San Francisco a Oakland sa práve stali prvými veľkými mestami USA, ktoré žalujú spoločnosti vyrábajúce fosílne palivá za zmeny, ktoré sa prejavujú v ovzduší. Označujú ich ako zodpovedných za klimatické zmeny, ktoré už tieto dve mestá husto osídlené, začínajú pociťovať na vlastnej koži. Obi dve mestá si uvedomujú potrebné investície do opráv ohromných poškodení a poukazujú na Chevron, ConocoPhillips, ExxonMobil, BP, a Royal Dutch Shell. Týchto päť spoločností patrí medzi najväčších držiteľov na trhu podnikov vyrábajúcich fosílne palivá.

[wp_ad_camp_1]

Mestský právnik za San Francisko, Dennis Herrera a za mesto Oakland právnička Barbara J. Parker, obaja podali ich vlastnú žalobu v ten istý deň. Pod zámienkov toho, že spoločnosti vyrábajúce fosílne palivá prinajmenšom už od sedemdesiatych alebo osemdesiatych rokov vedia o tom, aký dopad na klimatické zmeny má ich činnosť. Podľa žalobcov, spoločnosti vedeli o týchto efektoch, čo potvrdili nezávislí vedci ale aj ich vlastní. No onito radšej zakrývali.

„Tieto spoločnosti fosílnych palív mali desaťročia neustáli obrovský zisk zatiaľčo vedeli, že osud našich miest vystavujú obrovskému riziku,“ hovorí Dennis Herrera. “ Namiesto toho aby si to priznali, okopírovali stranu z Big Tobacco playbooku. Nasadili multimiliónovú dezinformačnú kampaň aby popreli a zdiskreditovali, to čo uznali aj ich vlastní vedci. Ich produkt je súčasťou obrovského klimatického problému. Teraz, prišiel čas platiť účty. Je na čase aby tieto spoločnosti prevzali zodpovednosť za vlastné činy a poškodenia, ktoré zpôsobili a ktoré ešte stále spôsobujú.“

Keď spomenul kampaň Big Tobacco, hovrí práve o tej kampani, ktorá naviedla mnohých aby uverili, že klimatické zmeny sú jednoducho konšpiráciou a stali sa jedným z „popieračov“.  Spoločnosti odmietali znížiť ich emisie a týmto prispievali ku znečisťovaniu o desiatky rokov naviac. 

[wp_ad_camp_1]

Mestá požadujú zmierňovacie vyrovnanie za „verejné poškodenie“ spôsobené klimatickými zmenami, ktoré môžu byť vyplatené spoločnosťami za infraštruktúrne náklady, ako verejné tak aj súkromné. Odhaduje sa, že spôsobenej škody je najmenej 10 miliárd dolárov verejného majetku a 39 miliárd súkromného. Mesto z pomedzi iných opatrení bude musieť pravdepodobne postaviť morské steny aby sa vyhli stúpajúcej hladine vôd.

Globálne oteplovanie je jeden z existenčných problémov celého ľudstva, našich ekosystémov a nespočetného množstva druhov, ktoré obývajú našu planétu,“ povedala mestská právnička za Oakland Barbara J. Parker. „Tieto spoločnosti vedeli že klimatická zmena spôsobená fosílnymi palivami je skutočná, vedeli čo spôsobujú ich produkty a klamali aby zakryli túto skutočnosť a mohli naďalej zarábať astronomické sumy. Dopady poškodzovania sa na našich mestách začali odrážať a ešte sa len zhoršia. Zákon je jasný, obžalovaní sú zodpovední za dôsledky ich bezohľadných a katastrofických činov.“

Zaujímavosťou je aj to, že klimatický experti Peter C. Frumhoff a Myles R. Allen nedávno uverejnili výsledky ich štúdie, ktorá riešila otázku, kto je zodpovedný za klimatické zmeny a odpoveďou je: „Približne 30% zvýšenie vodnej hladiny mora, ktoré nastalo medzi rokmi 1880 a 2010, spôsobili emisie vedúce k 90 najväčším uhlíkovým producentom.“ Autori veria, že poškodenia spôsobené prírodnými katastrofami, ktoré sú vyvolané extrémnymi klimatickými zmenami, napríklad hurikánmi, majú byť preplatené spoločnosťami, ktoré vyrábajú fosílne palivá za ich účasť na zhoršujúcom sa ovzduší, a nie platitelia daní.

Niektoré z obžalovaných spoločností k súčasným žalobám odpovedali žiadosťou o komentár a zdá sa, že sú dostatočne otvorené aby prehovorili ale nepriznujú svoj trvalý prínos ku klimatickým zmenám, napriek tomu že už prehrali predchádzajúce súdne spory.

Chevron, ktorý má momentálne základňu v San Ramone, v Kalifornií, odkázal: “vítame významné pokusy riešiť otázku zmeny klímy ale tieto obžaloby to nevyriešia.“ Ďalšie spoločnosti uznali, že už dlhú dobu pozorujú klimatické zmeny ale veria, že to čo treba urobiť, je zmena v kultúre a v politike, nie rozhodnutiami na súde v jednotlivých prípadoch.

[wp_ad_camp_1]

Medzi tým, sa odhaduje, že v meste San Franciscu sa zvýši teplota o „8.6°F a že súčasné 100-ročné záplavy budú prebiehať 92-krát za rok a taktiež, že sa hladina mora zvýši o 66 palcov (skoro 168 cm) do roku 2100. Výdavky na konštrukcie ako morská stena sú ocenené na 500 miliónov dolárov krátkodobo a 5 miliárd dolárov dlhodobo. Taktiež sa odhaduje, že mesto bude musieť utratiť 350 miliónov dolárov na vylepšenie kanalizácie a infraštruktúry na daždovú vodu.

Preklad: anna, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.