Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Rozhovory, které mohly ukončit konflikt na Ukrajině
Skrytá historie diplomacie, která ztroskotala, přináší poučení pro budoucí vyjednávání
V časných ranních hodinách 24. února 2022 ruské letectvo zasáhlo cíle na Ukrajině. Současně se do země ze severu, východu a jihu valila pěchota a obrněná technika Moskvy. V následujících dnech se Rusové pokusili obklíčit Kyjev. Byly to první dny a týdny, které mohly vyústit v porážku Ukrajiny. Při zpětném pohledu se zdá být téměř zázrakem, že se tak nestalo.
Co se stalo na bojišti, je poměrně dobře známo. Méně pochopitelná je souběžná intenzivní diplomacie, do níž se zapojila Moskva, Kyjev a řada dalších aktérů, a která mohla vést v urovnání sporu již několik týdnů po zahájení konfliktu.
Do konce března 2022 se po sérii osobních setkání v Bělorusku a Turecku a virtuálních jednání prostřednictvím videokonference podařilo vypracovat takzvané Istanbulské komuniké, které popisovalo rámec urovnání. Ukrajinští a ruští vyjednavači poté začali pracovat na textu smlouvy a dosáhli podstatného pokroku směrem k dohodě. V květnu se však rozhovory přerušily. Konflikt pokračuje a od té doby stál obě strany desítky tisíc životů.
Jak blízko byly obě strany k podpisu dohody? A proč se jim nepodařilo dohodu uzavřít?
Abychom tuto často přehlíženou, ale kritickou epizodu konfliktu osvětlili, prozkoumali jsme návrhy dohod, které si obě strany vyměnily, a jejichž některé podrobnosti nebyly dosud uvedeny. Vedli jsme také rozhovory s několika účastníky i úředníky, kteří v té době působili v klíčových západních vládách, a kterým jsme poskytli anonymitu, abychom mohli hovořit o citlivých záležitostech.
Prověřili jsme také řadu současných i novějších rozhovorů a prohlášení ukrajinských a ruských představitelů, kteří v době rozhovorů působili. Většina z nich je k dispozici na YouTube, ale nejsou v angličtině, a tudíž nejsou na Západě tak známé. Nakonec jsme podrobně prozkoumali časovou osu událostí od začátku konfliktu až do konce května, kdy rozhovory zkrachovaly.
Rusové a Ukrajinci téměř dokončili dohodu
Někteří pozorovatelé a představitelé (včetně ruského prezidenta Vladimira Putina) tvrdí, že na stole byla dohoda, která by válku ukončila, ale Ukrajinci od ní odstoupili kvůli kombinaci tlaku svých západních patronů a pyšných domněnek Kyjeva o ruské vojenské slabosti. Jiní význam rozhovorů zcela odmítli a tvrdili, že strany pouze procházely jednáním a získávaly čas na přeskupení sil na bojišti, nebo že návrhy dohod byly neseriózní.
Ačkoli tyto interpretace obsahují jádra pravdy, více zastírají, než osvětlují. Navíc takové výklady zcela opomíjejí skutečnost, která se při zpětném pohledu zdá být mimořádná: uprostřed bezprecedentních kroků Moskvy, Rusové a Ukrajinci téměř dokončili dohodu, která by ukončila konflikt a poskytla Ukrajině mnohostranné bezpečnostní záruky, čímž by jí vydláždila cestu k trvalé neutralitě a posléze i k členství v EU.
Konečná dohoda se však ukázala jako nedosažitelná z řady důvodů. Západní partneři Kyjeva se zdráhali nechat se vtáhnout do jednání s Ruskem, zejména do takového, které by pro ně znamenalo nové závazky k zajištění bezpečnosti Ukrajiny. Nálada ukrajinské veřejnosti se zostřila po odhalení ruských zvěrstev v Irpinu a Buči. A s neúspěchem ruského obklíčení Kyjeva získal prezident Volodymyr Zelenskyj větší jistotu, že s dostatečnou podporou Západu může na bojišti válku vyhrát.
