Všetci používatelia počítačov už zrejme počuli o vírusoch. Teraz nie reč o covide, ale o tých počítačových.

Odborníci v tejto oblasti už dlho tvrdia, že to pripomína šachovú hru. Na jednej strane lovci vírusov a na druhej útočníci. Tí starostlivo študujú každý najnovší antivírusový softvér. Vojna medzi nimi síce nie je na život a na smrť, ale pre peniaze. Kto vlastne stojí za šíriteľmi digitálnych vírusov?

Od porna po vykradnutú bankovú kartu

Už v prvom desaťročí nástupu internetu špecialisti predpovedali, že v nasledujúcich rokoch počítačové vírusy priamo alebo nepriamo infikujú až 10 miliónov osobných počítačov.

Peter Tippett, odborník na ochranu digitálnych údajov, pôvodne odhadol potenciálne náklady na stratené informácie, prestoje systému a úsilie o obnovenie jeho prevádzky na desiatky miliárd dolárov. V súčasnosti môže ísť najmenej o dvojnásobok.

Bolehlav špeciálnych služieb

Rýchly rast počtu počítačových vírusov a ich nebezpečné šírenie po celom svete sa stali hlavnou témou špecialistov. Zároveň sú nočnou morou špeciálnych služieb. Kde je záruka, že vystrelená raketa naozaj zacieli na určeného nepriateľa a nezaútočí naopak na vlastné pozície.

V tejto oblasti sa snažia „presadiť“ nielen nadšení amatéri, ktorí chcú z vašej karty stiahnuť peniaze, ale aj vyškolený nepriateľ s pokročilými technológiami.

Doktor John McAfee, na ktorého sa odvolával časopis Time, s príchodom internetu uviedol, že vírusy sa v nasledujúcich rokoch stanú hlavným problémom služby ochrany počítačových údajov. Mal pravdu, keď predvídal, že „vírusy sa v nasledujúcich rokoch stanú rovnako bežnými ako prechladnutie“.

Útok a obrana

Rôzne antivírusy sa používajú po celom svete. Niektoré legálne po zaplatení ich tvorcom, iné nie. Nikde však neexistuje žiadna záruka, že „chránené“ údaje nejdú niekam inam „zadnými vrátkami“.

V prvých desaťročiach internetu kalifornská počítačová vedkyňa Patricia Hoffman poznamenala, že vírusová fóbia dosahuje astronomické rozmery. V januári 1988 odborníci našli 6 vírusov a ich mutantov. V januári nasledujúceho roku ich už bolo 30. A o niekoľko rokov neskôr bolo zaznamenaných viac ako 100.

O niečo neskôr sa začali nové vírusy objavovať v podstate každý týždeň. Váš vlastný počítač je pritom váš osobný problém. Ale nesprávne vystrelená raketa s jadrovou hlavicou je už trocha „iná káva“.

Odborníci pripomínajú, že prvotné vírusy sa šírili prostredníctvom diskiet alebo elektronických vývesiek. Dnes sa k vám môžu dostať poštou či prostredníctvom rôznych fór. V podstate odkiaľkoľvek. Počas desaťročí nadvlády internetu sa vírusy stali sofistikovanejšími a škodlivejšími.

Napríklad istá texaská spoločnosť bola kedysi zasiahnutá vírusom Jeruzalem. Vírusový program vymazával všetky ich súbory. Avšak iba v piatok 13teho. Takže iba dvakrát ročne. Desaťtisíce používateľov počítačov stratili cenné súbory. Už vtedy predstavovali škody desiatky miliónov dolárov.

Dnes je iná doba. Médiá pokojne informujú, že na internet unikli milióny údajov z tej či onej banky. Údaje z pasov, o príjme a mnohé ďalšie. Ešte nedávno by za ne špeciálne služby zaplatili aj desiatky miliónov. Ale vtedy boli aj peniaze „iné“.

Horšie než rakovina

Už spomínaný americký časopis Time, odvolávajúci sa na odborníkov, odvodil záver. V prvých rokoch internetu sa s vírusom stretol málokto. Dnes s ním má priamu či nepriamu skúsenosť, takmer každý.

V prvom desaťročí internetu veľa spoločností jednoducho neverilo v prítomnosť počítačových vírusov. V skutočnosti sa ukázalo, že digitálne vírusy sú hroznejšie ako rakovinový nádor. Na rakovinu môže zomrieť jedinec, ale vďaka počítačovému vírusu môžu prísť o život milióny.

Čo môže jeden človek vytvoriť druhý môže zničiť

To sú výstižné slová jedného anglického špecialistu. Naozaj účinná ochrana proti počítačovému vírusu v podstate neexistuje.

Zdroj: Pravda.ru

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.