Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Lichtenštejnsko odhlasovalo zastavení financování veřejnoprávního rozhlasu
    Lichtenštejnsko odhlasovalo zastavení financování veřejnoprávního rozhlasu

    Lichtenštejnsko odhlasovalo zastavení financování veřejnoprávního rozhlasu

  • Svetový liberalizmus ukázal svoju pravú tvár
    Svetový liberalizmus ukázal svoju pravú tvár

    Svetový liberalizmus ukázal svoju pravú tvár

  • Orbán po setkání s Trumpem hovořil s Putinem
    Orbán po setkání s Trumpem hovořil s Putinem

    Orbán po setkání s Trumpem hovořil s Putinem

  • Předpokládá se, že proti herci Melu Gibsonovi bude vedena kampaň a bude pomlouván v médiích hlavního proudu
    Předpokládá se, že proti herci Melu Gibsonovi bude vedena kampaň a bude pomlouván v médiích hlavního proudu

    Předpokládá se, že proti herci Melu Gibsonovi bude vedena kampaň a bude pomlouván v médiích hlavního proudu

Související zprávy

  • Trump song: Jsem bojovník
    Trump song: Jsem bojovník

    Trump song: Jsem bojovník

  • Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska
    Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska

    Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska

  • Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku
    Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku

    Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku

  • Umělkyně vyrobila nábytek z tenisových míčků, které by se jinak na skládkách rozkládaly 400 let
    Umělkyně vyrobila nábytek z tenisových míčků, které by se jinak na skládkách rozkládaly 400 let

    Umělkyně vyrobila nábytek z tenisových míčků, které by se jinak na skládkách rozkládaly 400 let

Prírodná záhrada v septembri. Vlastné semená zo záhrady

Pozn. anna: Aj keď už sme v druhej polovici septembra, rozhodla som sa, že pre vás nájdem článok, čo robiť v záhrade o takomto čase. Navyše je veľmi dôležitý, priznajme si kto ešte dnes odkladá svoje vlastné semená na ďalšiu sezónu? Pokusy gigantov ako Monsanto aby ešte aj semená boli „copyrightovo“ chránené a aby bolo zločinom si z takejto rastliny semená odkladať (aj tak veľmi slabé) je ďalší z geniálnych krokov na úplne zotročenie ľudstva.

 

 

[wp_ad_camp_1]

 

Skončilo leto, začala sa nám jeseň. Cítiť to všade v povetrí. Prvý jesenný deň spolu s jesennou rovnodennosťou priniesli chladnejšie dni, ktoré sa nám začali skracovať v prospech predlžujúcich sa nocí. V záhradách trónia statné tekvice, ako prísľub tekvicových prívarkov, polievok, pečených tekvicových jedál, vyrezávaných strašidiel a pražených tekvicových jadierok.
Posledné dozrievanie, posledné zbieranie plodov zo záhonov. Je to tiež čas zbierania semien a odkladania na budúcu záhradnú sezónu.

September v našej prírodnej záhrade

Ešte stále oberáme posledné paradajky, papriky, ačokčy a ťahavú fazuľku. Tentoraz už nie na zelené lúsky, ale na zrelé vylúskané fazuľkové plody. Zozbierala som zo záhonov všetky zostávajúce zemiaky spod slamy, bolo ich ešte vyše 10 kilogramov. Pekné prilepšenie do hrnca, keď pripočítam aj tie, ktoré sme priebežne zbierali ešte v auguste. Na záhonoch zostali jedlé kapustoviny, ktoré zvládnu aj mráz – hlavne divá kapusta a ružičkový kel. Nechala som ešte aj gigant kaleráby a stopkatý celer.

Na uvoľnené miesta po zozbieraných plodinách, narástli z augustového výsevu redkvičky, šaláty, malý kôpor a hrášok, ktorý začal v septembri kvitnúť. Ak príde pekné babie leto, možno ho ešte stihnú opeliť včielky (než sa uložia do zimného chumáča na spánok). Na vylúskané hrášky to už síce nebude, ale možno stihnú narásť malé zelené lúsky.

Ako každý rok, zasa som sadila cesnaky. Použila som naše strúčiky z tohtoročnej úrody. Sme taká cesnaková rodinka, pretože cesnak okrem toho, že nám chutí, je veľmi zdravý. A ešte aj odháňa z našej blízkosti krv cicajúcich upírov – teda komáre…

September je mesiac, kedy zbieram rôzne semená z našej záhrady. Niektoré zbieram do jedál, niektoré do čajov a niektoré do našej domácej semienkovne, ako základ na budúcu sezónu.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Vlastné semená do domácej semienkovne

Už niekoľko rokov získavam semená z našich najobľúbenejších druhov zeleniny a odkladám ich. Aby som ich na jar zasa vybrala zo šuflíkov a použila ako základ úrody v novej záhradnej sezóne.

Prečo ich zbieram? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Okrem toho, že vlastné semená nás vôbec nič nestoja, sú z rastlín, ktoré už našu záhradu poznajú a prispôsobili sa jej. Navyše nie sú morené žiadnou chémiou, geneticky či inak upravované a sú z rastlín, ktoré presne viem, kde a ako rástli.
Recyklujem naše vlastné semená už niekoľko rokov a vždy presne viem, čo môžem od nich očakávať a aj aké rastliny s plodmi z nich vyrastú. Jednoducho – už sa dobre navzájom poznáme :-).