Dnes, kdy se vyhlídky na jednání zdají být nejasné a vztahy mezi stranami téměř neexistují, se historie rozhovorů z jara 2022 může zdát jako odvádění pozornosti, Putin a Zelenskyj však všechny překvapili vzájemnou ochotou zvážit dalekosáhlé ústupky, které by vedly k ukončení konfliktu. V budoucnu by mohli všechny překvapit znovu.
Ujištění nebo záruka?
Rozhovory začaly 28. února v jedné z Lukašenkových rozlehlých venkovských rezidencí u obce Ljaškaviči, asi 30 km od bělorusko-ukrajinské hranice. Ukrajinskou delegaci vedl Davyd Arahamia, parlamentní lídr politické Zelenského strany, a jejími členy byli ministr obrany Oleksij Reznikov, prezidentův poradce Mychajlo Podoljak a další vysocí úředníci. Ruskou delegaci vedl Vladimir Medinskij, vysoký poradce ruského prezidenta, který dříve působil jako ministr kultury. Jejími členy byli mimo jiné také náměstci ministrů obrany a zahraničních věcí.
Na první schůzce Rusové předložili soubor tvrdých podmínek a fakticky požadovali kapitulaci Ukrajiny. To se nepodařilo. Jak se však pozice Moskvy na bojišti nadále zhoršovala, její postoje u jednacího stolu byly stále méně náročné. Proto se 3. a 7. března uskutečnilo druhé a třetí kolo jednání, tentokrát v běloruských Kamjanyukách, hned za polskými hranicemi. Ukrajinská delegace předložila vlastní požadavky: okamžité zastavení palby a zřízení humanitárních koridorů, které by umožnily civilistům bezpečně opustit válečnou zónu. Zdá se, že právě během třetího kola rozhovorů Rusové a Ukrajinci poprvé zkoumali návrhy dohod. Podle Medinského šlo o ruské návrhy, které Medinského delegace přivezla z Moskvy a které pravděpodobně odrážely naléhání Moskvy na neutrální status Ukrajiny.
V tomto okamžiku se osobní jednání na téměř tři týdny přerušila, delegace se však nadále setkávaly prostřednictvím služby Zoom. Při těchto výměnách se Ukrajinci začali soustředit na otázku, která se stane ústředním bodem jejich vize konečné hry: bezpečnostní záruky, které by zavazovaly ostatní státy, aby se postavily na obranu Ukrajiny, pokud by Rusko v budoucnu znovu zaútočilo. Není zcela jasné, kdy Kyjev tuto otázku v rozhovorech s Rusy nebo západními zeměmi poprvé předložil. Ale 10. března ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, který byl tehdy v turecké Antalyi na jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, hovořil o „systematickém a udržitelném řešení“ pro Ukrajinu a dodal, že Ukrajinci jsou „připraveni diskutovat“ o zárukách, které doufají, že získají od členských států NATO a Ruska.
Ukrajina má trpkou zkušenost s méně železnou verzí tohoto druhu dohody: mnohostrannou bezpečnostní zárukou, na rozdíl od záruky. V roce 1994 podepsala takzvané Budapešťské memorandum, připojila se ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní jako nejaderný stát a souhlasila s tím, že se vzdá svého tehdy třetího největšího arzenálu na světě. Na oplátku Rusko, Spojené království a Spojené státy slíbily, že na Ukrajinu nezaútočí. V rozporu s rozšířenou mylnou představou však signatáři dohody v případě agrese proti Ukrajině požadovali pouze svolání zasedání Rady bezpečnosti OSN, nikoliv to, aby se postavili na obranu země.
