V modernom svete neexistuje módnejšia fráza ako „umelá inteligencia“. Obzvlášť módna je medzi tými, ktorí zväčša o digitálnych technológiách, diskrétnej matematike či metódach spracovania veľkého množstva údajov, nemajú zväčša ani potuchy.

Umelá inteligencia je nezmysel

Inteligencia totiž buď je, alebo nie je. Čo ale s istotu existuje, je entropia. Teda merateľný stav neusporiadanosti, náhodnosti, neporiadku, alebo ak chcete neurčitosti konkrétneho systému. A tiež prehrievanie planéty.

Veda pre vedu

Spoločnosť OpenAI vytvorila neurónovú sieť GPT-3 zahŕňajúcu 600 gigabajtov textových údajov. Cieľom bolo vytvoriť algoritmus schopný vytvoriť akýkoľvek text. Od diel dávno mŕtvych spisovateľov až po vedecké články. Švédska výskumníčka Almira Osmanovič Tunstrom požiadala GPT-3, aby sama o sebe napísala vedeckú prácu. A tak sieť GPT-3 vytvorila sama o sebe vedecký článok.

Aký to malo zmysel? Zmyslom vedy je predsa skúmať nepreskúmané. Aký zmysel ale mal tento pokus. Iba teplo uvoľnené v dôsledku prevádzky počítačov. Predpokladám, že iní vedci budú študovať uvoľňovanie tepla pri tomto pokuse. A tiež o tom napíšu vedeckú prácu. A pritom sa uvoľní do atmosféry ďalšie teplo.

„Preferencie spoločnosti“

Ďalší prípad. Britskí vedci vyvinuli algoritmus „spravodlivého“ rozdelenia zarobených peňazí. Išlo o prípad. Keď ľudia investovali, ale prerobili. Prišiel čas rozdeliť sa. A tak vedci vytvorili algoritmus, ktorý mal vyriešiť „demokratický mechanizmus výberu hospodárskej politiky, ktorá najlepšie odráža preferencie spoločnosti“.

Neexistuje hroznejšie slovné spojenie ako „preferencie spoločnosti“. Jeho autorom je istý Poligraf Poligrafovič Šarikov. A všetky tieto moderné sociálne demokracie s ich daňou rastúcou so stúpajúcom príjmom sú čistým „šarikovovým dedičstvom“. Jednoducho je potrebné „rozdeliť všetko“.

V rámci algoritmu prichádzali do úvahy tri modely rozdelenia. Podľa prvého rovnostárskeho by boli všetky zdroje rozdelené rovnako. Druhý libertariánsky predpokladal rozdelenie kapitálu podľa uskutočnených investícií. A tretí libertariánsko-rovnostársky predstavoval rozdelenie v závislosti od toho, koľko investoval každý účastník.

Prirodzene, že odporúčaný bol ten tretí. Najviac nespravodlivý. Umelá inteligencia teda len potvrdila dnešný „sociálnodemokratický stav“. Pričom opäť minula elektrinu a zohriala atmosféru planéty.

Test profesionálnej orientácie

Musím otvorene priznať, že i v mojom živote bol podobný prípad. Rozhodol som sa urobiť si moderný americký test na profesionálnu orientáciu. Strávil som dve hodiny odpovedaním na otázky, aby som napokon zistil, že by bolo pre mňa dobré stať sa programátorom. Pritom som programovanie už dva roky študoval. Ešte že vtedy nebolo o „globálnom otepľovaní“ ani slychu.

Súťaž v „nezmyselnosti algoritmov“

Čína vyvinula algoritmus, ktorý dokáže otestovať oddanosť ku Komunistickej strane. Špeciálne zariadenie číta výrazy tváre a dokonca aj „niektoré“ mozgové vlny. Podľa reakcií na „politické informácie“ program určuje, či je komunista lojálny alebo nie. Pretože ideálny komunista „by mal byť vďačný strane, počúvať stranu a nasledovať stranu“.

Či človek nasleduje stranu, počúva ju a je jej vďačný, predsa vidno podľa jeho života. Bez akýchkoľvek algoritmov. Prečo potrebujeme algoritmy, ktoré potvrdzujú, čo je už zrejmé?

Nehovoriac o tom, že strana má pravdepodobne špeciálne orgány, ktoré oddanosť jej členov monitorujú. Teraz prídu iste o prácu. Lenže i naďalej budú „ohrievať atmosféru“. Namiesto nich bude fungovať komplexný počítačový systém. A tomuto „zahrievaniu atmosféry“ sa predsa dalo vyhnúť. Ide len o plytvanie elektrinou navyše.

Slávny príbeh Grety Thunberg

Tá cestovala z Európy do USA na high-tech plachetnici. Pričom jej posádka sa vrátila späť lietadlom. Lenže high-tech plachetnica je tiež elektrická. Na to sa akosi pozabudlo.

Akákoľvek vynaložená energia predsa zvyšuje entropiu. A ohrieva atmosféru. Existuje tak len jeden spôsob, ako zachrániť životné prostredie. Ako povedal robot Bender v jednom seriáli, je treba „zabiť všetkých ľudí“. Lenže i robot spotrebúva energiu. Treba preto zrejme zabiť i jeho.

Zabi sám seba – zachrániš planétu

Táto myšlienka však nie je vôbec nová. Už na začiatku 90tych rokov minulého storočia vznikla v Bostone Cirkev eutanázie. Kázala samovraždy, potraty, kanibalizmus a homosexuálny pohlavný styk. Teda všetko, čo by viedlo k poklesu ľudskej populácie.

Zdá sa ale, že začať by bolo treba najprv zničením všetkého toho nezmyselného high-tech.

Zdroj: RT

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.