Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Přežil Osvětim. Nejhůř vzpomíná na příslušníky SS z Ukrajiny a Pobaltí
Felix Kolmer je jednou z nejvýraznějších tváří Světového fóra holocaustu, které v pondělí začalo v Praze a Terezíně. Výročí sedmdesáti let nepovažuje za tak veliký předěl, má spíš radost z toho, že se ve světě na holocaust stále vzpomíná.
Kolmer se narodil do rodiny italského legionáře a pozdějšího obchodníka s elektrotechnikou. S antisemitismem se setkával už od malička. V Česku ale podle něj šlo spíš o předsudky. Nebezpečné to začalo být až po roce 1933 s nástupem nacismu v Německu. Všechny plány obyčejného života pak skončily v jeho necelých sedmnácti letech, když přišla nacistická okupace a protektorát. Do Terezína odjel už s prvním transportem v listopadu 1941.
„To, co bylo, s tím můj mozek pracuje pořád, ale ne, že by mě to děsilo. Samozřejmě jsou určité dny, kdy vzpomínám, na kamarády, kteří mi umírali v rukou. Kamarády, kteří raději ukončili svůj život vběhnutím do drátů, kde bylo napětí 22 tisíc voltů. Dřív mě to pronásledovalo hlavně v noci, sny pořád občas přichází, ale zajímavé je, že vždy vím, že já to přežiju, ale nevím, zda ti ostatní.“
Kam jede, tehdy Kolmer netušil. Myslel si, že bude za pár dnů zpět doma. Pravdu podle něj znali jen židovští starší. Ti se ji dozvěděli od muže z Plzně, který v SS uniformě utekl z Auschwitzu. „V SS uniformě přišel i do Terezína a mluvil s židovskými staršími, kterým všechno řekl. Ti si to naštěstí ponechali pro sebe, kdyby to rozšiřovali, tak by nastala hrozná panika,“ vzpomínal v Interview ČT24.
V Terezíně se Kolmer stal členem tzv. Aufbaukommanda, které mělo barokní pevnost proměnit v tábor pro tisíce nacistických vězňů. Pod dohledem esesmana pracoval v Malé pevnosti jako truhlář nebo tesař. V táboře se zapojil i do podzemního hnutí a podařilo se mu objevit i tajnou chodbu vedoucí pryč z Terezína, kterou později využila řada vězňů. On sám ale na sklonku války (říjen 1944) zamířil do Osvětimi.
Mengele vypadal jako laskavý lékař, ale byl hrozně brutální
Teprve v Osvětimi se Kolmer dozvěděl, jaký účel mají nacistické tábory: „Jeden z vězňů, který přebíral a třídil zavazadla, mi řekl, že jsem v táboře, odkud není úniku. Ukázal na komíny, ze kterých šlehaly plameny, a řekl mi, že můžu uniknout jen tudy. V tu chvíli mi ale ještě pořád nic nedocházelo. Došlo mi to až po selekci, když jsem viděl velké procesí žen, dětí a starších lidí, kteří šli jedním směrem. Právě tam, kde šlehal oheň z komínů.“ Být starší přitom znamenalo v Auschwitzu věk nad 42 let.
Kolmer přijel do Osvětimi v transportu, kde bylo 1500 lidí. Druhý den už jich zůstalo jen 250: „Doktor Mengele poslal 1250 lidí na levou stranu, to znamenalo plynové komory.“ Před Mengelem stál Kolmer podle svých slov dokonce několikrát. „Vypadal jako laskavý lékař, ale byl hrozně brutální. Když například někoho při selekci posílal na smrt, tak to udělal jemným pokynem rukou v rukavičkách,“ podotkl. Nejhroznější byly ale podle něj pokusy, které dělal zejména na dvojčatech, na dětech a na těhotných ženách.
Kolmer byl v Auschwitzu v táboře B2E, kterému se také říkalo cikánský: „Ještě tři týdny před námi tam byly cikánské rodiny, ale celý tábor šel během jednoho dne do plynu. Hned vedle cikánského tábora byl tábor B2F, kde Mengele dělal pokusy. Viděl jsem, jak tam vodí ty děti. O pokusech jsem se dozvěděl až později, ale věděl jsem, že ty děti jsou ztracený.“
V táboře bojovali vězni o každou minutu žití. O jejich osudu rozhodovali i dozorci a příslušníci jednotek SS. Mezi nimi byly ale podle Kolmera velké rozdíly. „Nejhorší byli esesáci, kteří se přidali k SS z Ukrajiny. Úplně stejní byli z pobaltských států. Ti vlastně tu židovskou otázku vyřešili sami. Když přišli Němci, tak se na to už jenom dívali. Němci byli vlastně ti nejlepší. Je to komické, ale je to tak,“ uvedl.
