Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Zprávy dne 4.6.2025
    Zprávy dne 4.6.2025

    Zprávy dne 4.6.2025

  • Je Trump Mesiáš, nebo jen ředitel zkrachovalé korporace The USA?
    Je Trump Mesiáš, nebo jen ředitel zkrachovalé korporace The USA?

    Je Trump Mesiáš, nebo jen ředitel zkrachovalé korporace The USA?

  • Druhé kolo Trumpova boje proti WHO
    Druhé kolo Trumpova boje proti WHO

    Druhé kolo Trumpova boje proti WHO

  • Může se Argentina stát novou ropnou velmocí?
    Může se Argentina stát novou ropnou velmocí?

    Může se Argentina stát novou ropnou velmocí?

Související zprávy

  • Pozor na astrální „mistry“
    Pozor na astrální „mistry“

    Pozor na astrální „mistry“

  • Sjednocení Slovanů
    Sjednocení Slovanů

    Sjednocení Slovanů

  • V těchto dnech se odehrává další zlom pro lidstvo
    V těchto dnech se odehrává další zlom pro lidstvo

    V těchto dnech se odehrává další zlom pro lidstvo

  • 115. výročie narodenia prof. Jozefa Čabelku: Zabudnutý génius slovenského zvárania?
    115. výročie narodenia prof. Jozefa Čabelku: Zabudnutý génius slovenského zvárania?

    115. výročie narodenia prof. Jozefa Čabelku: Zabudnutý génius slovenského zvárania?

Finanční podpora

Pro způsoby platby nás prosím kontaktujte e-mailem.

Pro způsoby platby nás prosím kontaktujte e-mailem.

Potulní sadaři a kde se berou

Když odpovídám, že jsem potulný sadař, setkávám se s udivenými pohledy. Co znamená být potulným sadařem a jak se jím stát? První potulný sadař, kterého jsem měl tu čest poznat skrze jeho slova, byl Potulný sadař O.D.S., který pravidelně přispíval svými sloupky do časopisu Sedmá generace. Pokud jste ještě nečetli jeho texty plné ovoce, krajiny a současné společnosti, neváhejte! Začít můžete třeba ódou na lokální ovoce.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Čím víc jsem se přibližoval svou činností k potulnému sadaření, tím častěji jsem narážel na další charismatické osobnosti, pro které je téma ovoce a krajiny středobodem jejich práce. Na potulné sadaře tak můžete narazit poměrně často v Sudetech, nejčastěji pak v Bílých Karpatech, kde se na Slovenské straně vytvořila koncentrace takovýchto sadařů pohybujících se kolem sdružení Pangaea. Ľudovít Vašš, hlavní tahoun této organizace, spolu s ostatními pečuje o několikahektarový sad, společně mapují staré a krajové odrůdy po celém Slovensku, snaží se vzdělávat veřejnost a vytvářet udržitelné projekty, které spojují krajinu, ovoce a lidi.

Potulní sadaři mají rádi stromy, zvláště ty ovocné. Snaží se objevovat zapomenuté poklady starých a krajových odrůd, množí je a vysazují zpět do krajiny, obnovovují tak krajinou mozaiku minulých staletí a  citlivě ošetřují staré ovocné stromy. Jejich aktivity jsou samozřejmě velmi rozmanité. Například Ondřej Dovala, který mimo jiné pomáhá sázet a ošetřovat pražské ovocné sady, také kosí louky. Spolek Na-ovoce zase vytvořil mapu volně přístupného ovoce v krajině a kumuluje kolem sebe ty, kteří raději vylezou na strom, než aby si vzali golden delicious z regálu v supermarketu. ČSOP Veronica a její centrum v Hostětíně již řadu let rozvíjí program Ovocnářství. Vítězslav Haupt mapoval staré a krajové odrůdy v Pardubickém kraji. Radim Lokoč uvedl v život úctyhodný projekt ovocné stezky.

 

[wp_ad_camp_1]

 

A jistě existují i další lidé a organizace, ze kterých se rekrutují nový potulní sadaři a sadařky. (Za případné kontakty a odkazy budu moc rád.) Všechny však spojuje, ovoce, krajina, lidé a nadšení. Přidáte se?

 

Líbí se vám článek? Pošlete ho dál
Pravidla diskuze

Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.

Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.

Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.

Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.

Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.

Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.

3 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Potulní sadaři
Potulní sadaři
31.8.2017 21:35

Pane Marný, při čteni tohoto článku mi vyhrkly slzy v očich. Teško se tomu dá i věřit.

hestie
hestie
31.8.2017 12:13

tak toto mi mluví ze srdce,…..a přidám se

nela
nela
31.8.2017 11:31

Tak to je úžasné, viac takýchto správ, prosím.