Státní úřad pro vyšetřování (DBR) Ukrajiny zahájil trestní řízení proti Petro Porošenkovi ve věci podezření z velezrady. Oznámil to tiskový servis úřadu.

Jde o události z 25. listopadu 2018, kdy lodě ukrajinského námořnictva provokativně pluly z Černého moře do Azovského moře v oblasti Kerčského průlivu.
Žaloba byla předložena bývalým zástupcem vedoucího administrativy bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče Andrejem Portnovem. Porošenko se podle něj dopustil státní zrady, když se snažil vyhlásit stanné právo v zemi, k čemuž obětoval ukrajinské námořníky a poslal je do Kerčského průlivu.

[wp_ad_camp_2]

 

Podle DBR byl případ podán na základě tří článků: „Akce směřující k násilné změně nebo svržení ústavního systému nebo uchopení státní moci“, „Velezrady“ a „Překročení pravomoci vojenského činitele nebo úřední moci“.

Nyní, už bývalý prezident Ukrajiny, je již svědkem dalšího trestního případu – smrti lidí během tzv. „Euromaidanu“.

V listopadu 2018 tři lodě ukrajinského námořnictva porušily státní hranici Ruska a několik hodin prováděly nebezpečné manévry, kdy nereagovaly na legitimní požadavky ruských úřadů. Ruská pohraniční stráž následně narušitele zadržela. Na palubě lodí bylo 24 vojáků, včetně dvou příslušníků SBU. Soud všechny uvěznil na základě obvinění z přestupku. Vedení Ruské federace označilo činy ukrajinských úřadů jako provokaci v předvečer prezidentských voleb.

zdroj: 9
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.