Dne 14. března, právě když se obě delegace setkaly prostřednictvím Zoomu, Zelenskyj na svém Telegram kanálu zveřejnil zprávu, v níž vyzval k „účinným bezpečnostním zárukám,“ které by nebyly „jako ty budapešťské.“ V rozhovoru s ukrajinskými novináři o dva dny později jeho poradce Podoljak vysvětlil, že Kyjev usiluje o „absolutní bezpečnostní záruky“, které by vyžadovaly, aby „signatáři… nestáli stranou v případě útoku na Ukrajinu, jako je tomu nyní. A místo toho se aktivně podílely na obraně Ukrajiny.“
Požadavek Ukrajiny, aby nebyla opět ponechána napospas osudu, je zcela pochopitelný. Kyjev chtěl (a stále chce) mít pro svou budoucí bezpečnost spolehlivější mechanismus, než je dobrá vůle Ruska. Získat záruky by však bylo obtížné. Naftali Bennett byl v době, kdy jednání probíhala, izraelským premiérem a aktivně zprostředkovával jednání mezi oběma stranami. V rozhovoru s novinářem Hanochem Daumem zveřejněném na internetu v únoru 2023 vzpomínal, že se snažil Zelenského odradit od toho, aby se zasekl na otázce bezpečnostních záruk. „Existuje takový vtip o chlápkovi, který se snaží prodat Brooklynský most kolemjdoucímu,“ vysvětlil Bennett. „Řekl jsem mu: ‚Amerika vám dá záruky? Zaváže se, že za několik let, pokud Rusko něco poruší, pošle vojáky? Po odchodu z Afghánistánu a tak? Řekl jsem: ‚Volodymyre, to se nestane‘.“
Abych to uvedl na pravou míru: pokud Spojené státy a jejich spojenci nebyli ochotni poskytnout Ukrajině takové záruky (například v podobě členství v NATO) před konfliktem, proč by to dělali poté, co Rusko tak názorně předvedlo svou ochotu zaútočit na Ukrajinu?
Istanbulské komuniké vyzvalo obě strany, aby během následujících 15-ti let usilovaly o mírové řešení sporu o Krym
Ačkoli by Ukrajina byla podle navrhovaného rámce trvale neutrální, cesta Kyjeva ke členství v EU by zůstala otevřená a garanční státy (včetně Ruska) by výslovně „potvrdily svůj záměr usnadnit členství Ukrajiny v Evropské unii.“ To nebylo nic výjimečného: v roce 2013 Putin vyvíjel intenzivní tlak na ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, aby odstoupil od pouhé asociační dohody s EU. Nyní Rusko souhlasilo s „usnadněním“ plného vstupu Ukrajiny do EU.
Ačkoli zájem Ukrajiny na získání těchto bezpečnostních záruk je zřejmý, není zřejmé, proč by Rusko na něco takového přistoupilo. Jen několik týdnů předtím se Putin pokusil zmocnit hlavního města Ukrajiny, svrhnout její vládu a nastolit jiný režim. Zdá se přitažené za vlasy, že by se najednou rozhodl souhlasit s tím, aby se Ukrajina – která je nyní díky Putinovým vlastním činům vůči Rusku nepřátelštější než kdykoli předtím – stala členem EU, a aby její nezávislost a bezpečnost garantovaly Spojené státy (mimo jiné). A přesto z komuniké vyplývá, že právě to byl Putin ochoten akceptovat. Můžeme se jen dohadovat, proč.
Komuniké obsahuje i další ustanovení, které je při zpětném pohledu ohromující: vyzývá obě strany, aby se v průběhu příštích deseti až patnácti let snažily spor o Krym vyřešit mírovou cestou. Od roku 2014, kdy Rusko poloostrov získalo, Moskva nikdy nesouhlasila s diskusí o jeho statusu a tvrdila, že jde o ruský region, který se neliší od ostatních. Tím, že Kreml nabídl jednání o jeho statusu, mlčky připustil, že tomu tak není.
