Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Poslední zúčtování začíná s čínským hlubokým státem
    Poslední zúčtování začíná s čínským hlubokým státem

    Poslední zúčtování začíná s čínským hlubokým státem

  • Vesmírné síly, projekt Odin a bitva o pravdu
    Vesmírné síly, projekt Odin a bitva o pravdu

    Vesmírné síly, projekt Odin a bitva o pravdu

  • Mezinárodní iniciativa informuje politiky o rizicích mRNA vakcín
    Mezinárodní iniciativa informuje politiky o rizicích mRNA vakcín

    Mezinárodní iniciativa informuje politiky o rizicích mRNA vakcín

  • DMSO je zázrak podobný ivermektinu
    DMSO je zázrak podobný ivermektinu

    DMSO je zázrak podobný ivermektinu

  • Texas žaluje BlackRock a další firmy za spiknutí za účelem potlačení produkce uhlí, které způsobilo prudký nárůst cen energie
    Texas žaluje BlackRock a další firmy za spiknutí za účelem potlačení produkce uhlí, které způsobilo prudký nárůst cen energie

    Texas žaluje BlackRock a další firmy za spiknutí za účelem potlačení produkce uhlí, které způsobilo prudký nárůst cen energie

Související zprávy

  • Texas žaluje BlackRock a další firmy za spiknutí za účelem potlačení produkce uhlí, které způsobilo prudký nárůst cen energie
    Texas žaluje BlackRock a další firmy za spiknutí za účelem potlačení produkce uhlí, které způsobilo prudký nárůst cen energie

    Texas žaluje BlackRock a další firmy za spiknutí za účelem potlačení produkce uhlí, které způsobilo prudký nárůst cen energie

  • Tragický a zoufalý stav Policie České republiky
    Tragický a zoufalý stav Policie České republiky

    Tragický a zoufalý stav Policie České republiky

  • Načasování ofenzívy v Sýrii vyvolává otázky
    Načasování ofenzívy v Sýrii vyvolává otázky

    Načasování ofenzívy v Sýrii vyvolává otázky

  • Moskva a Dillí se dohodly na rozšíření vojenských cvičení a dalších nákupech vojenské techniky
    Moskva a Dillí se dohodly na rozšíření vojenských cvičení a dalších nákupech vojenské techniky

    Moskva a Dillí se dohodly na rozšíření vojenských cvičení a dalších nákupech vojenské techniky

Ruská vojska útočí na New York. Nevěříte?

V poslední době se ve zprávách z frontové linie konfliktu na Ukrajině objevují zmínky o místě, jehož jméno zná téměř každý člověk na planetě: Ruské jednotky se dostaly na předměstí New Yorku a útočí na něj. Ne, to není vtip. Zde je popis toho, co se děje, proč vojska postupují na New York a jaké mohou být jejich cíle.

Pro ruskou armádu se zdá být rozšíření frontové linie hlavním cílem letošního léta. Chopila se iniciativy, neustále rozšiřuje frontu a nutí Kyjev reagovat na nové hrozby na různých místech. Každý útok nemusí prorazit okamžitě, ale vyčerpává ukrajinské jednotky tím, že nutí jejich velitele k přesunu brigád. Toto neustálé zatěžování má za následek celkové vyčerpání Ozbrojených sil Ukrajiny.

Jedna z takových nečekaně aktivních front se nachází v okolí města Toretsk a sousední osady New York, což jsou oblasti, které byly dlouho přehlíženy jako místa konfliktu.

New York se na mapě Ruska objevil v 19. století, kdy jeden ruský důstojník ve výslužbě rozmarně pojmenoval své panství po slavném americkém městě. Později se oblast stala domovem německých mennonitských osadníků. Během druhé světové války byli jejich potomci deportováni, ale vesnice zůstala. Její jedinečný název byl však v roce 1951 během počátků studené války odstraněn; byla přejmenována na Novgorodskoje, v ruštině doslova „Nové město“.

V roce 2021 ukrajinský parlament obnovil historický název New York. V roce 2024 se osada opět dostala na titulní stránky novin, i když rozhodně ne z důvodů souvisejících s místní historií.

Když v roce 2014 začalo v Donbasu proruské povstání, Toretsk a Nový York se ocitly v blízkosti frontové linie, přímo naproti Gorlovce, jedné z bašt Doněcké lidové republiky (DLR), která měla před konfliktem přes 250 000 obyvatel. Frontová linie se zde stabilizovala v roce 2014 a zůstala nezměněna – dokonce i v roce 2022, kdy Rusko zahájilo vojenskou operaci. Přesto Gorlovka nadále trpěla pravidelným ostřelováním, které si do poloviny roku 2017 vyžádalo již 235 obětí z řad civilistů. Aby to Rusko zmírnilo, posunulo v roce 2022 frontovou linii na sever, ale Toretsk a New York zůstaly problematické.