„Měl jsem šťastnou náturu. Ve všech nebezpečích, které na mě číhaly, jsme si vždy myslel, že to přežiju. Možná to přispělo i k tomu, že jsem skutečně přežil. Za to, že jsem přežil Auschwitz, ale děkuju spíš svým skautským letům.“
Z Auschwitzu unikl Kolmer vlastně náhodou. Místo nástupu do vagonu, který vezl vězně do sirných dolů, nastoupil k příteli Karlu Ančerlovi – a s ním byl deportován do pracovního tábora Friedland na jihu polského Slezska. Totéž město se dnes jmenuje Mieroszów a leží jen necelé dva kilometry od českých hranic. Zde se Kolmer dočkal konce války – cestu na svobodu mu otevřel až spojenecký nálet, který přerušil elektrické napětí v ostatních drátech.
Po 2. světové válce se stal elektroinženýrem. V akademickém světě dnes platí za předního odborníka na prostorovou akustiku. S jeho publikacemi pracovaly generace vysokoškolských studentů techniky. V listopadu 2013 Kolmer převzal cenu Paměti národa, která se uděluje osobnostem, jež měly odvahu postavit se zlu.
Islámský stát se jednou srovná, do té doby ale napáchá obrovskou škodu
Své zkušenosti Kolmer přes dvacet let předával i žákům na německých školách. „Podle oblečení jsem tam poznal i neonacistickou mládež. I oni měli celkem rozumné a logické dotazy. Jen dvakrát jsem se za těch dvacet let setkal s indolencí a odporem, který bych odsoudil,“ říká dvaadevadesátiletý pamětník.
V Česku se podle něj antisemitismus neprojevuje. Dnes ho trápí spíš otázka Islámského státu, který se chová velmi brutálně. „To se jednou srovná, ale do té doby to může napáchat obrovskou škodu,“ obává se. Za důležité proto považuje alespoň to, že je smír mezi křesťanskými a židovskými náboženstvími. „Vždyť jsou to náboženství podobná, vychází ze stejných kořenů a mají stejný základ – Bibli. Ze stejných podstat vychází i islám. Jeden z Abrahámových synů je jeho zakladatel… Je potřeba se vrátit k tomu, že jsou to vlastně bratrská náboženství a mají stejného Boha, jenom ho každý vyznává jiným způsobem,“ uzavřel.
Publikováno
Převzato z „nejdůvěryhodnějšího zpravodajského“ webu v ČR jménem ČT24
Tak co myslíte, jak dlouho vydrží tento článek na webu ČT24? 🙂
Putine,vymaž ty svině z AZOVA( a nejen je) z povrchu zemského!!!!!!!!
Tak mi to nedalo a koukám na video dál(nechtěl jsem očernit něco co jsem neshlédl celé).
Autor podává informace zajímavým způsobem, plánuji pohledat na internetu a udělat sám osobní pátrání o pravdivosti podávaných informací.
Každopádně, měním svůj závěr, video je opravdu urážlivé a člověk ho má po chvilce chuť vypnout(ještě když jsem jako ročníkovou práci v deváté třídě vylosoval téma holocaust a jako malý jsem na toto téma 20 minut povídal, kde veškeré informace jsem dohledával na internetu a dělal osobní průzkum). Na druhou stranu, není od věci se podívat dále, dát tomu šanci a zkusit si buď pak ověřit svoji pravdu, nebo třeba zjistit, že pravdu má autor.
https://gloria.tv/post/TdVheWAzFBsg4B167C2fmFjvM#580
Zde je odkaz na video online.
Ovšem nechci nikoho urazit, video mě hodně rozčílilo, aby si někdo dovolil tvrdit, že holocaust je smyšlená událost tak to už je na mě hodně.
Přesně kvůli takovým tvrzením vzniká pak na UA fašistická mládež a někdo je schopen oslavovat člověka jako byl Bandera.
Opravdu si myslím, že video je velice nevhodné, děkuji. Je možné, že se pletu, protože jsem ho musel po 9 minutách vypnout z celkového času něco přes hodinu, ovšem stačilo mi naznačení, že holocaust je smyšlená událost a vězni se koupali v Osvětimi v bazénu jakoby se nic nedělo.
Ano rozumím, že historii píší vítězové a realita, je vždy trochu jiná, něž-li třebaže úplně jiná. Toto je už dle mého názoru opravdu hodně přetažené za uši.
Kdo ví, nikdo mi nedal právo tvrdit co je pravda a co ne, ať si teda dle online videa udělá obrázek každý sám.
Jenže ono to neskončilo naopak se zdokonalili a pracovali na Ukrajině, proto jsou rak naštvaný na Putina, který jim do toho haže vidle.
Ak, by mal niekto záujem pozrieť sa na to aj z druhej strany, tak odporúčam dokument David Cole v Osvětim. Dávid sa pýta veľmi zaujímavé otázky.
Najväčšie zverstvá robili chorvátsky ustašovci na Srboch.
https://ulozto.sk/file/QGgs6YgFt/zidovsky-revizionista-david-cole-v-osvetimi-cz-titulky-mp4#!ZJV3BGR2Z2V0LzRmMGt3ZGyvLJMwZaETM1yHE0WMpl1OAGRkMN==