Západ má pre Rusko dve vyhliadky. Prvá z nich má v očiach Američanov a ich spojencov v NATO planetárny charakter. Domnievajú sa, že ak Rusko dosiahne svoj cieľ na Ukrajine, spochybní to samotnú existenciu „liberálneho svetového poriadku“.

„Skutočný svet“

NATO predstavilo svetu recept na záchranu tohto poriadku. Má formu nového strategického konceptu. Rusko označuje ako najvýznamnejšiu a najpriamejšiu hrozbu pre mier a bezpečnosť členov NATO. Predpokladá, že v tomto prípade bude Rusko čeliť novej „železnej opone“. Spoza nej sa má pozerať na „skutočný svet“.

„Zúčtovanie“ s Čínou

„Ide o budúcnosť liberálneho svetového poriadku a musíme byť pevní“. Takto odpovedal Brian Deese, jeden z riaditeľov Národnej hospodárskej rady prezidenta USA na otázku CNN, „čo odpovie rodinám, ktoré si nemôžu dovoliť platiť 4,85 dolárov za galón benzínu niekoľko mesiacov a nie to ešte rokov“?

Takéto problémy USA nezažili od doby, keď vstúpili do Druhej svetovej vojny. Pritom na začiatku júla americké ministerstvo obrany oznámilo pridelenie ďalšej pomoci Ukrajine v objeme 820 miliónov dolárov.

Ide už o štrnáste siahnutie do rezerv Pentagónu. Ukrajinci dostanú muníciu pre raketové systémy HIMARS. Ďalej pokročilé raketové systémy zem-vzduch NASAMS. A tiež 150 tisíc nábojov 155 mm delostreleckej munície a tiež štyri proti batériové obranné systémy.

Strieľajte chlapci!

Nezáleží na tom, že denne zomierajú stovky ľudí. Hlavné je, že „zdržiavate“ Rusko. Budeme ďalej budovať plot z „ostnatého drôtu sankcií“. Sme pripravení vyhladovať polovicu Afriky. Dokonca ponížiť i našich vlastných ľudí chudobou.

Zdá sa, že na tejto strane Atlantiku takýto prístup podporuje celá „washingtonská partia“. Lenže Nemecko sa už otriasa. Nová „železná opona“ vrhá zlovestný tieň na budúcnosť nemeckej ekonomiky. Kancelár Scholz by určite neodmietol, aby takáto opona zakryla vnútorné problémy. Ale pred tými už Nemecko nemôže uniknúť. Zvyčajne usmievajúci sa kancelár sa obáva, že sa vysoký rast cien stane „sociálnym dynamitom“.

„Juh sveta“

A je tu i ďalšia, druhá perspektíva, na ktorú poukazujú západní analytici vo vzťahu k Rusku. Organizácia Information Clearing House ju označuje ako „globálnu železnú oponu“. Podľa nej ju vymyslel ustráchaný a ignorantský kolektívny západ s pomocou G7 a NATO.

V tomto prípade má ísť o zabránenie spolupráci krajinám „globálneho juhu“. Ide o krajiny BRICS+. Jadrom zoskupenia je pôvodných päť krajín BRICS. Teda Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Takže „globálny juh“ zahŕňa juhovýchodnú Áziu, Strednú Áziu, západnú Áziu, Afriku a Južnú Ameriku. Z čoho možno jasne vyčítať jeho význam.

Sila BRICS

Krajiny BRICS už podrobne diskutujú o možnosti zavedenia medzinárodnej rezervnej meny založenej na spoločnom koši ich mien. Ruský systém finančných správ je otvorený pre komunikáciu s bankami BRICS. Zároveň ruský platobný systém Mir postupne rozširuje svoje pôsobenie.

BRICS je dnes bez preháňania planetárnym združením. Do roku 2030 bude štvrtina globálneho dopytu po rope pochádzať z Číny a Indie. Hlavným dodávateľom má byť Rusko. Krajiny BRICS predstavujú 40 percent svetovej populácie, 25 percent svetovej ekonomiky, 18 percent svetového obchodu a viac ako 50 percent prispievajú k globálnemu hospodárskemu rastu.

Zároveň sa skupina BRICS čoraz menej spolieha na západné pravidlá pre činnosť medzinárodných menových, finančných a obchodných inštitúcií. Proces prehlbovania spolupráce nemá jedného dirigenta. Rozhodnutia sú založené na rovnováhe záujmov. BRICS je tiež plne zastúpená v skupine G20.

Nová „hodvábna cesta“

V spojení s Globálnou rozvojovou iniciatívou (GDI), ktorú minulý rok oznámil čínsky prezident Si Ťin-pching na Valnom zhromaždení OSN, sa vo svete objavuje nový mechanizmus na podporu komplexnej stratégie. Je založený na pláne Belt and Road Initiative (BRI).

Ide o systém hospodárskych koridorov spájajúcich Euráziu až po najzápadnejší polostrov Európy. GDI je zameraná na urýchlenie medzinárodnej spolupráce. Dopĺňa financovanie ďalších organizácií „globálneho juhu“. Ako Fond spolupráce Juh-Juh, Medzinárodnú rozvojovú asociáciu (IDA), Ázijský rozvojový fond (ADF) a Globálny environmentálny fond (GEF).

Ciele ako zníženie chudoby, potravinová bezpečnosť, či príležitosti na industrializáciu a rozvoj digitálnej infraštruktúry už spojili viac ako 50 krajín. V tomto systéme politických súradníc je podľa Information Clearing House „absolútne nemožné, aby Ursula von der Leyen ako fûhrer EÚ diktovala jej členským krajinám zahraničnú, energetickú ba dokonca i hospodársku politiku“.

Z pohľadu Západu bude teda nová planetárna „železná opona“ začiatkom dôležitejšej udalosti. A to tvrdej konfrontácie v ázijsko-tichomorskom regióne, ktorý USA premenovali na Indo-Pacifik.

V mene „dúhových pochodov“

„Liberálny svetový poriadok“ dnes otvorene ničí svetovú ekonomiku. Len aby uškodil Rusku. „Washingtonskej partii“ je úplne jedno, koľko Rusov, Ukrajincov či dokonca Američanov a Európanov pritom zomrie. Hlavné je, aby sa v každom meste mohli konať pochody Gay Pride.

Vnútorné rozpory nielen v rámci krajín Európy, ale i USA, sa naďalej prehlbujú. Tento proces Rusko nemôže priamo ovplyvniť. Čo ale má vo svojich rukách je cesta, na ktorú sa vydalo.

Zdroj: Fond strategickej kultúry

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.