Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Proč máme tak málo českých potravin?
Ony tu ty české potraviny jsou a kdo chce podporovat domácí producenty, může. Zrovna včera jsem udělala velký nákup na Selských trzích a chuť rajčátek a salátu, které jsem koupila, je bezkonkurenční. Stejně tak vymazlené škvarky a uzený bok – na jazyku se doslova rozplývají. Ovšem jejich cena tomu odpovídá. Uvědomuju si, že ne každý si něco takového může dovolit.
Když odhlédneme od malých lokálních výrobců a podíváme se do regálů supermarketů, i tam najdeme české potraviny. Jejich kvalita ale odpovídá ceně, za kterou je nakupujeme. Velkovýroba, kdy musíte produkovat kvanta zboží, abyste mohli zásobovat hladová logistická centra supermarketů, si žádá kompromisy.
[wp_ad_camp_2]
Problém tedy je především v ceně. Máme dost výrobců, kteří jsou schopni chrlit výrobky kvalitní a za dobrou cenu? Není náhodou problém právě v ceně? Na to, abychom pochopili situaci v maloobchodě, musíme znát systém, kterým se cena v supermarketech tvoří. Z čeho se skládá, co vše dodavatel výrobků musí platit – pokud chce být zalistován.
Na co nám bude zákon o procentu výrobků českých dodavatelů, když ti čeští výrobci nebudou mít šanci naplnit podmínky k zalistování? Co by se asi stalo po schválení takového zákona? Plno zahraničních producentů si vytvoří české pobočky, prostě zákon nějak obejde a pofrčí se dál.
Snaha se cení, ale zákon o procentu českých výrobků neřeší jádro problému. To je především v obchodní politice korporátních obchodních firem, které se snaží maximalizovat zisk, který si pak vesele odvádí do svých domovských zemí. Jejich marže jsou obrovské a tlačí výrobní ceny až do takových oblastí, kdy je zázrak, že někdo je schopen za tu cenu ještě něco k jídlu vyrobit. Navíc nutí producenty podílet se ještě na marketingu a propagaci svých obchodů.
Chcete mít akci v Kauflandu? Tak si musíte zaplatit… Výroba schránkových novin přece něco stojí a proč by si měl Kaufland ukrajovat ze svých zisků? Už vidím ty české firmy, které se do takového vazalství dobrovolně poženou.
Problémem je i ta óbrlogistika. Obrovská centra, kam kamiony sváží kvanta stejného zboží a ty se pak rozváží do jednotlivých prodejen. Tytam jsou časy, kdy si vedoucí prodejny v malém městě sám vybíral, co svým zákazníkům nabídne a logicky spolupracoval s místními producenty, kteří tak nebyli tlačeni do nutnosti vyrobit obrovské objemy zboží pro zásobení celé republiky. Člověk pak v každém městě mohl v krámě najít něco jiného a nového. Dnes nenajdete zvláštní a nové věci ani v jiné zemi – všude je Milka a Ferrero a Algida…
[wp_ad_camp_2]
Kdyby česká vláda chtěla, aby byly podporováni místní producenti, začne pomalu odstraňovat všechny ty zatěžující směrnice a regulace ohledně hygieny výroby, ohledně nutnosti používat jen schválená zdravotní tvrzení (ta nahrávají velkoproducentům), uvolní pracovní trh (zjednoduší administrativu okolo brigád), přestane drtit vlastní firmy přehnanými kontrolami a buzerací.
Nějak to nedochází ani těm, kteří by tak rádi kupovali ve svých marketech více kvalitních českých potravin. Když tleskáte stále větším a větším buzeracím a kontrolám, vlastně tím nahráváte velkým korporátním firmám. Ty mají armády právníků a účetních, kteří jim všechno nastaví a zařídí. Ale malý český výrobce stěží vydělá na ty, kteří vyrábí. Nemůže si dovolit platit právníky a další specialisty, kteří mu budou pomáhat zavádět všechny ty GDPR, zpracovávat kontrolní hlášení, kontrolovat neustále účetnictví a všechny stále se měnící předpisy.
Nakonec ho dorazíme EET a divíme se, že nám tu nerostou firmy, které by byly schopny konkurovat gigantům potravinářského průmyslu. A idiocie největší – když tu přece jen nějakou firmu, která to se ctí dává máme, pliveme na ni, protože je z Agrofertu. Jo, mám na mysli Olmu, která je z Olomouce, kupuje moravské mléko (i od menšich producentů), zaměstnává naše lidi a stále drží kvalitu, za kterou se nemusí stydět. Kolik takových firem máme?
