Ruský najvyšší súd vo štvrtok zakázal činnosť spoločnosti Jehovovi Svedkovia na celom území Ruskej federácie. Organizáciu pritom označil za extrémistickú. Podľa agentúry TASS tak súd vyhovel návrhu ruského ministerstva spravodlivosti. Predstaviteľ náboženskej spoločnosti Sergej Čerepanov už oznámil, že sa proti rozsudku odvolá na Európskom súde pre ľudské práva.

Rozsudok nariaďuje okamžite uzatvoriť všetkých 395 regionálnych pobočiek spoločnosti na celom území krajiny. Majetok jehovistov pripadne štátu.

Podľa agentúry Interfax boli jehovisti pravidelne predmetom pozornosti úradov v celom Rusku. Vo viacerých mestách a regiónoch už bola náboženská spoločnosť zakázaná, napríklad v Samare, Oriole, Belgorode či Birobidžane.

Činnosť jehovistov na území celého Ruska ministerstvo spravodlivosti pozastavilo na konci marca. Upozorňovalo na údajný veľký počet právnych deliktov spoločnosti, najmä na šírenie extrémistickej literatúry jej regionálnymi predstaviteľmi. Jehovisti vraj navyše propagujú zákaz krvných transfúzií, čím podľa ministerstva ohrozujú bezpečnosť ľudí.

Náboženská spoločnosť vznikla pôvodne v USA, pod názvom Svedkovia Jehovovi pôsobí od roku 1931. Svoju činnosť v Rusku oficiálne začala v roku 1991, podľa vlastného tvrdenia má v krajine 170-tisíc členov.

Kvôli obvineniu z nezákonnej náboženskej činnosti alebo za údajné podnecovanie k nepokojom sú členovia cirkvi v hľadáčiku polície napríklad v Arménsku, Turecku, Azerbajdžane, Bulharsku alebo v Kazachstane.

Zdroj: 1

 

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.