V Súdánu, v Egyptě i za jeho hranicemi vzrůstá neklid a tvrdohlaví diktátoři nejsou schopni reagovat.

Sudán jedno arabské jaro minulo, ale to se může změnit. Protesty proti Omar al-Bašírovi, obviněného z válečných zločinů, který vládl v zemi již 29 let, se stávají každodenním zvykem. Protesty v ulicích, vyvolané rostoucími cenami chleba a pohonných hmot, začaly minulý měsíc a rychle se rozšiřují. Mezi demonstranty můžeme najít i učitele, právníky a lékaře, kteří protestují spíše proti samotnému Bašírovi. Chtějí, aby odstoupil.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

Jak se mohlo předvídat, Bašír se snaží protesty potlačit. A prezident se může dokonce pokusit zabít své kritiky, jako už dříve v minulosti. Příčiny nepokojů však nelze ignorovat: upadající ekonomika, nízké investice, vysoká nezaměstnanost, korupce, špatná správa a katastrofální nedostatek příležitostí pro nové generace mladých lidí.

V tomto ohledu má Sudán hodně společného s dalšími arabskými zeměmi. Poslední týdny zaznamenáváme protesty v Alžírsku, Iráku, Jordánsku, Libanonu, Libyi a Maroku. Politické klima se opět zahřívá. Opět vidíme, jak vlády neslyší zesilující kritiku svých občanů. Otázkou je, zda se chystá další vzpoura – tzv. Arabské jaro č. 2.

přeložila tereza | zdroj: theguardian.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.