Jestli chceme české potraviny, musíme chtíc nechtíc opustit projekt EU – je jedno jak. Možná by stačilo nebýt papežštější než papež a nepřebírat každou směrnici, kterou si armáda zkorumpovaných byrokratů vymyslí. A nastavit podmínky pro firmy tak, aby velké firmy s velkými zisky nebyly tak okatě zvýhodněny. Co tak třeba zastropovat marži v supermarketech? Za mě lepší řešení než kontrolovat podíl českých výrobků v krámech. Jsme kreativní národ, tohle se totiž bude dát obejít levou zadní…
Zdroj: evahrindova.cz
Zajímavý článek od Petra Hampla na stejné téma si můžete přečíst i ZDE.
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré URL odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem, čeho se video týká a o čem pojednává. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
Ale samozřejmě bych rovněž dodal, že ostatní ze západu EU dostávají velké dotace z EU a to v rámci 700 EUR/ha či něco podobného a mi dostáváme směšných do 50 EUR dotace a samozřejmě je také dosti zajímavé si uvědomit, že právně z toho svinstva je Belgie, Nizozemí, Francie, Německo, Dánsko a dalších ve výhodné situaci a pořád vyvážení a mi jako blbci nejsme schopni nic vypěstovat pro občany, jen podělané svinstvo z řepky – tj. svinstvo pro benzíny, ale doufám, že už to dlouho nebude trvat, jelikož Trump a Putin ví velmi dobře a již Trump požádal výzkumníky a designéry a vyvinutí nových aut bez spalovacích motorů a je to jen a jen díky Teslovi, který bohužel zemřel již v roce 7. ledna 1943 a ti šmejdi mu blokovali patenty o které již v minulosti získal. Předpokládám, že ti blbci, kteří s námi ještě tak nějak soutěží, ale doufám, že již brzy budou úplně končit! Děkuji
Prvni rade by jsme meli vypraskat od „koryt“ vladu a politiky vlastizradcu CR,ktere si plati EU na to,aby podporovali JEN JEJICH zajmy a zisky na ukor CR!!!O kvalite tech to GMO potravin je zbytecne psat…Taky kupujem Ceske vyrobky nebo na Selskych trzich,jenze spoustu lidi jsi to nemuze dovolit.Pokud nebudem znovu sobestacni jak v zemedelstvi tak v hospodarstvi,vlastne ve vsech sektorech,tak se nezmeni vubec nic!
znate Svet Bedynek? Muzete si objednat farmarske bedynky a dovoz je zdarma.
https://www.svetbedynek.cz/tento-tyden-v-bedynkach
objednala jsem 3 pro mou sestru v Praze, hned druhy den ji to privezli domu, na Skype me ukazala tu zeleninu a ovoce, byla nadsena – jeste pry takovou zeleninu a ovoce nevidela.
Tyto bedynky nejsou drahe a je vse od farmaru. Take si k nim muzete pri objednat, co se vam libi – mleko, maso, chleba atd…
Svet Bedynek vam posle email kazdy tyden jake maji bedynky ten tyden a ostatni zbozi. Nejlepsi ceny, ktere jsem videla.
Chce se mi brečet nad naivitou lidí, co jsou v současné době k dnešnímu datu čeští sedláci vypěstovat. Veškeré ovoce mimo rychlených jahod z foliovníků není žádné. Ze zeleniny ředkvičky, mladá cibulka a saláty, možná okurka. Vegetační doba nových brambor jsou min. 3 měsíce ( brambory vyrostou, ale chuťově nejsou zralé). Mrkev tak 4 měsíce – pokud je rychlená a nebo z hydroponie můžete si ji koupit běžně v Penny – kvalita je stejná. Nevěřím ani na rajčata – tolik vytápěných skleníků, co je údajně rajčat v Čechách není.
Pokud se někdo tváří, že je farmář, tak na poctivou zeleninu musí mít hnůj – tj. hovězí dobytek, koně . Pokud hnůj nemá, pěstuje to úplně stejným způsobem jako zemědělci kdekoliv jinde v Evropě. Koktej umělých hnojiv a chemické postřiky. Jen jahody jsou stříkané asi 7x – proti plíšní, květopasu, plevelům. Existují postřiky pro stejnoměrné dozrávání plodin – řepka, hořčice. Jedna z nejnáročnějších plodin je květák – dlouhá vegeteční doba, náročné na výživu. V poslední době jsem na květáku neviděla ani jednu housenku – pročpak asi?
