Americký prezident Donald Trump v úterý vystoupil proti cenzuře (nejen) sociálních sítí, která se rozmáhá po celém světě proto, že se zde šíří informace, které ohrožují propagandistický monopol korporátních médií. Ta byla zvyklá, že mohou manipulovat veřejnost dle libosti a nikdo jim do toho takzvaně „nekecá“, jenže objevil se jim nečekaný konkurent – internet.

 

 

Nervozita jejich vlastníků, atejně jako politiků je tak velká, že se snaží vymyslet způsob, jak jiné názory a informace, o kterých by velká média jako dosud raději mlčela, potlačit. Internet vypnout nemůžou, tak na to jdou přes velké firmy jako Google a Facebook. Vlády se je snaží přinutit, aby mazaly nepohodlný obsah, a velká média jim v tom aktivně pomáhají například tím, že připravují různé seznamy toho, co je a c o nen seriózní informace.

Právě Donald Trump, který čelí nebývalému tlaku těchto médií, využívá hojně sociální sítě, a tak nemusí spoléjhat na to, že jediné informace, které se k občanům dostanou, budou ty zkreslené a přefiltrované redakcemi korporátních médií. Takhle může (zatím) komunikovat s veřejností přímo.

Záminkou pro cenzuru alternativních médií se přitom mají stát takzvané „fake news“. Ve skutečnosti by to mělo znamenat falešné či vymyšlené zprávy, ale pod toto označení vinou korporátních médií spadají veškeré zprávy a menší média, které se liší od jejich ideologie.  Sám prezident Trump ale za fake news několikrát označil třeba vlivnou televizi CNN, který proti němu jede špinavou kampaň a s fakty zachází velmi veloryse.

Donald Trump prohlásil, že mu jsou milejší „fake news“ než cenzura. Během prjevu v Charlestonu ve Virginii zdůraznil, že jeho administrativa se staví proti cenzuře sociálních médií. A nemyslel tím, na rozdíl od velkých médií, že by měl být povolen jen jeden názorový proud (ten jejich), ale zdůraznil, že by neměl být cenzurován vůbec nikdo – ani socialisti, ani liberálové, ani konzervativci, ani nikdo jiný.

„Nemůžete si přece vybrat nějakou osobu a říct hele, nám se nelíbí, co ten člověk říká, dejte ho pryč,“ dodal Trump, kterého mainstreamová média nenávidí tak mocně, že se proti němu dokonce spojila a v srpnu se domluvila na společném kritickém úvodníku, jenž vyšel ve 343 amerických novinách.

Trump důrazně varoval proti jakékoli cenzuře opozičních názorů a řekl, že je přijatelnější žít s tím, že nejsou všechny zprávy pravdivé – sám ostatně fake news kritizuje -, ale lepší varianta tu podle něj není.

 

 

Vysvětlujte to ale demokratům. Nedávno Facebook a Twitter například odřízli známého alternativního novináře Alexe Jonese a nikoho to příliš nevzrušuje. Demokracie a svoboda slova nám zlrátka po světě zdegenerovala v to, že lidi musejí mít zase ten jediný správný názor. Češi už to zažili, ale na rozdíl od dneška se tomu aspoň neříkalo demokracie.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...