Pozn. anna: Aj keď už sme v druhej polovici septembra, rozhodla som sa, že pre vás nájdem článok, čo robiť v záhrade o takomto čase. Navyše je veľmi dôležitý, priznajme si kto ešte dnes odkladá svoje vlastné semená na ďalšiu sezónu? Pokusy gigantov ako Monsanto aby ešte aj semená boli „copyrightovo“ chránené a aby bolo zločinom si z takejto rastliny semená odkladať (aj tak veľmi slabé) je ďalší z geniálnych krokov na úplne zotročenie ľudstva.

 

 

[wp_ad_camp_1]

 

Skončilo leto, začala sa nám jeseň. Cítiť to všade v povetrí. Prvý jesenný deň spolu s jesennou rovnodennosťou priniesli chladnejšie dni, ktoré sa nám začali skracovať v prospech predlžujúcich sa nocí. V záhradách trónia statné tekvice, ako prísľub tekvicových prívarkov, polievok, pečených tekvicových jedál, vyrezávaných strašidiel a pražených tekvicových jadierok.
Posledné dozrievanie, posledné zbieranie plodov zo záhonov. Je to tiež čas zbierania semien a odkladania na budúcu záhradnú sezónu.

September v našej prírodnej záhrade

Ešte stále oberáme posledné paradajky, papriky, ačokčy a ťahavú fazuľku. Tentoraz už nie na zelené lúsky, ale na zrelé vylúskané fazuľkové plody. Zozbierala som zo záhonov všetky zostávajúce zemiaky spod slamy, bolo ich ešte vyše 10 kilogramov. Pekné prilepšenie do hrnca, keď pripočítam aj tie, ktoré sme priebežne zbierali ešte v auguste. Na záhonoch zostali jedlé kapustoviny, ktoré zvládnu aj mráz – hlavne divá kapusta a ružičkový kel. Nechala som ešte aj gigant kaleráby a stopkatý celer.

Na uvoľnené miesta po zozbieraných plodinách, narástli z augustového výsevu redkvičky, šaláty, malý kôpor a hrášok, ktorý začal v septembri kvitnúť. Ak príde pekné babie leto, možno ho ešte stihnú opeliť včielky (než sa uložia do zimného chumáča na spánok). Na vylúskané hrášky to už síce nebude, ale možno stihnú narásť malé zelené lúsky.

Ako každý rok, zasa som sadila cesnaky. Použila som naše strúčiky z tohtoročnej úrody. Sme taká cesnaková rodinka, pretože cesnak okrem toho, že nám chutí, je veľmi zdravý. A ešte aj odháňa z našej blízkosti krv cicajúcich upírov – teda komáre…

September je mesiac, kedy zbieram rôzne semená z našej záhrady. Niektoré zbieram do jedál, niektoré do čajov a niektoré do našej domácej semienkovne, ako základ na budúcu sezónu.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Vlastné semená do domácej semienkovne

Už niekoľko rokov získavam semená z našich najobľúbenejších druhov zeleniny a odkladám ich. Aby som ich na jar zasa vybrala zo šuflíkov a použila ako základ úrody v novej záhradnej sezóne.

Prečo ich zbieram? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Okrem toho, že vlastné semená nás vôbec nič nestoja, sú z rastlín, ktoré už našu záhradu poznajú a prispôsobili sa jej. Navyše nie sú morené žiadnou chémiou, geneticky či inak upravované a sú z rastlín, ktoré presne viem, kde a ako rástli.
Recyklujem naše vlastné semená už niekoľko rokov a vždy presne viem, čo môžem od nich očakávať a aj aké rastliny s plodmi z nich vyrastú. Jednoducho – už sa dobre navzájom poznáme :-).

Ako a aké semená získavam, sme natočili na video, ktoré si môžete pozrieť v septembrovej časti nášho videoseriálu. Je to veľmi jednoduché, presvečte sa sami :-).

Celý článok, je aj s obrázkami a receptom, zverejnený na stránke http://lepsiden.sk/zahrada-v-septembri-recept/

Viac o našej prírodnej záhrade, ako aj veľa tipov a receptov, nájdete v mojich knihách Darujme si zdravie z vlastnej záhrady a Darujme si srdce z vlastnej záhrady.

Teším sa na vás v ďalšej časti, tentoraz z októbra 2016.

Hanka

 

[wp_ad_camp_1]

 

Zdroj: prirodne-zahrady.sk

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.