Svetová nadvláda americkej meny sa chýli ku koncu, dolár bude v najbližších rokoch zbavený štatútu hlavnej rezervnej meny. Priznal to Federálny rezervný systém USA. Súhlasia s tým aj najväčší investori. Prečo chce Centrálna banka USA a poprední finančníci vyniesť tento rozsudok o dolári, si môžete prečítať v príspevku Sputnika

[wp_ad_camp_2]

Všetko je horšie, než sa zdá

Americká mena si zachováva kľúčovú úlohu vo svetovom obchode, ale každý rok vzniká čoraz viac faktorov, ktoré pôsobia proti doláru. A veľmi skoro má jeho svetová nadvláda skončiť. 

Uvedená prognóza je obsiahnutá v príspevku Liberty Street Economics, teda zdroji, ktorý patrí newyorskej Federálnej rezervnej banke (kľúčovej banke Federálneho rezervného systému USA).

K pádom na americkom fondovom trhu (trhu cenných papierov) dochádza s pravidelnosťou, ktorá naháňa investorom strach, a vplyv na trhy iných krajín.

Po každom takomto páde znejú stále hlasnejšie výzvy na reformovanie medzinárodného menového systému a nájdenie alternatívy dolára.

Navrhujú napríklad použitie virtuálnej meny Medzinárodného menového fondu, zvláštne práva čerpania (SDR, Special Drawing Rights). Teraz sa používajú na výpočty v rámci MMF. Používa ich tiež asi 15 medzinárodných a regionálnych organizácií pri stanovovaní cien a taríf.

S návrhom na vytvorenie novej svetovej meny na základe SDR prišla v roku 2009 Čína. Spolu s postupným obnovením svetovej ekonomiky po globálnej kríze strácal tento návrh aktuálnosť, ale po rozpútaní obchodných vojen sa situácia rýchlo zmenila.

Experti pokračujú v sporoch o tom, či je táto syntetická mena schopná byť plnohodnotnou náhradou dolára. Centrálne banky rôznych krajín podnikajú konkrétne kroky, ktoré fakticky zatvárajú dvere pred americkou menou, teda znižujú podiel dolára v medzinárodných rezervách.

[wp_ad_camp_2]

Ruská Centrálna banka napríklad znížila podiel dolára vo svojich zlatých a devízových rezervách viac ako dvakrát. Z 46% na 22%. Pätina týchto rezerv, asi 100 miliárd dolárov, bola vymenená za eurá a jüany.

Rovnako sa zachovala Čína, India, Turecko. Zámer obmedziť použitie americkej meny oznámila tiež .

Analytici sú presvedčení, že centrálne banky, ktoré majú dnes väčšiu časť rezerv v dolároch, sa budú stále aktívnejšie zbavovať americkej meny.

V druhom štvrťroku minulého roka stúpol podiel eura v celosvetových rezervách na 20,26 %, maximálne od štvrtého štvrťroka 2014. To hrozí Amerike veľkými problémami.

Dnešný status dolára ako hlavnej rezervnej meny umožňuje izolovať americkú ekonomiku od vonkajších otrasov, myslí si viceguvernérka FRB New Yorku Linda Goldbergová. Strata vedúcej úlohy na svetových trhoch bude mať negatívne následky, predovšetkým pre emitenta, teda USA.

[wp_ad_camp_2]

Roky poklesu čiže prudký pád

Na prvý pohľad nehrozí dnes doláru nič strašné. Známy finančník Ulf Lindal, šéf A.G. Bisset Associates, ktorá sa špecializuje na prieskum menových trhov, pripomenul, že dolár prekročil svetový rekord. Dosiahol najvyššiu úroveň v pomere k ostatným kľúčovým menám za posledných 30 rokov.

Avšak, ako tvrdí Lindal, sa tento obraz má čoskoro zmeniť. Dolár vstupuje do dlhého obdobia klesania. Podľa jeho odhadov má byť americká mena oslabená voči euru počas piatich rokov o 40 %.

Analytici americkej investičnej banky JP Morgan Chase predtým vypočítali, že pokles začne ku koncu roka 2019 a že zastaviť tento trend dolár nedokáže.

Pričom sa podľa názoru niektorých expertov nedá hovoriť o plynulom poklese.

Čaká nás nakoniec dlhoročný pád dolára. V druhej polovici budúceho roka budeme svedkami oslabenia americkej meny,uviedli v decembri analytici JP Morgan.

Ray Dali, zakladateľ najväčšieho hedge fondu na svete, je presvedčený, že sa dolár v istú chvíľu jednoducho zrúti, pretože nevydrží tiaž trojakého deficitu americkej ekonomiky: rozpočtového deficitu, obchodnej bilancie a výšku bežných operácií.

Trojitý deficit odstraší zahraničných kupcov amerických štátnych dlhopisov, čo vyprovokuje prudký rast ich výnosnosti a prudký pád kurzu dolára, minimálne o 30 %. V tomto prípade americká mena nevyhnutne príde o štatút svetovej rezervnej meny, a to veľmi rýchlo.

Zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.