Rusko sníží od 1. ledna 2018 počet letišť, která mohou USA v souladu se Smlouvou o otevřeném nebi používat, sdělil RIA Novostem vojensko-diplomatický zdroj. „Jde uvedení seznamu všech letišť do souladu se smlouvou. Tento krok je zrcadlovou odpovědí na ohlášená opatření USA vůči Rusku, jež také mají být zavedena od ledna“, sdělil zdroj. Zdroj agentuře vysvětlil, že jde o úmysl USA uzavřít pro Rusko sledování vzdušného prostoru nad Aljaškou, Havají a také omezit vzdálenost letů.

[wp_ad_camp_2]

V září list The Wall Street Journal oznámil, že americké orgány se chystají omezit lety ruských vojenských letadel nad USA v rámci Smlouvy o otevřeném nebi. Zejména se to může týkat letů nad Aljaškou a Havají. Podle informací listu byla příprava omezení letů nad územím USA reakcí orgánů USA na zpřísnění předpisů pro lety nad Kaliningradem. Podle deníku Wall Street Journal může být v rámci Smlouvy o otevřeném nebi vzdálenost průzkumných letů až 5,5 tisíce kilometrů, zatímco nad Kaliningradem Rusko omezilo jejich dolet na 500 kilometrů.

Kreml vyzval USA, aby předkládaly veškeré požadavky v rámci smlouvy ve striktním souladu s dokumentem.

Smlouva o otevřeném nebi byla podepsána v Helsinkách 24. března 1992 zástupci 23 členských zemí OBSE. Rusko ratifikovalo dokument v květnu 2001. Účastníci smlouvy mohou kroužit navzájem nad svými územími za účelem sledování vojenských aktivit.

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.