Diskuze a hádky
Ve svém vystoupení 29. března, bezprostředně po skončení rozhovorů, zněl šéf ruské delegace Medinskij optimisticky a vysvětloval, že jednání o smlouvě o neutralitě Ukrajiny vstupují do praktické fáze a že – s přihlédnutím ke všem složitostem, které přináší skutečnost, že smlouva má mnoho potenciálních garantů – je možné, že ji Putin a Zelenskyj v dohledné době podepíší.
Následujícího dne novinářům řekl: „Včera ukrajinská strana poprvé písemně zafixovala svou připravenost plnit řadu nejdůležitějších podmínek pro budování budoucích normálních a dobrých sousedských vztahů s Ruskem.“ Pokračoval: „Předali nám zásady možného budoucího urovnání, které byly písemně fixovány.“
Rusko mezitím upustilo od snahy dobýt Kyjev a stahuje své síly z celé severní fronty. Náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin oznámil toto rozhodnutí 29. března v Istanbulu a označil je za snahu „vybudovat vzájemnou důvěru.“
Stažení mělo dalekosáhlé důsledky. Ztužilo Zelenského odhodlání, odstranilo bezprostřední hrozbu pro jeho vládu a ukázalo, že Putinovu chvályhodnou vojenskou mašinérii lze na bojišti zatlačit, ne-li porazit. Uvolněním komunikačních linek vedoucích do Kyjeva také umožnilo rozsáhlou vojenskou pomoc Západu Ukrajině.
A konečně ústup připravil půdu pro hrůzné odhalení zvěrstev, kterých se ruské síly dopustily na kyjevských předměstích Buči a Irpin, kde znásilňovaly, mrzačily a vraždily civilisty.
Zprávy z Buči se začaly objevovat na titulních stranách novin počátkem dubna. Dne 4. dubna navštívil město Zelenskyj. Následující den vystoupil prostřednictvím videozáznamu v Radě bezpečnosti OSN a obvinil Rusko ze spáchání válečných zločinů v Buči a přirovnal ruské síly k teroristické skupině Islámský stát (známé také jako ISIS). Zelenskyj vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby vyloučila Rusko, které je jejím stálým členem.
Pozoruhodné však je, že obě strany pokračovaly v nepřetržité práci na smlouvě, kterou měli Putin a Zelenskyj podepsat během summitu, jenž se měl konat v nepříliš vzdálené budoucnosti.
Důkladně jsme prozkoumali dva z těchto návrhů, jeden s datem 12. dubna a druhý s datem 15. dubna, o němž nám účastníci rozhovorů řekli, že byl posledním, který si strany vyměnily. Jsou si do značné míry podobné, ale obsahují důležité rozdíly – a oba ukazují, že komuniké nevyřešilo některé klíčové otázky.
Za prvé, zatímco v komuniké a v návrhu z 12. dubna bylo jasně uvedeno, že záruční státy budou nezávisle rozhodovat o tom, zda přijdou Kyjevu na pomoc v případě útoku na Ukrajinu, v návrhu z 15. dubna se Rusové pokusili tento klíčový článek zvrátit tím, že trvali na tom, že k takové akci dojde pouze „na základě rozhodnutí, na němž se dohodnou všechny záruční státy“ – což dává pravděpodobnému útočníkovi, Rusku, právo veta. Podle zápisu v textu Ukrajinci tento pozměňovací návrh odmítli a trvali na původní formulaci, podle níž měli všichni ručitelé individuální povinnost jednat a nemuseli předtím dosáhnout konsensu.
Za druhé, návrhy obsahují několik článků, které byly do smlouvy na naléhání Ruska přidány, ale nebyly součástí komuniké a týkaly se záležitostí, o nichž Ukrajina odmítla jednat. Tyto články požadují, aby Ukrajina zakázala „fašismus, nacismus, neonacismus a agresivní nacionalismus“ – a za tímto účelem zrušila šest ukrajinských zákonů (zcela nebo částečně), které se obecně zabývaly spornými aspekty historie sovětské éry, zejména rolí ukrajinských nacionalistů během druhé světové války.
