….tak tohle je snad každému jasné a je zbytečné cokoliv dodávat. Řecko už nikdy nesplatí dluhy, které dostaly od EU. Víte, kdo je zaplatí????? No přece daňoví poplatníci všech ostatních států.
Pozorovatel FT: s odchodem Řecka z eurozóny hrůza teprve začne
18:26 28.06.2015
Nejdůležitější novinkou v řecké dlužní krizi se nestalo rozhodnutí Athén provést referendum o přijetí nebo odmítnutí nabídky půjček, ale odmítnutí Řecka programu finanční pomoci, jejíž lhůta končí v úterý, píše pozorovatel Financial Times Wolfgang Münchau na webových stránkách novin.
Od středy ztratí Řecko i finanční pomoc i přístup na trhy dlužního kapitálu.
Podle mínění analytika, odmítnutí programu je jediné správné a racionální řešení pro řeckou vládu, jelikož v případě přijetí plánu by recese v Řecku pokračovala ještě několik let.
„Výstup Řecka z eurozóny bude mít více negativních následků v krátkodobé perspektivě. Nicméně Athény si přitom zachovají perspektivu znovuobnovení růstu. Program finanční pomoci je v podstatě ekonomickou interpretací Dantova pekla – přivede k úplnému zboření řecké ekonomiky“, říká pozorovatel Financial Times.
Bez dohody s věřiteli, píše Münchau, ztrácí svůj smysl řecké referendum, lidé dokonce souhlasí s ultimátem, program nebude možné vrátit. Kromě toho ve věřitelských státech není nutná politická většina, aby navrhly nový program. Německo, podle názoru odborníka, nemůže podnikat žádné kroky bez MMF.
Autor článku předpokládá, že Evropská centrální banka (ECB) sníží objem financování řeckých bank v rámci takzvaného programu mimořádného provedení likvidace (Emergency Liquidity Assistance ELA) a zavede kontrolu pohybu finančních prostředků. Potom se předpokládá vydání paralelní měny, jejíž zavedení umožní Athénám vyplácet mzdy a důchody do té doby, dokud EU a ECB nenajdou způsob, jak se vypořádat s řeckým bankovním systémem.
Novinářský pozorovatel předpokládá, že referendum by mohlo překážet těmto procesům, kdyby bylo provedeno před uplynutím lhůty programu pomoci. Rozhodnutí Athén jen zvyšuje možnost výstupu Řecka z eurozóny. Vyhlášené referendum se stane konzultací se společností o už neexistujícím návrhu programu, jehož lhůta uplynula, poznamenává Wolfgang Münchau.
Otázkou je pouze to, kdy ECB „zmáčkne spoušť“, myslí si novinář FT, protože sotva mají evropské finanční špičky plán pro případ defoltu uvnitř eurozóny. „Vypadá to, že jdeme k rozpadu. To je nejhorší východisko. Ale pro ostatní členy eurozóny zlý sen teprve začíná“, uzavírá pozorovatel Financial Times