Prohlášení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, že členství Ukrajiny v alianci vyžaduje konsenzus všech zemí vojenské aliance, přivedlo Zelenského k vystřízlivění, uvedl komentátor serveru The National Interest Mark Episkopos.

„Zdá se, že Stoltenberg Zelenského v reakci na jeho žádost o urychlený vstup Ukrajiny do NATO polil studenou vodou a řekl, že jakékoli rozhodnutí musí být přijato konsensem, musí s ním souhlasit všech 30 spojenců,“ píše se v článku.

Jak Episkopos připomněl, ministři zahraničí aliančních států se sejdou v listopadu v Bukurešti. Ruské ministerstvo zahraničí v komentáři k možné diskusi o členství Ukrajiny v NATO na summitu v Rumunsku uvedlo, že pro Kyjev neexistují žádné okliky pro vstup do této vojenské aliance.

Ukrajinský vůdce 30. září uvedl, že země podala žádost o urychlené přistoupení k Severoatlantické alianci. Poté asistent amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Jake Sullivan prohlásil, že tento postup byl předčasný, zatímco generální tajemník sdružení Jens Stoltenberg v komentáři k Zelenského projevu zdůraznil, že NATO soustředí své úsilí na pomoc Kyjevu.

Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova Kreml vyslechl žádost ukrajinského prezidenta o vstup do aliance i různé reakce na ni. Prezidentův zástupce upřesnil, že Moskva situaci pozorně sleduje a připomněl, že orientace Kyjeva na NATO byla jedním z důvodů zahájení ruské speciální operace na Ukrajině.

Zdroj: Ria Novosti

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.