Ruská armáda dostane v blízké budoucnosti do výzbroje mobilní pozemní, námořní i vzdušné komplexy s laserovými prostředky ničení protivníka. Takový závěr vyplývá z úspěchů ve vývoji laserových zbraní, oznámených nedávno ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Na počátku 90. let byl v Rusku na podvozku samohybné houfnice Msta-S sestrojen „laserový tank“ 1K17  Sžatije. Jeho provozní charakteristiky zůstávají dodnes utajované, ačkoliv vnější vzhled obrněnce dobře znají všichni znalci historie ruského vývoje tankové techniky. 1K17 úspěšně absolvoval provozní testy a byl doporučen k sériové výrobě. Vzhledem k problémům s financováním po rozpadu Sovětského svazu však byl projekt zastaven.

Podle vojenských expertů dnes nic nebrání vývoji bojových laserů, a to na zcela nové úrovni. Místo Msty je bude možno nainstalovat například na podvozek Armaty, Bumerangu nebo i Kurgance-25. (Bumerang – nový kolový obrněný transportér a současně i platforma pro celou řadu dalších nástaveb; Kurganec-25 je ve dvou verzích moderní pásové BVP nebo pásový OT. Oba obrněnci mají postupně nahradit starší obdobnou techniku sloužící v současné době v ruské armádě; pozn. překl.)

Samozřejmě, že laserový paprsek zatím není schopen propálit tankový pancíř, může však dokonale vyřadit z činnosti protivníkovu optiku, sestřelit dron nebo útočící raketu.

Současně s pozemními systémy je možno očekávat také námořní variantu „paprsků smrti“. I tento směr vývoje laserových zbraní je plně aktuální. USA se snaží vyvinout námořní laser již delší čas.

V 90. letech minulého století se uvažovalo, že laserový zbraňový systém bude integrován i do víceúčelového frontového stíhače 5. generace „výrobek 1.44“ (vyvíjený konstrukční kanceláří MiG; nakonec však vznikl jen jeden létající demonstrátor 1.42 a projekt byl zastaven. Namísto něj byl zrealizován program PAK FA, který vyústil v letoun Su-57 – pozn. překl.).

I výše uvedený projekt ztroskotal na finančních problémech Ruska v 90. letech. Samotná myšlenka sestrojit na principu laseru zbraň schopnou ničit rakety vzduch-vzduch však zůstala živou. A všechno ukazuje na to, že v příštích deseti letech budou na řešení tohoto úkolu pracovat všechny státy s vyspělým vojenským průmyslem – včetně Ruska.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.