;

Polský Sejm přijal změny k zákonu o dekomunizaci, který předpokládá zboření okolo 500 památníků, které „oslavují komunismus“, informuje korespondent RIA Novosti.

 

 

V dubnu minulého roku v zemi vstoupil v platnost zákon o dekomunizaci, který zakazuje propagandu totalitních režimů ve jménech budov, cest, ulic, mostů či náměstí. Jako propaganda se chápe využívání příjmení, jmen organizací, událostí a dat „symbolizující komunismus či jakýkoli jiný totalitní režim“.

Podle nových změn budou bořeny i památníky i památní kameny, které „oslavují komunismus“. Podle informací vojvodství je v zemi okolo 490 podobných monumentů.

Památníky se chystají rozebírat po konzultacích s Institutem národní paměti. Zmiňuje se, že zákon se netýká objektů, které se nacházejí na hřbitovech a těch, které nejsou vystaveny pro veřejnou prohlídku.

Náměstkyně předsedy ruské Státní dumy Irina Jarovaja si myslí, že politici, kteří zákon přijali, se dopustili trestného činu proti vlastní zemi, „ničí výraz díků těm, kdo daroval mír Polsku a jeho národu, poskvrňují paměť těch, kdo byl spálen v pecích koncentračních táborů a těch, kdo položili život za to, aby tito politici dnes žili“.

 

Zdroj: (1)

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.