Varovanie prišlo nečakane a je veľmi prekvapujúce. Zdá sa, že sa objavilo len tak, od nikadiaľ. Ruský minister financií Anton Siluanov predvčerom varoval Washongton: „Ak by naše zlato a devízové rezervy mohli byť zadržané a čo i len takáto myšlienka by mohla existovať, bol by to finančný terorizmus.“

 

[wp_ad_camp_2]

 

Vyzerá to tak, že Antona Siluanova k tomuto výroku viedli eskalujúce sankcie USA a EU voči Rusku, ktoré by mohli pri najhoršom vyústiť do ovplyvnenia ruských zahraničných rezerv a zlata. Ak by súčasťou sankcií bolo zmrazenie účtov centrálnej banky, rovnalo by sa to vyhláseniu finančnej vojny Rusku, povedal Siluanov. Dodal, že takýto scénar považuje za nepravdepodobný (zatiaľ).

Po tom ako Siluanov pre RT povedal, že ruský rozpočet je pripravený na možný scénar sprísnenia sankcií, varoval, že ak by sa Západ rozhodol o konfiškáciu ruských zahraničných devízových rezerv, bolo by to považované za „vyhlásenie finančnej vojny.“

 

Podľa Siluanova, zaobchádzanie s rozpočtom berie do úvahy riziko nižších príjmov ako sú v skutočnosti. Riadenie rozpočtu je založené na cene za barel 40$ čo je skoro trikrát menej ako je súčasná cena.

Rozpočet „má mieru bezpečnosti v prípade obmedzení a sankcií.“ Zahŕňa aj straty spôsobené pravdepodobným zákazom investovania do ruských štátnych dlhopisov zo zahraničných fondov. Americká štátna pokladnica v súčasnosti zvažuje takéto sankcie.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Ak by sme nemali bezpečnostnú časť rozpočtu, potom by bolo ľahké nás oslabiť. Následovne by naši takzvaní priatelia povedali – ak chcete získať pomoc od Medzinárodného menového fondu, musíte urobiť to a to, „povedal Siluanov.

Ak by sankcie zahŕňali aj zmrazenie zahraničných účtov centrálnej banky, bolo by to rovnaké ako vyhlásenie finančnej vojny Rusku, povedal Siluanov. Dodal, že tento scenár považuje za nepravdepodobný.

Ako pripomenutie, v júni informovala agentúra Reuters, že krátko po znovuzjednotení Krymu s Ruskom údajne Centrálna banka Ruska vytiahla z New Yorku Fed približne 115 miliárd dolárov. Údajne po dvoch týždňoch  vrátili väčšinu peňazí na svoj Fed účet.

Preklad: anna, Zdroj: 1

 

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.