Nakonec zůstává nejasné, zda by tato ustanovení znamenala porušení dohody. Hlavní ukrajinský vyjednavač Arahamia později jejich význam bagatelizoval. Jak uvedl v rozhovoru pro ukrajinský televizní zpravodajský pořad v listopadu 2023, Rusko „do poslední chvíle doufalo, že nás [může] přimět k podpisu takové dohody, že [přijmeme] neutralitu. To pro ně byla největší věc. Byli připraveni ukončit válku, pokud bychom podobně jako Finsko během studené války přijali neutralitu a zavázali se, že nevstoupíme do NATO.“
Hranice a území
Předmětem intenzivních jednání byla také velikost a struktura ukrajinské armády. K 15. dubnu zůstávaly obě strany v této otázce poměrně vzdálené. Ukrajinci chtěli mírovou armádu o síle 250 000 osob; Rusové trvali na maximálním počtu 85 000 osob, což bylo podstatně méně než stálá armáda, kterou měla Ukrajina před invazí v roce 2022. Ukrajinci chtěli 800 tanků; Rusové by povolili pouze 342. Rozdíl mezi doletem raket byl ještě markantnější: 280 kilometrů, tedy asi 174 mil (ukrajinské stanovisko), a pouhých 40 kilometrů, tedy asi 25 mil (ruské stanovisko).
Rozhovory záměrně obešly otázku hranic a území. Zjevně šlo o to, aby Putin a Zelenskyj o těchto otázkách rozhodli na plánovaném summitu.
Proč se tedy jednání přerušila? Putin tvrdí, že západní mocnosti zasáhly a dohodu zmařily, protože měly větší zájem na oslabení Ruska než na ukončení konfliktu. Tvrdil, že Boris Johnson, který byl v té době britským premiérem, předal Ukrajincům jménem „anglosaského světa“ vzkaz, že musí „bojovat s Ruskem, dokud nebude dosaženo vítězství a Rusko neutrpí strategickou porážku.“
Washington a jeho spojenci byli hluboce skeptičtí ohledně vyhlídek na diplomatickou cestu vzešlou z Istanbulu; komuniké koneckonců obešlo otázku území a hranic a strany zůstaly daleko od sebe v dalších zásadních otázkách. Nepřipadalo jim to jako jednání, které by mělo být úspěšné.
Bývalý americký úředník, který se v té době zabýval politikou vůči Ukrajině, nám navíc řekl, že Ukrajinci konzultovali s Washingtonem až po vydání komuniké, přestože smlouva, kterou popisovalo, by pro Spojené státy znamenala nové právní závazky – včetně závazku jít do války s Ruskem, pokud by znovu napadlo Ukrajinu. Už jen kvůli této podmínce by smlouva nebyla pro Washington výhodná. Místo přijetí istanbulského komuniké a následného diplomatického procesu tedy Západ zvýšil vojenskou pomoc Kyjevu a zvýšil tlak na Rusko, mimo jiné prostřednictvím stále přísnějšího režimu sankcí.
