Petro Porošenko na začátku roku 2014 chtěl získat členství v Evropské unii a NATO výměnou za Krym, řekl bývalý prezident Gruzie a bývalý gubernátor regionu Oděsa Michail Saakašvili.

Saakašvili se odkázal na rozhovor s Porošenkem, který s ním vedl v únoru 2014.
Podle něj v té době, kdy Porošenko ještě nebyl ukrajinský prezident, předpokládal, že si Saakašvili prakticky zvykl na myšlenku, že se Jižní Osetie a Abcházie nikdy nevrátí do Gruzie. Což gruzínský politik odmítl.„Stejně tak bychom si měli zvyknout na myšlenku, že Ukrajina už nebude mít Krym – ale změníme ho na členství v Evropské unii a NATO,“ přiblížil slova Porošenka v rozhovoru s novinářem Dmitrijem Gordonem list „Kommersant“.

[wp_ad_camp_2]

Zároveň však tehdy Saakašvili vyjádřil přesvědčení, že ztráta Krymu by mohla vést ke skutečnosti, že Ukrajina nebude schopna vstoupit ani do EU, ani do NATO, „protože má územní konflikt“ (a země s nevyřešeným územním konfliktem se nemohou, podle regulí obou organizací, stát jejich členy).
Otázkou je zda Saakašvili tak dokumentuje Porošenkovu bezpáteřnost, nebo naopak reálné vidění stavu věcí.
Připomeňme, že následně se 16. března 2014 konalo na Krymu referendum, kdy drtivá většina obyvatel hlasovala pro sjednocení poloostrova s Ruskou federací. Západ poté odmítl referendum uznat a zavedl sankce proti Rusku.
zdroj: 9
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.