Ako a aké semená získavam, sme natočili na video, ktoré si môžete pozrieť v septembrovej časti nášho videoseriálu. Je to veľmi jednoduché, presvečte sa sami :-).

Celý článok, je aj s obrázkami a receptom, zverejnený na stránke http://lepsiden.sk/zahrada-v-septembri-recept/

Viac o našej prírodnej záhrade, ako aj veľa tipov a receptov, nájdete v mojich knihách Darujme si zdravie z vlastnej záhrady a Darujme si srdce z vlastnej záhrady.

Teším sa na vás v ďalšej časti, tentoraz z októbra 2016.

Hanka

 

[wp_ad_camp_1]

 

Zdroj: prirodne-zahrady.sk

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
6 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
dyk
dyk
16.9.2017 13:10

Keď sa zakáže domáce pestovanie, tak takých, ako je pani Hanka zlikvidujú, lebo to bude ohrozením oligarchov. Preto by mala poskrývať svoje semienka.

dyk
dyk
16.9.2017 13:03

Nádherné. Ja si odkladám semená z papriky štiplavej, lebo mi to zachutilo a z kápii kúpenej v obchode. Dúfam, že to vzíde.
Paradajky je nutné dať do vody? Nestačí semená len tak usušiť?

Maroš
Maroš
Odpověď na  dyk
16.9.2017 17:49

dyk – rajčiny rozrež naprieč komôrkami – „cez rovník“ a semiačka aj so slizom daj do pohára s vodou, nožíkom zatrep do spenenia a nechaj 24 skvasiť – malo by to mierne páchnuť. Potom opäť nožíkom zatrepať, nechať usadiť. To, čo pláve – odliať, doliať vodu, opäť zamiešať, opäť zliať – aj 3x. Prečistené semiačka potom zliať na čajový cedník, trošku prstom stiahnuť vodu a na spodok dať trochu WC papiera, nech stiahne vodu do seba. Potom vyložiť na slnko alebo na suché vetrané, ale záveterné miesto. Čím skúr sa usušia tým lepšie, zlepené semiačka opatrne rozmrviť od seba a dať ešte dosušiť a odložiť do malej označenej dopisnej obálky. Dôležitá poznámka – inhibítory klíčenia, sú látka v semenách, ktoré bránia predčasnému, mimocyklovému klíčeniu = v nevhodnom vegetačnom období, keby nemali šancu ako plodina dozrieť. Napr. u melónov, uhoriek a tekvíc – ktoré neznášajú únavu pôdy po sebe, je najvyššia klíčivosť semien až v 3.-4. roku, až 90%, a naopak čerstvé ročné semená môžu mať klíčivosť ešte nízku – 20%. Čo sa týka semien rajčín, tie majú pomerne málo inhibítorov, ktoré sa navyše vodou rýchlo vyluhujú, takž už sa mi stalo, že semená zabudnuté – v sitku na odkvapkanie, na pohári, mi vyklíčili asi po 4 dňoch, čím sa znehodnotili. Preto odporúčam rýchle sušenie, ale dobre očistených semien, aby vo vlhšom prostredí neplesniveleli, resp. aby… Číst vice »

Maroš
Maroš
16.9.2017 09:41

Semená sú kľúčové pre úspech a efektivitu pestovania vôbec – lebo nejde len o cenu semien z obchodu, ale i o neskôr vynaloženú námahu a čas pri kultivácii niečoho, čo vám nakoniec ostane zakrpatené, alebo neplodné. Tak som dopadol tohto roku – obchodná kukurice vyrástli ako rastliny na 30-40 cm – v hanbe boli aj niektoré kukuričné porasty na poliach – 50-60 cm a nakoniec vyschnuté kukuričné „sukulenty“, z 3 sáčkov uhoriek zarodila jedna – z celkovo vzídených asi 10, ktoré mali listy veľké ako zádušník brečtanolistý, tekvice alba z obchodu – zo sáčku asi 20 semien vzišlo 6, ktoré dorástli do ružice asi 50 cm, síce kvitli, ale celkovo 2 plody veľkosti malej nakladačky na nich zhnili. Jediný úspech – vlastné vinohradnícke rajčiny – tohto roku mimoriadne chutné a sladké, pôriky – samé vysemenené popri plote a vňaťové cibuľky detto. Toto je problém jednak podvodníckeho prebaľovania obchodných semien, ktoré už stratili klíčivosť, jednak problém samotných semenárov, ktorí – tak ako bežní drobní pestovatelia – záhradkári, už nedokážu udržať odrodové génové línie, pretože tie svine F1 od Monsanto sú prakticky všade a rozbíjajú ustálené genotypy už po celom svete. A jedného dňa príde hladomor! Teda – tohto roku som investoval do 2 drahých melónov – zelený cukrový a vodový – zo supermarketu – kvôli semenám, pretože to vyzerá na odrodové typy, nie F1, takže uvidím,… Číst vice »

jana
jana
16.9.2017 08:10

Hanka miluje rastlinky a rastlinky milujú Hanku 🙂 je to poznať, presný opak zaužívaného: otráv, rozrýp, opiluj….
Hanička teším sa na ďalšie Vaše články 🙂