kmen stromu. Les blahodárně působí na všechny naše smysly, jeho léčebný vliv je dokonce vědecky prokázán.
Světem se šíří fenomén tzv. lesní terapie. Dorazil i k nám. Za jeho kolébku je považováno Japonsko, kde vláda už v 80. letech minulého století zahrnula do oficiálních preventivních opatření týkajících se zdraví obyvatelstva doporučení, aby lidé podnikali šinrin-joku. Výraz se dá přeložit jako „koupání v lese“, jde tedy o vnímání jeho atmosféry všemi smysly.
[wp_ad_camp_2]
Podle jedné studie tráví průměrný Američan 93 procent času uvnitř budov. U nás to nebude o mnoho lepší. Proto psychologové a lékaři dnes tolik zdůrazňují potřebu vyjít ven a vnímat zeleň kolem nás. Například doktor Peter Mayer, vedoucí Spolkového výzkumného centra pro les v Rakousku, doporučuje, aby si každý z nás pobyt v lese záměrně „předepisoval“. Podobně hovoří i autor bestsellerů o přírodě – německý lesník Peter Wohlleben. V Irsku mohou lidé trpící stresem využít šestitýdenní terapii, jež je založena na pravidelném pobývání mezi stromy…
Tlak klesá, imunita stoupá
„Rozsáhlé výzkumy ukazují, že naší psychice čas v přírodě významně prospívá,“ potvrzuje sociální psycholog a ekopsycholog Jan Krajhanzl z Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. „Proč to ale zužovat jen na les? Může to být klidně posezení na rozkvetlé louce, procházka polní cestou se starou alejí, koupání v potoce, sledování noční oblohy, výhled z horského vrcholku nebo pozorování moře,“ vyjmenovává a podotýká, že skoro všichni víme, jak dobře nám takové chvíle dělají, jen na to často kvůli každodennímu spěchu a starostem zapomínáme.
Podobně nám může prospět i městský park. „Kdybych si měl vybrat mezi smrkovou monokulturou a krásným městským parkem, vyberu si druhou možnost,“ usmívá se odborník. „Nicméně zdravý – přírodě blízký nebo přímo divoký – les nám dává oproti městskému parku více samoty a ticha, je snadnější v něm zahlédnout třeba datla nebo veverku,“ vysvětluje. Dodává, že pokud v něm strávíme více času, dává nám hlubší klid a větší vnímavost, možnost vidět svůj každodenní život s nadhledem. „Je to setkání se světem, kde věci plynou přirozeně a samy, bez naší usilovné snahy. Už to spoustě lidí podvědomě přináší úlevu.“
Ti, kteří lesní (nebo zelenou) terapii provozují, zdůrazňují, že nejde jen o rychlé prolétnutí, kdy si ani nevšimneme, kudy jdeme. Ani o zdolání bůhvíkolika kilometrů. Důležité je kráčet pomalu, vnímat okolí, zhluboka dýchat, nechat myšlenky volně plynout, nasávat vůni. Můžeme zkusit i chůzi naboso, objímání stromů nebo cachtání v lesním potůčku – každému co je libo. Prostě snažit se zapojit zrak, sluch, čich i hmat a chuť. Taky by se dalo říct: užívat si pobyt v přírodě jako malé děti.
Takové procházky podle nejen japonských studí pomáhají se zvýšeným krevním tlakem, úzkostí, stresem, problémy se spaním, syndromem vyhoření… Zlepšují imunitu, a dokonce mohou snad být prevencí proti rakovině. „Pokud strávíte jeden den v lese, máte v krvi o 40 procent více NK buněk přirozených zabijáků bojujících proti virům i nádorovým buňkám,“ tvrdí například rakouský biolog Clemens Arvay. „Lesní vzduch může také zvýšit produkci DHEA v kůře nadledvin. Tato látka nás chrání před srdečními chorobami a infarktem.“
Budou pobyty v přírodě platit pojišťovny?