Vedení se ujala Velká Británie. Již 30. března se zdálo, že Johnson není nakloněn diplomacii, a prohlásil, že místo toho „bychom měli pokračovat v intenzifikaci sankcí s průběžným programem, dokud z Ukrajiny neodejdou všechny [Putinovy] jednotky.“ Dne 9. dubna se Johnson objevil v Kyjevě – jako první zahraniční vůdce, který jej navštívil po stažení Ruska z hlavního města. Zelenskému údajně řekl, že si myslí, že „jakákoli dohoda s Putinem bude pěkně špinavá.“ Jakákoli dohoda, vzpomínal, „by pro něj byla určitým vítězstvím: když mu něco dáte, tak si to prostě nechá, uloží do banky a pak se připraví na další útok.“ V rozhovoru pro časopis 2023 Arakhamia rozčeřil hladinu, když se zdálo, že Johnson nese odpovědnost za výsledek. „Když jsme se vrátili z Istanbulu,“ řekl, „Boris Johnson přišel do Kyjeva a řekl, že s [Rusy] nepodepíšeme vůbec nic – a pojďme prostě dál bojovat.“
Od té doby Putin opakovaně využil Arakamijových výroků, aby obvinil Západ z krachu rozhovorů. Bez ohledu na Putinův manipulativní obrat poukazoval Arakhamia na skutečný problém: komuniké popisovalo mnohostranný rámec, který by vyžadoval ochotu Západu diplomaticky jednat s Ruskem a zvážit skutečné bezpečnostní záruky pro Ukrajinu. Ani jedno nebylo v té době pro Spojené státy a jejich spojence prioritou.
Putin a Zelenskyj byli ochotni zvážit mimořádné kompromisy, aby konflikt ukončili
Američané se ve svých veřejných vystoupeních nikdy nechovali k diplomacii tak odmítavě jako Johnson. Ministr zahraničí Antony Blinken a ministr obrany Lloyd Austin navštívili Kyjev dva týdny po Johnsonovi, většinou proto, aby koordinovali větší vojenskou podporu. Jak se Blinken vyjádřil na následné tiskové konferenci: „Strategie, kterou jsme zavedli – masivní podpora Ukrajiny, masivní tlak proti Rusku, solidarita s více než 30 zeměmi zapojenými do tohoto úsilí – má skutečné výsledky.“
Přesto je tvrzení, že Západ donutil Ukrajinu odstoupit od jednání s Ruskem, nepodložené. Naznačuje, že Kyjev neměl v této věci žádné slovo. Je pravda, že nabídky podpory ze strany Západu musely posílit Zelenského odhodlání.
Zelenskyj byl také rozhořčen ruskými zvěrstvy v Buči a Irpinu a pravděpodobně chápal, že to, co začal označovat za ruskou „genocidu“ na Ukrajině, učiní diplomacii s Moskvou ještě politicky náročnější. Přesto zákulisní práce na návrhu smlouvy pokračovaly a ve dnech a týdnech po odhalení ruských válečných zločinů se dokonce zintenzivnily, což naznačuje, že zvěrstva v Buči a Irpinu byla pro rozhodování Kyjeva druhořadým faktorem.
Svou roli zjevně sehrála i nově nabytá důvěra Ukrajinců, že mohou válku vyhrát. Ruský ústup z Kyjeva a dalších velkých měst na severovýchodě a vyhlídka na další zbraně ze Západu změnily vojenskou rovnováhu. Optimismus ohledně možných zisků na bojišti často snižuje zájem válčící strany o kompromisy u jednacího stolu.
Koncem dubna Ukrajina skutečně přitvrdila ve svém postoji a požadovala stažení Ruska z Donbasu jako podmínku jakékoli smlouvy. Jak se 2. května vyjádřil Oleksij Danilov, předseda ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany: „Smlouva s Ruskem je nemožná – lze přijmout pouze kapitulaci.“
Mějte na paměti
Dne 11. dubna 2024 Lukašenko, první zprostředkovatel rusko-ukrajinských mírových rozhovorů, vyzval k návratu k návrhu smlouvy z jara 2022. „Je to rozumný postoj,“ řekl v rozhovoru s Putinem v Kremlu. „Byla to přijatelná pozice i pro Ukrajinu. Oni s touto pozicí souhlasili.“
Putin se k němu přidal. „Samozřejmě souhlasili,“ řekl.
