Na sídliskách číha na včely menej nebezpečenstiev než na poliach.

Vykosený zelený trávnik s tujami je mŕtvou púšťou. Život je tam, kde panuje divočina. No práve divé kúty sa ľuďom v mestách nepáčia a snažia sa ich zbaviť, hovorí v rozhovore ekoporadkyňa združenia Živica a včelárka Petra Ježeková.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Miznú nám včely naďalej?

Áno. Máme za sebou pomerne zlú zimu, keď nám uhynulo veľa včelstiev. Bolo to preto, že bolo veľmi chladno a včely sú stále slabšie a slabšie. Silné včelstvá by podobný chlad bez problémov prežili, no pokiaľ sú včely slabé, nepodarí sa im prezimovať. Niektorí včelári prišli až o polovicu včelstiev.

Čo včely oslabuje?

Choroby, parazity ako klieštik a rôzne iné stresové faktory, veľa sa hovorí o pesticídoch. Včely strácajú počas roka imunitu práve preto, že v lete lietajú po poliach, ktoré sú plné chémie. Niektoré zahynú priamo na poliach alebo sa dezorientované stratia, väčšina sa však vráti a zahynie až v úli, čo je paradoxne ešte horšie, lebo prinesú zvyšky pesticídov so sebou a ohrozia ďalšie včely. Keď včelstvu chýbajú včely, nedokážu sa v zime usporiadať do dostatočne veľkého chumáča, v ktorom sa zohrejú.

Práve kvôli tomu vznikali projekty včiel v mestách. V meste sa totiž nerobia také rozsiahle postreky ako na vidieku.

Je to iste výhoda. Jeden zo včelárov, ktorý má včely v Devínskej Novej Vsi (časť Bratislavy, pozn. red), o včely prišiel preto, že blízke polia postriekali. My, ktorí ich máme viac v centre, sme žiadne straty nezaznamenali. Samozrejme, pokiaľ vedľa vás niekto horlivo strieka silnými herbicídmi, o včely môžete prísť aj v meste.

Chvalabohu, ľudia od nich aj vďaka vzdelávaniu ustupujú. Napríklad v mestskej časti, kde máme včely, nahradili všetky tie „roundupy” termickou likvidáciou buriny – ničia ju horúcou parou.

[wp_ad_camp_1]

Ako sa dnes majú vaše včely?

Dobre. (Smiech.) Momentálne ich máme vo Vodárenskej komunitnej záhrade a na budove centrály jednej zo slovenských bánk. Tie, ktoré sme mali minulý rok na streche Starej tržnice, nám, žiaľ, uhynuli. Je to možno atraktívne miesto pre novinárov, ale prístup k včelám nebol najlepší – päť poschodí bez výťahu, potom rebrík. Dve včelstvá, ktorí sme tam mali, dostali klieštika. Pokiaľ by ich bolo osem, padli by dve, ostatné by prežili. Ale ich nevýhodou bolo, že ich bolo málo.

Ako chutí med od mestských včiel?

Ľudia nám hovorili, že chutí lepšie, než ten jednodruhový. Včelári jednodruhový med vytáčajú preto, že ho ľudia chcú. Najprv vytočia repku, po repke agát, potom lipu. V meste točíte med zvyčajne len raz do roka a je zmiešaný. Včely lietajú kade-tade a zbierajú peľ na rôznych rastlinách. To medu dodáva bohatšiu chuť, je aromatickejší.

Včelárka Petra

Včelárka Petra Ježeková

Zdroj: David Ištok/Aktuality.sk

 

[wp_ad_camp_1]

 

To zrejme znamená, že máte v blízkosti úľov dosť zelene…

Pokiaľ ide o zelené plochy, tie miznú. Pokiaľ ide ale o druhy rastlín, je tu rozmanitosť. Kvitnúce rastliny sú pre včely raj. My sa snažíme vysvetľovať ľuďom, aby si premysleli, či chcú doma sterilný trávniček s tujami. Takýto priestor je v podstate zelenou púšťou, je mŕtvy. Vyzerá to síce pekne, ale treba ho neustále zavlažovať, hnojiť, postrekovať a pre hmyz je neužitočnou plochou.

Na druhej strane, práve tie plochy pri tratiach a cestách, ktoré sa ľuďom nepáčia, všelijaké buriny a kvitnúce džungle, sú pre hmyz skvelá vec. Jednak neschnú, pretože sa nekosia tak často, jednak sa má hmyz kde ukryť a nakŕmiť. Všetky divoké kúty sú pre opeľovače najlepším miestom.

Nemusia pritom vôbec vyzerať nevábne. Nedávno sme v meste vysádzali kvitnúce divoké lúky, plné makov a nevädzí a tie sa ľuďom zvyčajne veľmi páčia.

Premýšľajú podobne aj samosprávy?

Ako ktoré. Mnohé závisí aj od toho, kto sa o im o mestskú zeleň stará. Niektoré mestá na to majú externé firmy, iné vlastnú. Pokiaľ je v tých firmách človek, ktorý uvažuje týmto smerom, vysadí divokú lúku. Ale pokiaľ je tam človek, ktorý povie, že sa vysadia letničky, lebo veď tie kvitnú celé leto a ľudia ich majú radi, vysadí tie. Sama od seba si divoké kúty začala vysádzať Levoča, Prievidza, Trnava, ale potom sú mestá a mestské časti, ktoré sa zubami-nechtami držia totálne vykosených trávnikov.

