„Dňa 8.októbra o šiestej hodine siedmej minúte na automobilovej časti krymského mosta z polostrova Taman došlo k výbuchu nákladného vozidla. Spôsobilo to zapálenie siedmich palivových nádrží vlaku idúceho v smere na Krymský polostrov,“ informoval Národný protiteroristický Výbor Krymského poloostrova.

„Dve automobilové rozpätia križovatky boli čiastočne zrútené. Oblúk nad jeho pozemnou časťou nie je poškodený,“ povedal guvernér Krymu Sergej Akseňov.

Podľa Akseňova prvý trajekt už začal prechod na nakládku. Ďalšie tri sa pripravujú na odchod.

Škody na krymskom moste budú opravené

„Nemajú vážny charakter,“ potvrdil predseda Krymského parlamentu Vladimír Konstantinov.

Západné tlačové agentúry už ale stihli vyslať správu o mimoriadnej udalosti na krymskom moste. „Náhodou“ už vstúpili do hry ukrajinské a západné médiá. „Kerčský most z Ruska na Krym, nenávidený symbol okupácie južnej časti ukrajinského polostrova Kremľom, bol vystavený silnému výbuchu v rozpätí, ktorým prechádza železničná doprava,“ napísal anglický Guardian.

A píše i New York Times

„V sobotu vypukla ohnivá guľa na jedinom moste spájajúcom Krymský polostrov s ruskou pevninou a aspoň časť prechodu sa zrútila do mora, čo ohrozilo hlavnú zásobovaciu cestu ruských vojsk bojujúcich na juhu Ukrajiny,“ uvádza New York Times.

V lete zverejnila ukrajinská armáda na Twitteri posmešný obraz, ktorý hrozí úderom na most riadenými raketami poskytnutými Američanmi. Video ukazuje nosnú raketu, vysoko mobilný delostrelecký raketový systém plávajúci na ružovom nafukovacom člne v bazéne v úžine a Most v pozadí. New York Times vtedy citoval slová „vysoko postaveného ukrajinského vojenského úradníka“.

Pobaltské štáty sa „podieľajú na akte terorizmy voči Ruskej federácii“

Pobaltské štáty boli obzvlášť nadšené v súvislosti s aktom medzinárodného terorizmu spáchaného Ukrajinou. „Estónsko víta a blahoželá ukrajinským špeciálnym službám,“ uviedol estónsky minister zahraničných vecí Urmas Reinsalu.

V Kyjeve sa koná oslava

Poradca „ukrajinského prezidenta“ Michail Podolyak povedal. „Jedno z rozpätí diaľnice sa zrútilo na krymskom moste. Je vidieť, že je poškodený aj železničný úsek. Môžete sa na to pozrieť navždy.“

„Krym, most, začiatok,“ Oni neprestanú.

Doslova v predvečer výbuchu na krymskom moste predseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Nikolaj Patrušev povedal: „Na Kryme je na pozadí ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine vysoká úroveň teroristických hrozieb.

Guvernér Krymu Sergej Aksenov uviedol, že boli vydané pokyny na ochranu dopravnej infraštruktúry inšpekčným zariadením ruskej výroby. Že je potrebné zvýšiť pripravenosť síl a prostriedkov reagovať na núdzové situácie. Ochrániť objekty a vylepšený režim.

RT datovala

Ako datovala RT, pri vstupe na krymský most sa nachádzajú stacionárne inšpekčné a inšpekčné rádiotechnické komplexy ST-6035. Ide o oddelenia rezortnej bezpečnosti ministerstva dopravy Ruskej federácie.

Komplex je vybavený zariadeniami, ktoré dokážu odhaliť prítomnosť liekov, výbušnín a chemikálií. Aj dva mesiace po poslednom kontakte s nimi. Vďaka tomu môžete vidieť hustotu kovu, jeho infračervené spektrum a mnoho ďalších parametrov.

„Ukrajina“ už nie je v bezpečí

„Teroristický útok na krymský most nie je len výzvou, ale aj vyhlásením vojny bez pravidiel,“ povedal poslanec Štátnej dumy z ruskej strany Spojené Rusko Oleg Morozov.

Preložil g. / Zdroj: Fond strategickej kultúry

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.