Přibližně 3500 amerických vojáků bylo nasazeno do Polska jako součást zastrašovací kampaně vedenou Spojenými státy. Je to poprvé od dob 2. Světové války, kdy USA poslalo do této země vojáky v takových počtech.

Leden byl ve znamení příjezdu obrněného oddílu z Fort Carson (Colorado) do Zeganu v Polsku. Spojené státy spolupracují s polskými bezpečnostními silami na posílení vojenské pohotovosti pozemních vojsk, tanků a obrněných osobních transportérů. Cvičení bylo zahájeno v pondělí.

Polský prezident Andrzej Duda byl potěšen vyhlídkou na lepší vztahy s Washingtonem a potencionální regionální bezpečností, kterou by mohla poskytnout. „Bůh žehnej Polsku, Bůh žehnej americkým vojákům“, pronesl Duda zatímco pozoroval výcvik. Paul Jones, americký velvyslanec ve Varšavě, se také účastnil. Oba uvedli, že americké vojsko zlepší stav místní bezpečnosti zatímco bude sloužit jako zastrašovací prostředek pro země východního křídla NATA.

Vyspělé americké vojenské jednotky jsou jedny z nejlepších v Americe, deklaruje Jones. Americké vojsko je připraveno k nasazení v Pobaltí a také v Rumunsku. Amerika neustále vytrubuje o potencionální ruské vojenské agresi, proto tedy onen sprint NATA k nasazení vojenské posily v regionu. Základna třetího bojového oddílu v Polsku je součástí iniciativy zjistit jak rychle se ozbrojené síly dokáží mobilizovat „z přístavu do pole.“

NATO také rozmístilo v Litvě neměckou pěchotu.

„Nekonečné válečné hry a vojenská nasazení vpodstatě docílily permanentní vojenské přítomnosti“ říká Sergei Ermakov, analytik z ruského Ústavu strategických studií. „To, co jsme zatím viděli, je pouze špička ledovce“ dodává. NATO protlačí do dubna 2017 na stanici, která leží na území členských států sousedících s Ruskem, 4 pěší prapory

Kongres ministerstvu obrany pro rok 2017 přisvojil 1.7 miliard dolarů  pro evropskou „ujišťovací“ iniciativu. V roce 2016 byl podle náměstka ministerstva obrany jeho rozpočet pouhých 789.3 milionů dolarů.

přeložila: raja

zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.