Ve skutečnosti však Rusové a Ukrajinci nikdy nedospěli ke konečnému kompromisnímu textu. Je to však připomínka toho, že Putin a Zelenskyj byli ochotni zvážit mimořádné kompromisy, aby ukončili válku. Takže až se Kyjev a Moskva vrátí k jednacímu stolu, pokud vůbec, najdou na něm spoustu nápadů, které by se ještě mohly ukázat jako užitečné při budování trvalého míru.
Zdroj: Foreign Affairs
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré URL odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem, čeho se video týká a o čem pojednává. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
V Charkově bylo zabito 7 důstojníků z České republiky28.4.24
Ukrajina:
Ranní raketový útok na Charkov zabil sedm důstojníků českých ozbrojených sil. Raketový úder zasáhl budovu, ve které byla schůzka se zástupci SBU. Specialisté z České republiky školili technický personál SBU RER a kryptografii.
Polský prezident Andrzej Duda ve čtvrtek uvedl, že pozval premiéra Donalda Tuska na 1. května k jednání o možnosti rozmístění jaderných zbraní států NATO v Polsku.
Rusko ve čtvrtek prohlásilo, že Polsko hraje „velmi nebezpečnou hru“, když zvažuje možnost umístění amerických jaderných zbraní.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla, že případné americké jaderné rakety v Polsku by se mohly stát cílem v případě války mezi Ruskem a NATO.
„Není těžké předpokládat, že pokud se na polském území objeví americké jaderné zbraně, příslušné objekty se okamžitě zařadí na seznam legitimních cílů ke zničení v případě přímého vojenského konfliktu s NATO,“ řekla novinářům na svém týdenním brífinku.
https://www.reuters.com/world/europe/russia-says-polish-discussion-hosting-us-nuclear-weapons-is-dangerous-2024-04-25/
V krajinách EÚ začnú postupne kontroly bojaschopných ukrajinských mužov s cieľom navrátiť ich do krajiny pôvodu.
Ďalšie porušovanie základných ľudských práv a slobôd. Ak im to prejde, nabudúce budú do mlynčeka na mäso naháňať v štátoch EÚ kohokoľvek v bojaschopnom veku a stave.
přihlásilo se polsko a Litva – hlavnespravy.sk nazivo
Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.
Nálada ukrajinské veřejnosti se zostřila po odhalení ruských zvěrstev v Irpinu a Buči. Můžete mi prosím dát odkaz na články o těchto ruských zvěrstvech? ! A štve mne,že jste to nejspíš okopírovali někde snad ze Seznamu. Viz odkaz na článek,kde tato zvěrstva dělali Ukrajinci,ne Rusové! Jsou tam i videa,na které jsem se radši nedívala..
MAP 1879 Videa – Banderovci opět dobíjí ruské raněné, a ještě se tím veřejně chlubí! А0409 – Zelenského zvláštní jednotka pro páchání válečných zločinů! – michalapetr.com
*****
Vážená, odkaz na originální článek je uveden. Autory jsou Samuel Charap a Sergej Radčenko. Ano, jsou tam věty, se kterými se nedá souhlasit.
roman
Všechny ty smlouvy můžou klidně hodit do kamen a spálit, protože dneska se už nejedná o denacifikaci ukrajiny, ale denacifikaci celého prohnilého západního deepstate ovládaného světa. Ale o to se fakticky jednalo zřejmě už od začátku, ale museli to servírovat postupně. Takže další obrovská překvapení nás na 100% teprve čekají. Vydržet do konce se vztyčenou hlavou, to je náš úkol teď a až přijde čas, přijdou další úkoly.