Na skotském souostroví Shetlandy začali loni lékaři svým pacientům pobyt v přírodě nejen doporučovat, stal se již součástí receptu. V ordinaci lidé dostanou letáček popisující přínos toulek v zeleni pro naše zdraví a kalendář s možnostmi aktivit, kde např. stojí, že v lednu je ideální prozkoumávat lišejníky, v únoru pozorovat kachny, v letních měsících se toulat po plážích a sledovat ptáky…
Zdroj: NYT | Překlad: morezprav.cz
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
Děkuji za inspiraci. Je to ostuda-bydlím pod lesem a měla bych tam být denně. Dost u nás pršelo a všude je bláto (v duchu se vymlouvám). Když rostly, byla jsem tam denně. V jedné ruce košíček, ve druhé velkou igelitku-ta nikdy nezůstala prázdná. Od petek, plechovek, igelit.sáčků a Bůh ví čeho ještě, vždy domů přináším nejvíce skla. Často přemýšlím, kolik zvířat mělo to štěstí se těm střepům vyhnout. Na kraji lesa je dětský tábor. Před prázdninami vylepuji plakátky s prosbou, aby děti myslely na ty tvorečky a nic po sobě v lese nenechaly. Smutné je, že většina dětí to dodržuje, ale právě dospělí jsou ti, co si doma uklidí a odnesou to nepotřebné do lesa. Nechce se věřit, co všechno se tam dá najít. O spoustu lesů už jsme přišli a stále se kácí. Je to k pláči. Apeluji proto na všechny – buďme ohleduplní a važme si toho, co nám ještě zbylo, je to dar.
terezka, ďakujem Ti, že si to sem dala…po tej záplave všelijakých Jóbových zvestí a zúfalých komentárov je toto okienko s nádherným obrázkom priamo liečivé..
Aj keby bol človek veľmi unavený, po hodine v takomto krásnom lese je ako znovuzrodený.
Už som bola poďakovať jedliam a smrekom za tohoročnú nádielku hríbov…
krásný obrázek, hned mám chuť vyrazit ven do přírody.
Ahoj terezka,neuveris mi ale pred pol- hodkou som sa vratil z lesa,bol som tam na huby,na mojej el.drevenej motorke.Nasiel som len masliaky ale su super na prazenicu.Ked uz pisem,tak chcel som poprosit carstena,ci by nenapisal clanok o tej lietajucej kolobezke,urcite by to zaujimalo viacerych.Ale vsetke udaje,pripadne ci sa da zkonstruovat doma alebo kupit,dakujem.WWG1WGA
palko,
z masliakov olúp hlavičku – ide to veľmi ľahko a nasuš ich – to je tá najlepšia mňamka – najkvalitnejšia a najchutnejšia sušená huba našich krajov – aj keď dnes zrejme nie je vhodné zbierať voľne rastúce huby – nasávajú všetky toxíny (zvlášť ťažké kovy), ktoré tak hojne rozprašovali nielen nad našimi domovinami.
Milý palko, koupit se zatím nedá a udělat si ji může každý sám. Je za tím ale několik tisíc hodin práce a to ťitěrné. Vyčkejte raději konce těchto děsivých dní a dostanete potom do rukou nevídané věci. Nemůžeme návody zatím zveřejnit.
carsten
Milý Palko – musíš si najít někde na Netu články o tom Rusovi, myslím, že se jmenuje Grebennikov – on přišel na to, čím se dá odrušit gravitace. A tam nějaké poznatky o tom, co je třeba udělat, aby se to vzneslo. Někde již byly podrobnější plány jak na to, jen tam chyběla frekvence při které by ty včelí křídla se začala chvět tak, aby způsobily ten jev. Nejsem fyzik, ale s použitím logiky věcí by to mohla být zvuková frekvence odpovídající zvuku letoucího čmeláka, event. zvuku včelích křídel. Ale to je jen můj názor.
ano jedine v lese sa citim doma
zatial ma system drzi roznymi fintami v aglomeracii
ale ja sa oslobodim
mám to podobné, ale taky kvůli situaci, asi nervy, zhoršil se mi zrak, pobolívaj různě klouby či co. Jinak do lesa chodím odmala, les a příroda je můj život. Fotím zvířata a les, potoky, lesní interiéry, to vše mi dalo mnoho do života, ale jak píšu, nyní nemám sílu se tam vypravit kvůli výše popsaným problémům…..
Milá terezo, tuto terapii provozuju po mém definitivním odchodu z Prahy každý den se svými dvěma jezevčíky. Naše lesy – tady na nymbursku jsou sice denně atakovány nájezdy drancovníků, ale jsou rozsáhlé. Ten největší lesní komplex se jmenuje Svatojiřský les a je v pravdě magický, očišťující a energeticky posilující. Chodím v něm pomalu, rychle, plíživě, bosky, lehám si do mechu, objímám stromy a především poslouchám všechny rozličné zvuky a hlasy ptáků. Když na oplátku já vysílám energii krajině vůkol a posílám lásku matce Zemi, jsem vždy odměněn souhlasným vírem větru. Mí pejsci splývají společně se mnou. Nikdy nikam nezabíhají, neštěkají, jen se v malých kružnicích pohybují kolem mne. Ano – propadl jsem terapii lesa. Je to ten nejúžasnější pocit na světě, který jsem (byť jsem ho skoro celý procestoval) našel až tady, u nás.