Jsem chovatel včel (včelař z povolání soukr.) Můžu potvrdit komentář MUDrland. wenca, že to funguje, když se chce. Med od 230 včelstev prodám téměř všechen doma ze dveří. Bydlím na vesnici o 200 obyvatelích a většina zákazníků si pro med dojíždí i několik km. Dokonce si každý rok jezdí nakoupit i Němci. Držím si několik zajímavých obchůdků, zdravé výživy a podobně, a asi dvě kavárny. Všechno v okolí 10 km. Má to jeden háček. Musí být stoprocentní kvalita a prodám kilo za 160,- kč. V obchoďáku za to chtějí i o třetinu více a kvalita falzifikát. Takto vydělané peníze mají pro mě daleko větší cenu a jinak si jich vážím, než z nějakého pochybného kšeftu. A to plásty chladím v chladícím boxu, aby neprošly žádným chemickým ošetřením. Med potom krásně voní. Což se většinou u hobby včelařů neděje, když plásty síří. Pořád se držím hesla, že s poctivostí nejdál dojdeš a lidi to ocení. Tak asi tak.
m.
Presne tak jak pisete.A to se netyka jen vcelaru.Pro me osobne je nejdulezitejsi qvalita.Radsi si koupim min ,ale dobre.A to se tyka vseho.Dekuji ,ze jeste jsou poctivi lide mezi mami.
Mirku, nemusí vás mrzet že obchoďák prodává o třetinu dráž. Kdyby jste mu dodával med, stejně by vám víc jak 160 korun nedal.
A pokud nejste s touto cenou spokojen, zkuste při nějaké příležitosti (např.zdražení vašich životních nákladů) o desetikačku zdražit. Lidé budou frflat, ale tu cenu budou akceptovat. Během dvou – čtyř let se takto dostanete na kompromisní cenu, někde mezi svou současnou cenou a cenou hitlermarketu, která bude přijatelná pro vás i pro zákazníka.
Nelze hospodařit tak aby to bylo na přežití. Je nutné vytvořit si rezervu pro případ úhynu včelstev a jiné nenadálé výdaje.
mirku bylo by prosím možné (ale až později )od Vás koupit med? Já jsem ze Svitavska.Děkuji.
Uz par let kupuji na http://www.scuk.cz . Kdyz mam maso z obchodu,jeho chut je velmi rozdilna a tak se mu vyhybam. Odberna stanoviste jsou po cele CR. Jde o to,naucit se planovat dopredu,protoze svoz je jednou tydne a objednava se do nedele.
celesta dekuji, supr odkaz. Jsi spokojena se vsim co ti dovezou, nebo je
nekdy problem s kvalitou?
Iba pred pár dňami boli publikované DVE kvalitné štúdie, ktoré dokazujú, že VITAMÍN D významne súvisí s infekciou COVID-19: ovplyvňuje priebeh ochorenia a znižuje riziko úmrtia. Dokonca pravdepodobne aj o polovicu.
Viaceré ďalšie štúdie ukázaly, že vlašské orechy môžu chrániť pred srdcovými chorobami zlepšením lipidového profilu… okrem toho boli zaznamenané antioxidačné a protizápalové vlastnosti vlašských orechov ktoré obsahujú navyše aj serotonín spolu s banánmi a špenátom ich možno úspešne použiť proti depresiám práve v dnešnej napätej dobe
František Ferda, jasnoslyšný léčitel známý už za minulého režimu upozorňuje na to, že naopak některé látky ve vlašských ořeších srdci neprospívají, zato mozku velmi. Pro neutralizaci negativního vlivu VO na srdce stačí přidat 10% lískových ořechů.
Je pravdou, že když zajdu do farmářského obchodu, kde je české a kvalitní zboží, cena je vyšší, to chápu. Ale na druhou stranu to vidím trochu jinak. Lidé většinou stále hledí jen na cenu, kvalita je nezajímá. Prodávala jsem ze dvora přebytky, nějaké králíky, vejce. A na vesnici vám nikdo nezaplatí tu práci a náklady. Vyšší cenu než v obchodě nejsou ochotni zaplatit, prodávala jsem dvoukilové králíky, tam je spousta masa, ale musí se půl roku poctivě krmit, a to za stejnou cenu, jako ty kosti potažené kůží z obchodu. Dnes občas prodám vejce, když slípky dost nesou, krmím obilím, brambory, zeleným, slípky mají výběh. Nedávám krmné směsi, tak tolik nenesou, ale vejce jsou kvalitní. A za ta vejce dostanu po třech korunách. Nevydělá to v podstatě ani na to krmení, o stráveném času nemluvě.
Radka,
moje skúsenosti sú odlišné. Moja ponuka bola do 10 Kč za jedno skutčne prírodné vajíčko – reakcia – ODMIETNUTIE – radšej dávali zadarmo, prípadne predávali niekomu, koho poznali a kto ich ešte aj ohovoril, že sú pažraví – dokonca radšej hodili prebytky na hnoj, ako by ich predali niekomu „cudziemu“. Obávali sa vari, že ich chcem nabonzovať alebo o čo im ide?!? Ponuka z mojej strany bola dokonca, že im prídem aj občas bezodplatne pomôcť!!!! – aj toto odmietli! Tak kto sa má v tom vyznať?!?
