Pozoruhodných nárůstů dosáhly nacionalistické, populistické a euro-skeptické strany ve víkendových volbách do Evropského parlamentu.

Ohromný úspěch, který si užila italská strana Liga (League party), francouzská Národní fronta (National Rally) a britská strana Brexit party, jsou do očí bijící znamení, že Evropa skutečně prochází významnými změnami.

Události, jako jsou tyto, znamenají začátek „nové evropské renesance“, prohlásil Matteo Salvini, italský místopředseda vlády, ministr vnitra a lídr Ligy, v sídle strany v Miláně.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Narodila se nová Evropa. Jsem hrdý na to, že se Liga účastní této nové evropské renesance,“ prohlásil Salvini.

Salvini dále řekl: „Když se Liga stala jasně dominantní stranou v Itálii, Marine Le Pen zamířila do vedoucí pozice ve Francii a Nigel Farage zase ve Velké Británii… To je znamení, že Evropa se mění, Evropa je už unavená být otrokem elit, korporací a mocností.“

Liga, která postavila kampaň na odporu vůči globalismu a masové pro-migrační politice Evropské unie, dosáhla obrovských zisků, překonala vládního koaličního partnera a zároveň soupeře, Hnutí Pětihvězd.

Salvini ujistil novináře v Miláně, že výsledky evropských voleb nebudou iniciovat žádné „vyrovnání účtů“ v rámci vnitřní politické situace v Itálii a, že „na národní úrovni se nic nezmění.“

 

[wp_ad_camp_2]

 

Salvini znovu zopakoval, že globálně levicové síly, které po léta nekompetentně řídí Itálii a Evropu, zůstávají jeho hlavními protivníky, zatímco jeho spojenci ve vládě byli partneři a přátelé, s nimiž okamžitě obnoví spolupráci.

Euroskeptické, populistické a pravicové strany v Evropských parlamentních volbách v Evropě významné posílily, a politické centrum, které v uplynulých čtyřiceti letech dominovalo, bylo značně oslabeno.

přeložila tereza | zdroj: voiceofeurope.com

Tzv. tradiční strany, nazveme je euro-hujery, se snaží pojmu „populismus“ dát velmi hanlivý nádech. Avšak slovo populismus pochází z latinského populus = lid, lidé. Tedy jedná se o strany či hnutí, které se snaží hájit především zájmy lidu a obyvatel dané země.

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.