Ľudia v mestách si na zeleň, najmä na stromy, spomenú často až vtedy, keď je vonku 35 stupňov a všade na nich sála horúci betón. 

Rovnako ako stromy majú schopnosť ochladzovať aj lúky. Keď sa zelené plochy neustále kosia, v lete nie sú zelené, majú hnedý odtieň, práši sa z nich, pretože nie sú schopné udržať si vlhkosť. Ich teplota je vyššia než teplota zelenej plochy, ktorá prirodzene zvlhčuje svoje okolie. Zelené plochy odrážajú svetlo, dokážu zachytávať vlhkosť, zabraňujú erózii, vsakujú vodu po väčších dažďoch, ktorá potom nesteká po betóne a nezaplavuje ulice, pohlcujú prach.

Ľudia v meste často hovoria o alergiách na rôzne pele, ale niektoré štúdie ukazujú, že väčším problémom pre alergikov je skôr prach, než peľ, respektíve, že ide o kombináciou, keď sa na prach zachytáva peľ.

Mestskí architekti si to uvedomujú? Menia v tomto ohľade myslenie?

Trend, ktorí si začínajú osvojovať, sú zelené strechy. To je dobrý trend práve kvôli odrazu svetla a vlhkosti. Zatiaľ sa s nimi stretávam skôr pri firemných budovách, než bytových domoch. Ale keď zídete zo strechy dolu, všade vidíte zelené trávniky bez života. A takmer žiadne stromy, pretože sú pod budovami podzemné garáže. Výsadbe stromov sa často v mestách bránia aj preto, že na ich výrub treba povolenia a ľudia na to citlivo reagujú. Takže radšej žiadne stromy.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Ako zelená strecha funguje?

Musíte si samozrejme vypočítať nosnosť, aby budova dokázala udržať nielen pôdu, ktorá sa na ňu umiestni, ale aj vodu, ktorá do tej pôdy naprší. Sadia sa rastliny, ktoré nepotrebujú hlbokú vrstvu pôdy a vydržia teplo a sucho. Musí sa brať do úvahy aj to, či sa po zelenej streche budú môcť prechádzať ľudia, alebo nie. Zelené strechy dnes majú biznis centrá, hotely.

Petra Ježeková

Petra Ježeková počas vzdelávania detí.

Zdroj: TASR/Michal Svítok

Myslíte si, že všetky tieto nové vychytávky sú marketingom, alebo to ľudia s tými svojimi mestamimyslia vážne?

Zvyčajne je iniciátorom zahraničný majiteľ. Na západe sa viac uvažuje zeleno, viac eko, trend sa potom šíri v rámci celej značky. Koniec-koncov, aj my sme inšpiráciu pre projekt mestských včiel našli vo Švajčiarsku.

Na druhej strane, keď som začala chodiť do včelárskeho zväzu, páni včelári mi hovorili, že oni mali včely na strechách a kde-tade po garážach už za socializmu. Len sa o tom vtedy nehovorilo tak, ako dnes. Ak ale robiť reklamu, potom preto, že nám okrem včiel miznú aj včelári. Kedysi ich bolo dvakrát toľko.

Prečo sú dôležití?

Včely medonosné už nežijú voľne v prírode. Divoko žijú včely samotárky, ale tie nie sú také výkonné. Včelu medonosnú sme v prírode prakticky zdecimovali. Preto sme závislí od včelárov, ktorí včely chovajú a starajú sa o ne. Dôležité je pritiahnuť najmä mladých, keďže vekový priemer včelárov je dnes 70-75 rokov. Ľuďom sa to aj zapáči, výzva je potom pri včelách aj ostať.

Mesto nie sú len včely, žijú v nich aj mnohé ďalšie zvieratá. Majú vôbec priestor byť tu s nami?

Nemajú. To je aj ten dôvod, prečo sa stavajú rôzne hmyzie hotely a ponechávajú sa niekde rôzne „kopy“, staré duté stromy, deravé tehly – zasa všetko to, čo sa ľuďom v mestách zvyčajne nepáči. Lenže toto sú miesta, kde živočíchy nachádzajú svoje útočisko. Kopa z dreva môže byť domovom pre ježkov, kopa z kamenia pre užovky a jašterice.

Niektoré školy si nechali na dvoroch staré duté stromy aj preto, aby deti mohli pozorovať hmyz a vtáky, ktoré v tých dutinách hniezdia. My sa v meste snažíme robiť stromy bezpečnými, čo je v poriadku, ale absolútne tým vylúčime dutinové hniezdiče.

 

[wp_ad_camp_1]

 

To isté pri zatepľovaní.

Presne. Predtým, než zateplíme budovu, by sme mali prizvať ochranárov, aby skontrolovali dážďovníkov či netopierov. Lenže na to sa kašle. Zvieratá skrátka zalepia aj so zateplením. Tiež som na bytovej schôdzi pred zatepľovaním domu trvala na tom, aby sme zavolali odborníkov a nechali si poradiť. Pri tej vysokej investícii boli nakoniec búdky úplne minimálna položka.

Dnes o nich nikto nevie a všetci sa tešia, pretože máme vďaka vtáčikom a netopierom menej komárov.

Problém je ten, že ľudia nevidia službu, ktorú nám živočíchy robia. Potom a to končí tak, že do pivníc sypeme otravu na potkany a robíme postreky kvôli komárom. Ak nedáme priestor ich prirodzeným nepriateľom, musíme potom sypať do prostredia škodlivú chémiu, ktorá nakoniec aj tak skončí v nás.

 

Zdroj: (1)

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.