…..je až nepochopitelné, jak všechna média zametají problémy pod koberec a jakkoliv cokoliv se týká tohoto viru zlehčují. Ptám se proč asi. Nemáme zájem zde dělat paniku, ale některá fakta jsou neoddiskutovatelná….

16:54

Zdá se, že je snad všude. V televizi, na internetu, v rádiu. Zprávy někdy tak senzační, že se jim nechce věřit. Pokud sledujeme příběh slavného zástupce korunované rodiny, pokračovatele neslavné tradice a hlavního hrdiny nové epidemie 2019-nCoV, pak víme, že měl údajně vzejít z temných koutů velkoobchodního trhu s mořskými plody Huanan ve městě Wuhan (Wu-chan). Není tomu tak. Dle konstatování zveřejněných klinických studií, „virus přišel na tento trh dříve, než z tohoto trhu vyšel.“ Vědci tvrdí, že 13 z původních 41 případů onemocnění nemá s tímto trhem nic společného. Velice podstatné je, že pozdější diagnostikované případy neměly žádnou spojitost s předchozími, což musela být po opačných zkušenostech se SARS a MERS nová okolnost, působivá až zneklidňující.

[wp_ad_camp_2]

Prvně se náš hrdina na scéně oficiálně uvedl sice až 8. prosince 2019, ale pokud jsou zjištění vědců správná, muselo k první infekci člověka dojít v listopadu 2019 – ne-li dříve – protože existuje dlouhá doba inkubace mezi infekcí a objevením se příznaků nemoci.

Strašák z Wuhanu měl své slavné předchůdce, ale zatím je, zdá se, zastiňuje. Posuďte sami.

První z nich, SARS, celým jménem SARS-CoV, pocházející z čínské provincie Kuang-tung, zahájil invazi koncem roku 2002 a byl zažehnán začátkem roku 2004. Od nákazy virem k prvním projevům onemocnění potřeboval 2–7 dní, v některých případech až 10 dní. Úspěšnost v zápasech měl tento borec necelých 10 %. Odehrál přes 8000 zápasů a z nich zvítězil v 774 případech. Jeho slabinou bylo, že se převážně šířil jinak úspěšnou technikou kapénkové infekce, ale to pouze v případě úzkého kontaktu s nemocnou osobou. Podstatnou informací je, že virus přežívá v prostředí ještě několik dnů po zdolání protivníka.

[wp_ad_camp_2]

Původ této lidem nepřátelské rodiny virů bývá spatřován skrze tzv. zoonózu, což je jev infekce přirozeně přenosné mezi zvířaty zejména obratlovci a lidmi. SARS do světla pouličních luceren a kancelářských zářivek údajně uvedl netopýr čínský, který využil konexí na cibetky nebo psíka mývalovitého. Důležitý je ověřený fakt, že tato zvěř slouží jako rezervoár nákazy v případě nedostatku jiného vhodného „nosiče“ ( = přenašeče).

Virus MERS-CoV, byl prvně spatřen mimo Arabský poloostrov (Saúdská Arábie, Katar, později Jordánsko), odkud pocházel, teprve nedávno v roce 2012, a není vyloučené, že někde na lokální úrovni je ve své vražedné kariéře stále aktivní. Poslední zaznamenané zápasy proběhly v létě roku 2015. Třebaže nestojí na výsluní a jiní jsou dnes v popředí, měl ve své době podstatně vyšší úspěšnost vyhraných zápasů než SARS. Jeho nevýhodou je však pomalá rychlost, kterou se šíří světem. Stihl tak podstoupit dle oficiálních údajů pouze cca 1 400 zápasů, z nichž ale 470 vyhrál. Používal stejné zbraně a krycí manévry jako SARS, kromě zápalu plic však dokázal nasadit do boje navíc akutní selhání ledvin. Nezapře svůj orientální původ, když rád využívá služeb velbloudů jako svých nosičů. Oproti SARS má lépe vyvinutý způsob plížení. Nenápadností v první fázi onemocnění je proslulý.

[wp_ad_camp_2]

Tito dva slavní předchůdci ukázali, zdá se, hrdinovi dneších dnů cestu. 2019-nCoV se podařilo poučit a vyrovnat se snad se všemi nedostatky, kterými trpěli jeho starší sourozenci.

Zaprvé je to mimořádně kvalitní a dlouhá příprava a průzkum území v inkubační době, která dává 2019-nCoV možnost dobře se seznámit s prostředím, obsadit všechna dostupná stanoviště a v nejvhodnější chvíli na mnoha různých místech najednou udeřit.

Řádově vyšší rychlost šíření (počet nakažených za danou dobu) dokládá výrazně vyšší nakažlivost nového viru (v porovnání s jednotkami tisíc všech nakažených u zmíněných předchozích epidemií).

[wp_ad_camp_2]

O jeho úspěšnosti v jednotlivých soubojích se vedou spory a skeptiky je odhadována kolem 5 %, dle některých zdrojů by se však mohla pohybovat i okolo 15 %. Jde ale teprve o mladého a nezkušeného borce, který bude muset ještě mnohokrát zmutovat. Jeho hvězda zazářila tak náhle, že vše, co o něm dnes víme, je v oblasti spekulací. Říká se například, že za ním stojí někdo mocný, ale kdo ví, co je na tom pravdy.

Jak dlouhá a úspěšná bude kariéra 2019-nCoV ještě nevíme, je však jisté, že tento mladý virus má potenciál svými výkony své slavné příbuzné dohnat a předhonit. Tvrdí leckteří, že už dnes je daleko před nimi. Kdyby šlo o volební preferece, mohli bychom si říci, nechme se překvapit, čas ukáže, kde je pravda, v tomto případě naopak platí: Nesmíme se nechat překvapit!

Dlužno ještě podotknout, že jsou aktivní i další ne tak známí členové této parazitické rodiny. Méně virulentní koronaviry NL63 a OC43 způsobující nachlazení, vzácně zápal plic, a jsou zde také relativně nedávno objevené koronaviry NL63 a HKU1. Žádný z nich však ani zdaleka nedosahuje velikosti 2019-nCoV. Dlouho byl adeptem na globální pandemii bratříček MERS, ale bude to zřejmě 2019-nCoV, kdo získá zlatý pás šampiona.

[wp_ad_camp_2]

Veškeré faktické a odborné údaje o nemocích SARS a MERS vycházejí z volně dostupných zdrojů:

https://cs.wikipedia.org/wiki/MERS

https://cs.wikipedia.org/wiki/SARS

Konstatovaná zjištění o novém viru pocházejí z přiloženého odborného článku:

https://www.sciencemag.org/news/2020/01/wuhan-seafood-market-may-not-be-source-novel-virus-spreading-globally

Překlad zaslal M.R

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.