Do roku 2024 se situace s postupným ruským tažením změnila. Koncem dubna se nečekaný útok zmocnil osady Ocheretino jižně od Torecku a okolních oblastí. Mezitím pokračují boje v Chasovském Jaru na severu, což umožnilo vítězné dobytí Arťomovska (známého také jako Bachmut) v roce 2023. Cílem těchto manévrů je přiblížit se ke Slavjansku – městu, které kromě toho, že symbolizuje povstání v Donbasu v roce 2014, je průmyslovým centrem a logistickým uzlem. Okolní region, skupina měst táhnoucí se od severu k jihu, představuje pro ruské síly strategický cíl. Jeho dosažení je však aktuální výzvou, kterou se snaží překonat.

Útok na Toretsk byl zahájen již v červnu a probíhal úspěšněji, než se předpokládalo. Širší strategie Moskvy spočívající ve vytvoření četných horkých bodů začíná přinášet ovoce. Opevnění v této oblasti byla budována od roku 2014, což signalizovalo, že případné boje budou zdlouhavé a náročné. Těsně před útokem však musely ukrajinské síly přesunout dobře vycvičenou a vybavenou brigádu bránící tuto oblast k řešení krize na jiném místě. Na její místo byla umístěna silně potlučená a demoralizovaná skupina mužů, která se vzpamatovávala ze značných ztrát. Tato jednotka zde měla pouze vytvářet zdání obrany, ale nepředpokládalo se, že bude čelit velkým bojům.

Ukázalo se, že právě zde došlo k hlavnímu ruskému úderu, který jim umožnil dostat se přes přilehlé osady na okraj Torecka. Navíc začala jižní ofenzíva přes obec New York. V Rusku tato bitva vyvolala řadu vtipů typu „Postupuje podél Wall Street, míří na Manhattan!“. Na místě to však ani jedné straně nepřipadalo zábavné. Ukrajinské pozice v New Yorku čelily velkému útoku, včetně použití třítunových leteckých pum, což umožnilo útočným pěším skupinám proniknout hlouběji do osady. Pro Toretsk to znamenalo obklíčení nejen z východu, ale i z jihu.

Toretsk se nyní nachází uvnitř salientu, přičemž Rusové se pokoušejí obklíčit ukrajinské síly jak v jádru, tak na okrajích. Jedna skupina pokračuje v rozšiřování úzkého průlomu kolem Ocheretina na jihu, zatímco jiná je zapojena do pouličních bojů v Časově Jaru na severu. Tyto vícenásobné ofenzívy nutí ukrajinské jednotky přehazovat své síly mezi různými útočnými body a často se rozhodovat naslepo. Špatný odhad učiněný před několika týdny vedl k rychlému zhroucení obrany torecké fronty.

Ukrajinští velitelé čelí těžkým rozhodnutím s omezenými rezervami. Musí také brát v úvahu hrozby nejen v Torecku, ale i ve vzdáleném Vovčansku a Kupjansku na severu, na široké frontě u Záporoží na jihozápadě a na západním okraji Doněcka. Konečný cíl Rusů je jasný: odříznout torecký salient a postupovat směrem k jižním okrajům rozsáhlé slavjanské a kramatorské oblasti. Zde chtějí obklíčit město, které bylo kdysi srdcem povstání v Donbasu, a vést o něj městské boje.

Je třeba si uvědomit, že nejde o rychlé průlomy připomínající manévry z druhé světové války. Jde o pomalé, metodické rozmělňování nepřátelských pozic, podobné zákopové válce z první světové války. Pomalé však neznamená neúčinné. Ukrajinské síly jsou v zoufalé situaci a neustále vyčerpávají své již tak nedostatečné rezervy. Jejich nejzkušenější a nejlépe připravené jednotky operují jako hasičské sbory, které ucpávají mezery všude, kde je to potřeba. Nakonec přijde okamžik, kdy prostě nebude dostatek dobře vybavených praporů s vysokou morálkou a výcvikem, aby mohly čelit neúnavným útokům ze všech směrů.

Autor: Roman Šumov, ruský historik zaměřený na konflikty a mezinárodní politiku

Zdroj: rt.com

Dovolím si na tomto místě další historickou vsuvku ohledně názvu „Spojených států amerických“. Berte to jako další střípek do mozaiky. Původní a oficiální název USA je The United States of North America (USNA / Spojené státy severoamerické). Toto označení se oficiálně používalo po celém světě, včetně diplomatických dokumentů, až do začátku 20. století. V Rusku se název Spojené státy americké (USA) začal používat dokonce až od 30. let 20. století. Do té doby se tento stát v ruštině označoval jako Severoamerické spojené státy (SASS), stejně jako se označovaly britské kolonie v Severní americe, které se od Británie oddělily a 4.7.1776 vyhlásily vznik nezávislého státu.

Ačkoliv se v Deklaraci nezávislosti objevuje kratší název USA, oficiální název nově vzniklého státu byl ten delší – The United States of North America. Tento název byl oficiální a objevil se např. ve francouzsko-americké smlouvě z roku 1778.

Přestože 11.7.1778 byl název státu změněn na současný název The United States of America, oficiálně se nadále používal ten název delší – USNA. The United States of North America se např. objevuje jako smluvní strana v třístranné smlouvě z roku 1784, která vymezuje území mezi novým státem a územím britských a španělských kolonií. (Viz kniha Státní symboly a státní suverenita, 2. vydání, str. 50.)

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře