Rubikon bol prekročený. Cesta Ruska je len vpred, k víťazstvu. K víťazstvu suverenity. Vladimír Putin o tom ubezpečil svojich ľudí. Ako rýchlo to Západ uzná, to už podľa neho nie je problém Ruska. Čím neskôr, tým horšie pre Západ. Nie pre Rusko.

„Nový svet – nové príležitosti.“ To bola hlavná téma Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra v míľnikovom roku pre Rusko i svet. Národný vodca Vladimír Putin na ňom predniesol mimoriadne závažný prejav. Kvôli masívnym útokom hackerov meškal takmer dve hodiny.

Kľúčové body novej reality

Po prvé. Rusko sa konečne rozišlo so „zdegenerovaným“ Západom. Zmarilo jeho zákerné plány na Ukrajine. Tá sa totiž zmenila na „protiruské torpédo“. Väčšina krajín sveta to navyše prijala s pochopením. Podporuje Rusko rôznymi formami. V snahe izolovať Moskvu a uškrtiť Rusov sankciami sa stal Západ obeťou vlastnej arogancie. Izoloval sám seba. Dôsledkami svojich vlastných sankcií trpí viac než Rusko.

Po druhé. Uvedomujúc si nemožnosť spolužitia s banderovskou a rusofóbnou Ukrajinou v akejkoľvek podobe, sa Moskva vydala na cestu jej eliminácie, denacifikácie a demilitarizácie. Ponúkajúc regiónu za regiónom pripojenie sa k Rusku. A to bez toho, aby sa za to hanbila alebo sa niečoho bála. Pretože toto je dejinne „ruské územie“.

Západ môže Ukrajine sľúbiť čokoľvek. Hodiť jej kosť kandidáta na členstvo v EÚ. Brusel to ale vôbec k ničomu nezaväzuje. Ako povedal bývalý prezident Ruska Dmitrij Medvedev, „hodiny tikajú. Kto povedal, že Ukrajina bude existovať i o dva roky“.

Jeho slová len potvrdzuje skutočnosť, že Kyjevu bolo odobraté právo organizovať tohtoročnú Eurovíziu. Symbolicky bola súťaž pridelená západnému kurátorovi Ukrajiny Veľkej Británii.

Po tretie. Vyššie uvedené udalosti si vyžadujú, aby sa Rusko začalo spoliehať samo na seba. A na svoje národne cítiace elity. Musí si vytvoriť svoju zóny vplyvu vrámci euroázijského geopolitického bloku. Ten sa stane kľúčovým pilierom multipolárneho sveta. Cieľom je vybudovať vzájomne prospešné vzťahy s priateľskou Čínou a oživujúcim sa hnutím nezúčastnených krajín. Len tak možno čeliť nepriateľskému Západu v podobe zoskupenia AUKUS pod záštitou USA a EÚ.

Prečo to nie sú len prázdne slová?

Putin opäť nesklamal. Všetky jeho prejavy sú svojím spôsobom úderné. Ale tento obzvlášť. Západ mu totiž svojou samovražednou politikou sám pomáha zdvihnúť Rusko z kolien. A po prekonaní všetkých skúšok zmeniť ho na najlepšie miesto pre život.

Stúpenci Západu rýchlo strácajú svoje pozície v ruskej elite. Teraz už nejde o slová, ale skutky. Buď my, alebo oni. A Rusko bolo vždy schopné zmobilizovať sa v ťažkých časoch.

Hlavné myšlienky z Putinovho prejavu

1. Éra unipolárneho svetového poriadku sa skončila. Napriek všetkým pokusom o jeho zachovanie. Zmeny sú zásadné a kľúčové. Nebude to rovnaké ako predtým.

2. USA, ktoré sa označili za víťaza studenej vojny, sa vyhlásili za zástupcu Boha na Zemi. Ktorý nemá žiadne povinnosti, iba záujmy. A tie záujmy vyhlásili za posvätné.

3. EÚ stratila svoju suverenitu. Jej lídri tancujú, ako píska „niekto iný“. V budúcnosti dôjde k zmene elít v Európe. Európska byrokracia sa prepadne do priepasti histórie. Iba hrubý odhad strát EÚ z protiruských sankcií predstavuje 400 miliárd dolárov. Rast inflácie v niektorých krajinách eurozóny už prekročil 20%. Západu hrozí ďalší rast hospodárskej i sociálnej nerovnosti.

