Dočasne poverený minister zahraničných vecí Slovenskej republiky Rastislav Káčer verejne vulgárne vynadal maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Dôvodom je jeho odmietnutie vyzbrojiť Ukrajinu. Šéf maďarského parlamentného výboru pre zahraničné veci Zsolt Németh mu v reakcii odporučil, aby sa „poradil s psychiatrom“.

Novodobý slovenský Švejk

Nie je náhoda, že Slovensko bolo kedysi súčasťou Rakúsko-Uhorskej monarchie. Len tak možno vysvetliť, že sa v tejto krajine dnes objavujú takéto „švejkovské postavičky“. Spisovateľovi Jaroslavovi Haškovi by mohol Káčer pokojne poslúžiť ako predobraz známej postavy „slabomyseľného simulátora“. A mravy psychiatrickej liečebne z jeho románu Dobrodružstvá dobrého vojaka Švejka sú tiež veľmi podobné dnešnej politickej realite v bývalej ríši.

Pripomeňme si pacienta, ktorý predstieral besnotu. „Ten, ktorého pohrýzol besný pes, vydržal najdlhšie. Hrýzol a zavýjal. Naozaj to predstieral úžasne. Ale nijako nedokázal dosiahnuť penu v ústach. Pomáhali mu, ako mohli. Šteklili. Niekedy mal kŕče až hodinu. Ale žiadna pena. Nakoniec to vzdal. Pri vizite povedal: „Odvážim sa priznať, pán hlavný lekár, pes, ktorý ma uhryzol, nebol besný“. Hlavný lekár sa na neho pozrel takým pohľadom, že sa „uhryznutý“ muž striasol a okamžite dodal: „Odvážim sa hlásiť, pán hlavný lekár, že ma neuhryzol pes. Uhryzol som sa do ruky sám“. Takže jeho diagnóza bola napokon sebapoškodzovanie. Uhryzol si ruku, aby nešiel na front.“

Hlavný doktor vo Washingtone

Časy sa zmenili. Káčer, podozrivý, že trpí slabomyseľnosťou následkom uhryznutia besným psom, sa chce zjavne zapáčiť „hlavnému doktorovi vo Washingtone“.

Zdá sa, že čím viac demencie európsky politik preukáže, tým je lepšie hodnotený pánmi v USA. A recept na toto správanie je jednoduchý. Najprv sa zahryznite do ruky a potom nadávajte „na pacienta, ktorého hlavný lekár nemá rád“.

Ťažko odhadnúť ďalšie napredovanie správania Káčera a jemu podobných. Stále sú totiž podľa všetkého len v polovici cesty.

Nahotou za porážku Ruska

Možno čochvíľa dočasný slovenský minister zahraničných vecí vyjde do ulíc Bratislavy. Bude nahý a nad hlavou bude mávať plagátom „pochod nahých na obranu Ukrajiny“. A pochod podporia široké masy. Pretože v Európe je veľa ľudí, ktorí holdujú nudizmu.

Nie od všetkých môže Ukrajinský režim očakávať ťažké zbrane a lietadlá. Možno sa v jarnom teple pohnú k ukrajinským hraniciam zástupy slabomyseľných naháčov. S cieľom zastrašiť Rusko svojim hrdinským vzhľadom.

Zdroj: Fond strategickej kultúry

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.