Máme štěstí, že jsem stranou všech autostrád a hlavních tahů, zprvu jsem žehral na to, že hranice středních Čech jsou opravdu tím pravým zapomenutým a zanedbaným pohraničím. Dnes jsem pochopil… snad také díky každodenním pokorným návštěvám zdejších lesů.
Posílám celému tadesco kus té krásné a posilující energie.
S pokorou… pavel kajetan
Dobrý den.
Článek je zajímavý, ale my slovanské národy jsme s lesem daleko více ve spojení. Například jen tím, jak vášnivě chodíme sbírat houby.
A ještě připomínám naše zvyky – třeba na jaře otevírání lesních studánek, svatojánská noc apod.
Škoda jen, že si své lesní bohatství neumíme více hlídat.
Děkuji všem v redakci za krásné a inspirativní články.
Souhlasím, ale na jeden zvyk jsi zapoměla – nechat všude po sobě nepořádek!!!
Je to smutné, ale naštěstí se najdou i tací člověkové, kteří po „homo sapiens“ lesy od zanechaných vizitek, z vlastní vůle celoročně čistí….škoda že nás není více
tihle týpci nechodí do lesa, protože jej milují nebo ví, že je to boží chrám, ale protože sou ovce a je to moderní…..
Lesy mám rád a nevidím problém ani v tom keď sem-tam je i nějaký ten odpad, pretože v lese de facto ničomu neškodí. Stále lepšie v lese, než keby sa to dostalo do vôd a morí atď. Ideálne by možno bolo keby si ľudia nosili malú lopatku a odpadky v lese zakopali. Prípadne si môžu zakopať i nějaké zásoby 🙂
A víte, co je k na*rání? Když si lidé, co mají psi musí po sobě uklízet..tak „uklidí“ ale bobek hodí do sáčku a sáček tam nechají..hlavně, že to dali do sáčku…To je normálně chování robota, který je naprogramovaný, ale sám neví, k čemu je přemýšlení..Jen možná k tomu vykonat úkon a odškrtnout si to.
Povidaji si zviratka…K cemu nas lide vlastne chovaji?? Slepicka rika–ja jim davam vajicka,tak snad proto,kocicka rika–ja lovim mysi,lidi je doma nechteji a kravicka rika….atd atd..a zviratka zustanou civet na pejska…A co ty?? Noooo-ja nevim,ale asi na hovinka–vzdycky,kdyz nejake udelam,tak si ho honem bezi sebrat…:-)
terezo,
balzám na duši i tělo, to je les.
Připadá mi, že už jsem asi moc a moc stará když toto čtu.
Pro mě je to něco naprosto přirozeného, bez toho , bez spojení s přírodou nemá život smysl. Alespon pro mě. Je to nevyčerpatelná studnice, lásky, pomoci. Dokonalá učitelka. A to vše naprosto zdarma.
Pokud se opravdu ve světě děje to, co popisuješ.
Nedovedu si představit jak to s přírodou dopadne, už ted je to hrůza hrůz.
Pokud člověk nerozumí sám sobě, neumí se sebou pracovat, jak asi může cokoliv pro pomoc přírodě a natož pro zdravou a prospěšnou součinnost člověka s přírodou udělat.
To opravdu stojí za shlédnutí
Varování pro lidstvo /vakcína na Covid-19/
https://word-of-truth.wistia.com/…WEw
Stránka nenalezena….. Jinak stav našich většinou smrkových lesů je KATASTROFÁLNÍ ! Sice příroda začala sama bojovat = deštivým počasím, ale naše vláda zachraňuje příživníky ze ziskovek, celebrity ,“umělce“ a vůbec všechny nepotřebné nepracující.
Odkaz na pohled do našich lesů raději nedávám…..
Děkěkujme pomateným ZELENÝM !
Varování pro lidstvo /vakcína na Covid-19/
Funkční odkaz
http://vkpatriarhat.org/…865
Famulus
Odkaz Not found, opět.