ISTANBUL – Šéfa turecké pobočky lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) Taner Kilic zavřely turecké úřady do vyšetřovací vazby. Počká si v ní k soudu, který posoudí obvinění, že byl členem teroristické organizace. Informovaly o tom v sobotu turecká média.

Není zatím jasné, zda teroristickou organizací myslí turecké orgány přímo Amnesty International, nebo má jít o jiné seskupení.

Ředitel mezinárodní centrály Amnesty International Salil Shetty rozhodnutí tureckých úřadů již označil za „nehoráznou nespravedlnost“.

Kilic zadrželi v úterý v Izmiru v rámci razií proti sympatizantům a údajným sympatizantům exilového duchovního vůdce Fethullah Gülen, jehož turecké vedení obviňuje z odpovědnosti za loňský pokus o vojenský převrat.

Spolu s Kilic zadrželi dalších 18 pracovníků turecké pobočky AI. Podle tureckých médií jsou mimo jiné podezřelí z toho, že ve svých smartphonech používali aplikaci ByLock, která je podle tureckých úřadů využívaná na tajnou komunikaci mezi stoupenci Gülena.

Od loňského neúspěšného pokusu o převrat platí v Turecku výjimečný stav. V zemi probíhají politické čistky, téměř 50 tisíc lidí bylo zatčeno a obviněno z účasti na puči. Ze státní služby či armády bylo propuštěno již přes 100 tisíc lidí.

Gülen žije v americkém exilu. Turecké vedení žádá jeho vydání, Spojené státy to odmítají. Gülen tvrdí, že všechna obvinění proti němu jsou vymyšlená a loňský pokus o vojenský převrat odsoudil.

 

zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.