Pouhých pět otázek, které vám napoví, že už potřebujete změnu. Psycholog Jeffrey Kottler dokázal, že většina populace odkládá změny až do té doby, kdy se v jejich životě objeví jeden z následujících důvodů.

 

[wp_ad_camp_2]

 

— nová životní etapa (opuštění domova, odchod do důchodu, oslava jubilea);

— neúnosný smutek a nudná rutina;

— přiznání, že se něco rozbilo a je nutná oprava;

— ocenění, díky kterému se změny zdají pozoruhodné;

— krize, tragická událost, katastrofa.

Z těchto pěti bodů vyplývá, že se člověk začíná měnit, až když ho k tomu něco takzvaně postrčí. Nejčastěji člověk změnu připustí při nějaké životní krizi, kterou může být propuštění z práce, nucené přestěhování nebo také rozchod.

Ale k takové krizi může vést i taková událost, jako je povýšení v práci. Často člověk začne přemýšlet, že ho čeká spoustu nové práce, kterou se bude muset nejdříve naučit. Ten stejný pocit se může objevit i po výhře v loterii. Získáte sice nečekaně určitou částku peněz, ale jelikož nevíte, jak s ní správně naložit, ztratíte za chvíli všechno.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Jak tedy naložit se svým osudem? Určitě nechcete čekat na krizi, proto si odpovězte na následujících pět otázek, díky kterým pochopíte, jestli už nastal čas změny.

1. Cítíte nyní ostrou nespokojenost? Jestli ano, v jaké oblasti života? Jak dlouho takový pocit trvá? S čím nebo kým je tato nespokojenost spojena?

2. Proč nechcete nebo nemůžete změnit svůj život tak, aby vás nespokojenost opustila? Jednotlivě vyjmenujte (objektivní) faktory a vnitřní (subjektivní) faktory, které vám překáží.

3. Jaký by byl váš život, kdyby nespokojenost zmizela? Myslíte si, že by se vám takový život líbil?

4. Co vám pomůže, abyste situaci změnili k lepšímu?

5. Co byste doporučil svému nejlepšímu příteli, kdyby se ocitl ve stejné situaci, ve které se teď nacházíte vy?

Po odpovědi na všechny otázky na pětistupňové škále ohodnoťte, jestli potřebujete v životě změny, přičemž 1 znamená, že je vůbec nepotřebujete, a 5 znamená, že je velmi potřebujete. Po zhodnocení situace a všestranné analýze pochopíte, potřebujete-li v životě něco měnit a případně co. Díky tomu se přestanete cítit jako rukojmí situace a pocítíte svobodu volby a dostanete svůj život pod kontrolu.

 

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.