Na Dálném východě byla dokončena výstavba mostu přes řeku Amur, který spojuje Rusko a sousední Čínu. Silnice je historicky první svého druhu mezi oběma státy a je postavena pro posílení ekonomických vazeb.

 

[wp_ad_camp_2]

Most spojuje města Heihe v severní Číně s ruským městem Blagoveščensk na protějším břehu řeky Amur na Dálném východě, které Číňané také nazývají Heilongjiang. Most je dlouhý více než 1 km a je součástí klíčového dálničního projektu o délce 19,9 km.

Ambiciózní stavební projekt stál 300 milionů dolarů (6,9 mld. Kč) a byl zahájen v prosinci 2016. Na konci května byly obě části mohutného lanového mostu spojeny dohromady. Nového mezníku bylo dosaženo tento pátek, kdy místní úřady oznámily konec stavebních prací a zahájení příprav na ostrý provoz, plánovaný od dubna 2020.

Drsné povětrnostní podmínky v chladném regionu již léta brzdí přeshraniční obchod, ale ambiciózní projekt má tento problém vyřešit. Poté, co bude trasa zprovozněna, předpokládá ruský ministr pro rozvoj Dálného východu, Alexander Kozlov, osmi násobný nárůst objemu nákladní dopravy na 4 miliony tun.

Nový most by měl také posílit cestovní ruch a zvýšit příjezd turistů z Číny na 2 miliony. Turisté však zpočátku nebudou moci používat silnici, protože bude k dispozici pouze pro nákladní automobily. Osobní doprava, včetně turistických autobusů, bude umožněna po dalších úpravách za rok a půl.

 

[wp_ad_camp_2]

Podle Kozlova by však turistům mohli nabídnout pohodlnější a dokonce levnější způsob, jak se dostat na druhou stranu řeky Amur, protože Rusko také staví lanovku přes tuto řeku.

Přeložila tereza | Zdroj: RT.com

 

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.