Milujem prácu s pôdou a chýba mi to – preto moja ponuka aj týmto smerom. Mojou snahou bolo pomôcť aj im – aj sebe – v blízkom okolí.
Škoda, že bydlíte daleko…
Ja zasadne chodim nakupovat do obchudku s farmarskymi potravinami, a to jsem duchodkyne. Lidi si totiz neuvedomuji, ze kvalitniho jidla nemusi snist tolik, jako suntu, a ze ve finale je to vlastne vyjde cenove na stejno a jeste si navic pochutnaji a neskodi si. Mne donutilo zdravi a muj doktor, hledat nezavadne potraviny. Nebyt farmaru, tak tady uz davno nejsem. Mleko, ktere kupuju opravdu zkysne a clovek si z neho muze udelat tvaroh. Maso ma uplne jinou chut, o zelenine ovoci ani nemluvim. To co jsme za sociku bezne dostavali v kramech nam ted retezce prodavaji za drahy penize jako bio a jeste to kolikrat neni ani tak kvalitni.
Rina,
podpisujem sa pod Tvoj príspevok.
Doufám, že dojde po současných akcích v podzemí a následným čistkám i na povrchu (v politice a jinde) i k tomu, že ta banda vypadne od koryt a jejich náhradníci pak začnou konečně uskutečňovat řízení PRO lidi … s tím souvisí i mnou předpokládané šlápnutí na krk marketům – buď vypadnou z naší země, nebo zcela změní své chování … pokud by odtáhli a my si vybudovali naše české obchody a klidně i řetězce, vůbec by mi to nevadilo!!!
Kdo tu stojí o 50 druhů jogurtů, z nichž kvalitní jsou 3??? Ať jsou jen ty tři a zbytek si mohou manažeři ze západu sežrat sami. Současnou vládu bych posadila do vlaku a šup směrem Brusel, jednosměrnou jízdenku – a už nikdy se nevracet, nazdar.
Pěkný článek, ale první co se musí vrátit jsou původní okresní zemědělské správy – forma centrálního řízení a to musí příjít “ ze zhora“. Musí se plánovat – kolik a čeho, kde a kdo. Pokud se plánovat nebude, bude to fiasko, spousta zemědělců to zná s bramborami – buď je přetlak a nebo nejsou.
Zemědělci jsou schopní toho dost vypěstovat, ale „Někdo “ jim musí zajistit odbyt. Není možné běhat krámek od krámku a nabízet 3 bedny květáku 3x týdně a handrkovat se o každou korunu.
To platí i pro opětovný návrat živočišné výroby – mlékárny v určitém dosahu -např. 50 km od kravínů. Jen pro srovnání za socíku byla výkupní cena mléka dle tučnosti – mezi 4-5 Kč. Nyní dostávají zemědělci asi 8 Kč – a to musí být rádi.
Malé specializované obchody se nevrátí – lidé chtějí nakupovat v 1 domě ( hale) a potřebují někde zaparkovat. Ve spoustě měst necháte auto už jedině u obchoďáku – všude jinde nezaparkujete a nebo jsou pěší zóny.
Chcete české výrobky – chtějte obchody jen s českým zbožím – vlastní síť.
Je na čem stavět – byla Jednota, Včela.
Na knihách bývala „doporučená cena“. Proč by výrobce nemohl mít doporučenou cenu na své zboží? Skoro každý má své webové stránky . U potravin by mohlo být napsané složení jednotlivých výrobků + cena.
Systémy už vymyšlené jsou, jen o nich všichni nevědí. Například komunitou podporované zemědělství: https://kpzinfo.cz/
K tomu všetkému im teraz dopomohlo divadlo s vírusom, kedy u nás na sk zatvorili malé obchodíky, ale veľké reťazce mohli veselo predávať ďalej, veľké strašenie, že budú výpadky spôsobil doslova nával zákazníkov kedy im závratným tempom vzrástli tržby, doslova tieto reťazce zaživali druhé vianoce.
Mariane, je na každém zda si najde svoje pěstitele a chovatele. U nás se například pozavíralo hodně hospod kvůli drahotě a zákazu kouření. A ještě pozavírá kvůli karanténě. Na druhou stranu ale přibyly garážové výčepy, kde se i v době karantény prskalo bez náhubků do piva, kouřilo a pila slivovice vypálená bez finanční účasti státu. Stát se tak sám podílí na vzniku černé ekonomiky.
Národ se tak rozdělí na dvě části, jedna bude kupovat státem schválené produkty a druhá si je samoorganizací zajistí sama navzájem. Je na každém ke které skupině se přidá.
Je potřeba začít u sebe a pomoct tak dílkům do skládačky. Děkuji za fajn článek.
Korporátní fašismus – vše je nastaveno pro 1% centrálního řízení s okem ve špičce pyramidy