Podle profesora Theodora Postola z amerického prestižního Massachusettského technologického institutu je ruský hypersonický kluzák Avangard vážným varováním pro USA z hlediska možné obrany proti němu. V jeho tvrzení jej podpořil i velitel amerického strategického velení generál John Hyten

,,Avangard může zničit jakoukoliv americkou obranu,“ prohlásil před časem ruský prezident Vladimir Putin. A souzní s ním do velké míry i profesor Theodor Postol z amerického prestižního Massachusettského technologického institutu (MIT). Podle něho je skutečným nebezpečím to, že američtí političtí i vojenští představitelé věří, že systémy protiraketové obrany jako například SM-3 či další jsou schopné zastavit Avangard.

 

 

[wp_ad_camp_2]

,,Výroky Vladimira Putina jasně a jednoznačně naznačují, že pochopil, že americké systémy protiraketové obrany nemají v současné době schopnosti k tomu, aby se vypořádaly s existujícími ruskými balistickými raketami, a ještě navíc s hypersonickými kluzáky,“ uvedl Postol.

Jeho tvrzení podpořil i generál John Hyten, velitel amerického strategického velení. ,,Žádný existující americký systém protiraketové obrany nemůže zaměřit prostředek, který letí tak rychle a v poměrně nízké výšce na strategickou zbraň. Nemáme žádnou obranu, která by znemožnila použití takové zbraně proti nám,“ řekl před časem Hyten.

Rusko ,,s velkou pompou“ vyzkoušelo mezikontinentální raketu v prosinci a testu přihlížel sám Putin, který prohlásil, že právě ani systémy protivzdušné obrany nemohou raketu zasáhnout. Avangard je schopen dosáhnout dvacetinásobku rychlosti zvuku a je nejnovějším ruským ,,příspěvkem“ k hypersonickým zbraním, jejíž éra podle mnoha vojenských expertů již začala.

zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.