Více než 30 tisíc lidí se zúčastnilo prvomájové demonstrace v Paříži. Zpravodajka Sputniku hlásí střety demonstrantů s policií, sama utrpěla zranění po zásahu slzným plynem.

[wp_ad_camp_2]

Pochod, který je již tradicí, začal na náměstí Bastilly v Paříži. Akce probíhá za podpory hned několika největších francouzských odborářských svazů.

V tomto roce prvomájová demonstrace probíhá na pozadí protestů studentů a železničářů. Studenti vystupují proti reformě vzdělávání, která přinese velké změny do závěrečných zkoušek. Současně s tím pracovníci železnic vystupují proti reformě ve svém oboru, která počítá s tím, že do železniční dopravy bude zavedena konkurence a v budoucnosti bude odstraněno právo železničáře, které dává řadu výhod.

Pěší kolona za doprovodu automobilů, ze kterých vychází muzika, se pohybuje po bulváru Bastilly směrem na náměstí Itálie. Lidé nesou vlajky a plakáty, na kterých je napsáno „Všichni spolu proti Macronovi“, „Nejdříve naše pracovní místa, naše mzdy, naše penze, až poté dividenty akcionářům“, „Ať žije První máj, den boje pracujících celého světa“.

[wp_ad_camp_2]

Po cestě, kterou dav prochází, bylo uzavřeno mnoho obchodů, i ty, které by měly mít otevřeno. To bylo učiněno jako opatření před vandalismem.

V koloně jde mnoho mladých lidí v černém oblečení s maskami na obličeji. Podle informací pařížské policie se jedná asi o 1200 lidí. Provokatéři začali demolovat vitríny restaurací a kaváren. Jejich terčem se stal i McDonalds. Dále bylo zapáleno auto.

Policie použila proti radikálům slzný plyn a vodní děla, informovala korespondentka Sputniku.

Korespondentka Sputniku byla zraněna v důsledku použití slzného plynu ze strany policie během střetů v Paříži.

[wp_ad_camp_2]

Mnozí účastníci demonstrace vzpomínají na rok 1968, kdy ve Francii vypukla sociální krize. Začala z vystoupení studentů, následovala stávka odborů. Tyto události vedly ke změně vlády a odchodu Charlese de Gaulla, který byl na postu hlavy státu.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.