Opravdu zajímavý projekt představil jeden ze zakladatelů PayPalu Peter Thiel, který chce, aby na moři vznikl prostor pro život, kde by měl už v roce 2020 žít plovoucí národ. Ten by byl díky tomu, že není součástí žádného státu, být zcela nezávislý na politických garniturách nebo zákonech. 

Základem bude obří plovoucí město, které má vzniknout v roce 2020 u ostrova Tahiti. Systém hotelů, kanceláří a dalších budov má vybudovat organizace Seasteading Institute patřící právě Thielovi. Joe Quirk, ředitel společnosti, doufá, že do roku 2050 se budou po světových oceánech plavit tisíce těchto měst, které se budou řídit svými vlastními zákony a pravidly.

[wp_ad_camp_2]

Budovy plánovaného mořského města budou pokryty zelení, použity budou přírodní materiály jako bambus nebo kokosová vlákna, ale také recyklovaný kov a plast. Vláda Francouzské Polynésie vytvořila ve svých pobřežních vodách speciální zónu, kde by tato i další města mohla vyrůst. Přislíbila, že plovoucí města se mohou řídit zcela svými vlastními zákony, do kterých nebude zasahovat. Seasteading Institute dostal pro svůj projekt sto akrů pobřežních vod, kde může svůj projekt budovat. Polynésie má na tomto projektu svůj vlastní zájem. Vláda se obává, že v souvislosti s globálním oteplováním vzrostou hladiny moří a ostrovní stát by se mohl celý ocitnout pod vodou. Právě plovoucí města by mohla znamenat záchranu pro obyvatele Polynésie.

Nové mořské polis mohou být zajímavou laboratoří, kde se budou zkoušet doposud nevyzkoušené způsoby vládnutí. Quirk říká, že ho tento nápad napadl v roce 2011, když navštívil známý alternativní festival Burning Man„Plovoucí město může být něco jako start-up nového státu,“ říká Quirk.

Na projektu trvale obydleného plovoucího města se pracuje v Seasteading Institutu už pět let. Tvůrci doufají, že přinese diverzitu a svobodu a stane se útočištěm pro nekonformní typy lidí, kteří nechtějí podléhat svým místním vládám.

 „Hledáme spíše pobřežní vody. Město se dá vybudovat i na otevřeném oceánu, ale bylo by to ekonomicky velmi nákladné,“ říká Quirk. Právě dohoda s polynéskou vládou umožňuje začít stavět a vyzkoušet tak celý projekt v praxi.

[wp_ad_camp_2]

První návrh zákonů a systému vlády se začne psát příští rok, samotná stavba by měla začít v roce 2019 a v roce 2020 by projekt prvního obyvatelného mořského města mohl být kompletně hotov. První město by mělo mít podobu soustavy 11 pětiúhelníkových a obdélníkových platforem, které bude možné měnit nejrůznějším způsobem podle potřeb obyvatel města.

Počet obyvatel by měl být mezi 250 až 300 lidí. Přestože původní plány počítaly se stavbou na otevřeném moři, umístění města do pobřežních vod skýtá větší komfort pro obyvatele, kteří budou moci poměrně jednoduše dosáhnout pevniny a nakoupit si tam zboží či vyřídit jiné věci. Bude to také příhodnější útočiště v případě bouří.

Pokud se projekt opravdu podaří, bude to velký krok pro lidstvo, který zřejmě nabourá ustálené vnímání státu s jeho hranicemi a zákony a využije moře jako prostor svobody. Na druhou stranu není známo, jaký způsob vlády vlastně ve městě vznikne, a je dost možné, že nakonec nemusí být o moc lepší než stará dobrá demokracie. Je také otázkou, jestli případně i další státy nabídnou své pobřežní vody pro tento experiment, nebo jestli budou města vznikat pouze v Polynésii. To ale ukáže až čas.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.