Vladimír Putin na Valdajskom diskusnom klube uskutočnenom nedávno veľmi trefne zhrňuje situáciu vo svete.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Úlohou zasadania bolo pozrieť sa za horizont a popremýšlať akú budu nasledujuce desaťročia pre Rusko a celé medzinárodné spoločnstvo.

V úvodných slovách Putin popisuje, že je treba prijať výzvu rýchlo a umne reagovať na nové problémy. Dnešna doba sa vyznačuje vstupom do technologickej revolúcie kedy sa sci-fi reálne stáva súčasťou naších životov a skutočnosťou.

Hovorí o zmene globálneho riadenia – staré stratégie nefungujú a nové zatiaľ ešte vytvorené nie sú. Upozorňuje na nebezpečenstvo presadzovania svojích záujmov za každu cenu pričom sa porušujú zaužívané pravidlá – pri takom pohľade na vec sa medzinárodne problémy nedajú riešiť.

Putin popisuje, čo sa deje keď sa zvrhávaju režimy plánovane zvonku a násilne sa presadzuje druhý režim. Vyzýva k civilizovanej spoluprácií a náprave rozvratov štátov.

Rovnako čo sa týka situácií v Severnej Kórei vyslovuje potrebu riešenia tohto problému civilizovane a s rešpektom k Severnej Kórei ako suverénneho štátu aj napriek tomu, že ani on nesúhlasí s ich jadrovými skúškami.

Putin dáva Španielsko ako príklad k tomu aká krehká môže byť stabilita v modernom štáte. A len nedávno sme zažili rozpad viacerých krajín v Európe. Pripomína, že oddelenie Kosova bolo v záujme „veľkého brata“ v Bielom dome a tým sa vytvorila podporu pre vznik podobných procesov aj inde. Ale keď Krym demokraticky vyhlásil svoju inklináciu k Rusku, už sa rétorika politikov zmenila. Poukazuje na politiku dvojakých štandardov kedy pokusy o samostatnosť sú raz považované ako bojovanie za mier a demokraciu a niekedy inokedy je to len výmysel „separatistov“. Považuje takýto prístup za veľmi nebezpečný pre rozvoj Európy.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Poukazuje na chybné myslenie zástancov globalizácie a že to čo sľubovali, že globalizácia prinesie sa nesplnilo, ale naopak, situácia sa zhoršuje a konflikty sa prehlbujú.

Vladimír Putin hovorí, že niektorí politici sa dokonca ani netaja, že používajú politické zámienky a dôvody aby presadili svoje čisto komerčné záujmy. Za príklad dáva sankcie uvalené na Rusko, ktorými chcú vytlačiť Rusko na pozícií energoničoch v Európe a nahradiť jeho miesto drahším LPG z USA, ktorého ani nie je dostatok.

Zdôrazňuje, že každý štát má svoje ciele a záujmy a že je potreba správne vyberať akými prostriedkami ich bude presadzovať a ochraňovať. Egoistickým spôsobom a s dôrazom na vlastnú výnimočnosť sa prirodzene prejaví nesúhlas a odpor a dôsledkom bude eskalácia napätia. Treba riešiť situáciu a problémy spoločne a postaviť sa svetovým výzvam technologickým, ekologickým a humanitárnym spoluprácou.

anna

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.