V Rusku neutichají diskuse na téma tzv. „ofšórů“ a ulévání peněz do zahraničí nejen ruskými podnikateli, ale zejména zkorumpovanými ruským úředníky a v poslední době především v souvislosti s vyhlášeným záměrem Spojených států sáhnout na základě zákona z července 2017 na zahraniční aktiva Rusů, především pak tzv. „osob blízkých “ prezidentu Putinovi.

[wp_ad_camp_2]

Prezident Putin už v červnu 2002 vyzval Rusy, kteří mají aktiva v zahraničí, aby je vrátili do Ruska a varoval je doslova, že se: …utrápí polykáním prachu při běhání po zahraničních soudech, které jim budou zabavovat jejich aktiva.

Na sklonku loňského roku pak tyto lidi opakovaně vyzval k návratu jejich aktiv do Ruska a nabídl jim vstřícný přístup státu, např. v podobě osvobození od 15% daně z příjmu, a zmínil se i o možnosti amnestie kapitálu vyvezeného do zahraničí (ačkoli taková amnestie platila už v roce 2015 – 16 a bez valného úspěchu). Problém je v tom, že podle kompetentních odhadů na 90 % vyvezeného kapitálu tam směřoval nikoli v zájmu obejití daňových zákonů, ale z důvodů mnohem závažnějších – spojených s trestnou činností. Přitom nejde o maličkost – ruští občané mají na zahraničních účtech sumu více než 1 bilion dolarů! – což je 75 % HDP země a třikrát víc, než kolik činí devizové rezervy Ruské Federace.

Do toho všeho zaznělo na nedávném tzv. Gajdarovském ekonomickém fóru z úst náměstka ruského ministra financí Mojsejeva, že ministerstvo navrhlo zrušení všech omezení vztahujících se k zahraničním účtům občanů RF. Mojsejev dodal, že ministerstvo “…má za to, že repatriaci je třeba zrušit, jakož i zrušit zvláštní režim platící pro zahraniční účty ruských občanů a zahraničních úvěrových omezeních“. 

[wp_ad_camp_2]

Iniciativu ministerstva financí podpořilo ministerstvo hospodářského rozvoje, federální celní a federální daňová služba. Naproti tomu, dle sdělení náměstka ministra financí, opatrnější pozici zastává ruská centrální banka. Mojsejev dále informoval, že příslušný návrh zákona už je vypracován a probíhá jeho připomínkování dalšími institucemi. (ZDE)

Toto prohlášení, stejně jako podobné prohlášení ministra financí Siluanova, jde přímo proti iniciativě prezidenta Putina. Kromě toho na zmíněném Gajdarově fóru došlo ke skandálu, když moderátor (údajně na pokyn šéfa Centra pro ekonomické prognózy Kudrina) zabránil ve vystoupení ombudsmanovi ruských podnikatelů a prezidentovu poradci Titovovi. Zkrátka, v boji klanů přituhuje.

Zdroj: 1

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.