4. Svet založený na dogmách unipolárneho sveta je nestabilný. Západ popiera realitu a priebeh dejín. Je v područí svojich vlastných bludov.

5. Hlavnou príčinou globálnej hospodárskej krízy je dlhodobá nezodpovedná politika krajín G7. Pozostávajúca z nekontrolovaných emisií a hromadenia nezabezpečených dlhov. Dôvera vo svetové meny bola oslabená kvôli ambíciám a zastaraným geopolitickým ilúziám západných politikov. USA môžu ukradnúť peniaze iných kedykoľvek, keď sa im niečo nepáči.

6. Západ sa snaží vyvíjať tlak a ovládnuť svet. Vnucuje svoju kultúru. Rozpútava vojny. Snaží sa odstrániť protivníkov. Západniari odolávajú vývoju dejín. Myslia z pozície minulého storočia. Zaobchádzajú s krajinami mimo „zlatej miliardy“ ako s kolóniami a ľuďmi druhej triedy.

7. Politika Západu je „predátorský kolonializmus“. Len oveľa jemnejší a prefíkanejší. Drancoval zdroje najchudobnejších krajín. Pričom im ponechal odrobinky.

8. Ekonomika „imaginárnych entít“ sa nahrádza ekonomikou reálnych aktív. Zhoršenie situácie v globálnej ekonomike nie je záležitosťou posledných mesiacov. A nesúvisí so situáciou na Ukrajine. Tá sa len stala „záchranným lanom“. Západ teraz môže za všetky svoje chyby viniť Moskvu.

9. Západné sankcie proti Rusku sú „šialené a bezmyšlienkovité“. Rýchlosť ich zavedenia a objem sú bezpríkladné. Išlo len o to rozbiť ekonomiku a finančný systém Ruska. Znížiť životnú úroveň Rusov.

10. Ekonomický blitzkrieg proti Rusku nemal šancu už od samého začiatku. A sankcie sú vždy dvojsečnou zbraňou.

11. Strata ruského trhu západnými spoločnosťami povedie k zníženiu ich globálnej konkurencieschopnosti. „Putinová inflácia“ je nezmysel. Západ si ju spôsobil sám rekordným nárastom množstva peňazí.

12. Rusko nepôjde cestou izolácie. Rozšíri spoluprácu s tými, ktorí s ním chcú spolupracovať. A to je väčšina krajín sveta.

13. Operácia Ruska na Ukrajine je rozhodnutím suverénnej krajiny. Stojí na práve brániť svoju bezpečnosť. Bolo vynútené a nevyhnutné. Všetky ciele budú splnené. Zabezpečí ich odvaha a hrdinstvo vojakov a zomknutie spoločnosti. Rusko má právo na slobodný a bezpečný rozvoj. Má právo odmietnuť pomýlené hodnoty, odľudštenie a úpadok.

14. Možný hladomor v najchudobnejších krajinách sveta budú mať plne na na svedomí USA a európskej byrokracie. Rusko pritom nebráni dodávkam ukrajinského obilia na svetový trh. Jeho objem je 800 miliónov ton. Ukrajina, ak chce, môže vyviezť 5 až 6 miliónov ton. To je predsa len smietka.

15. Rusko si poradí so všetkými najťažšími výzvami. Dokazujú to jeho tisícročné dejiny.

16. Suverenita 21. storočia nemôže byť iba čiastočná. Všetky jej prvky sú rovnako dôležité. Navzájom sa posilňujú a dopĺňajú. Preto je pre nás dôležité nielen brániť našu politickú a národnú identitu. Ale tiež posilniť všetko, čo určuje ekonomickú, finančnú, personálnu a technologickú nezávislosť.

Záver?

Touto poslednou myšlienkou uzavrel Putin svoj prejav. Povedal ňou všetko.

Zdroj: Tsargrad

Projev prezidenta Putina s českým tlumučením. ODKAZ

Článek vyšel na novinkách 17.6. v 15:47 = 17 = Q

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.