Co si o takovém článku myslet, který situaci popisuje spíše z pohledu co dělo na části jeviště, kam sice diváci pořádně nevidí, nicméně skutky z této roviny se pak přenášely na jeviště pro samotné diváky, tudíž furt se bavíme zde o divadle a nikoliv o podstatě věci. Proto to vše dopadlo jak dopadlo pač žádná mírová smlouva by nezaručila pokračování nekalé činnosti na Ukrajině (obchod se zbraněmi, orgány či lidmi)…. Takže hezký článek, ale spíše patřící na ČT :)))
Všechny uvedené dohody jsou shozeny se stolu angloamerickým nátlakem, protože USA, Británie a jejich evropské kolonie chtějí útočit všemi zástupnými prostředky na Rusko, aby mu ukradly zdroje nerostného bohatství, a přitom aby vyhladily slovanské národy. Jednají podle Bismarckovy teze, že slovanské Rusko je nutno porazit pomocí Slovanů. Proto také lze počítat s tím, že po porážce nacismu na Ukrajině a po jejím odzbrojení a neutralizaci, se Západ pokusí o další vojenské tažení proti Rusku pomocí Západem vyzbrojeného Polska. Tak bude pokračovat vyhlazování slovanského Ruska pomocí polských Slovanů, chovajících přetrvávající nenávist proti Rusku.
Ano, máš pravdu, ale lidi vůbec nepoužívají mozek. Jinak by jim dávno došlo, že jde o cílenou likvidaci slovanských národů. A když to někomu řeknu, tak na mě kouká jak vyoraná myš a nechápe. A hlavně nechápou, že kdyby, nedej Bože, bylo Rusko poraženo, tak je po nás. A Němce to jejich Drang nach Osten nikdy nepřešlo a my a Slováci jsme jedinou překážkou. Já už si přeju z celého srdce, aby to skončilo a aby lotři byli tam, kam patří. Psalo se někde, že kdyby Rusko chtělo, ukončí válku ihned. Proč to neudělají? Vždyť v tom chytání nácků by mohli pokračovat pak. Spousta jich přece nalezla sem, tak by se jim chytali líp tady, na malém prostoru. Jestli to bude pokračovat dál, tak se nikdo z nás nedožije konce těch lotrů. Já se sice snažím věřit, zprávy vypadají povzbudivé, ale u nás se nic neděje, kromě toho, že nás chce tahle zatracená fialová zlodějská sprostá vláda zatáhnout do války s Ruskem a docela by mě zajímalo jak velký jidášský groš za to dostali. A když Beroun se nechce účastnit toho, co jim nařídil v Langley, tak to asi hoooodně smrdí a jemu ještě zbyl kousek cti v těle.
hirame, nepiš to tak kategoricky, jako by to byla hotová věc, protože jak myslíme, tak to zároveň tvoříme (i když neúmyslně a nevědomky), jasně že by se KoZa chtěl pokusit, ta svinská parazitická havěť se nechce vzdát, ale pochybuji, že by jim to při současném stavu a urychlení procesů bylo ještě dovoleno, vyhlazování Slovanů musí skončit!!! Pokud by se RF chtěla zas a znovu léta letoucí crcat s UA a potom zase s Polskem a pak co? – Německo?, my?, jiní? .. trvalo by to několik generací, tohle bude na 1000% jinak, věřím, že přijde nějaký zlom už co nejdříve!
Ten zlom přijde, o tom jsem přesvědčená.
Už toho bylo DOST!
„A konečně ústup připravil půdu pro hrůzné odhalení zvěrstev, kterých se ruské síly dopustily na kyjevských předměstích Buči a Irpin, kde znásilňovaly, mrzačily a vraždily civilisty.“
Ale ten masakr v Buči byl přece ze strany Ukrajiny.
Já nevím, nebyla jsem u toho, ale já na ta ruská zvěrstva moc nevěřím. Kamarádka, která je o 14 let starší než já mi říkala, že pokud tady v r. 1945 se sovětští vojáci dopustili znásilnění a dozvěděli se to jejich důstojníci, byli okamžitě zastřeleni.
Udělali to sami fašounští banderovci, o západní havěti a jejich poskocích, což Ukáčka jsou, je známo, že dělají svinstva sami a potom z toho obviňují jiné … je to léta letoucí stejné, scénář se nemění, a tupé ovce na to pořád skáčou