Jak teprve nyní vešlo ve známost, byly v Evropském parlamentu v Bruselu v minulých týdnech vykradeny desítky poslaneckých kanceláří a ukradeny citlivé dokumenty. Početné důkazy poukazují na to, že to byli pracovníci bezpečnostní služby, kdo se vydal na rabovací tažení.

Evropský parlament v Bruselu vyšetřuje sérii vloupání do kanceláří poslanců. V současné době pátráme po několika případech, řekl parlamentní mluvčí ve středu německé tiskové agentuře v Bruselu. Vloupání měla být hlášena především během omezení vycházení kvůli koronavirové pandemii. V tuto dobu bylo ve svých kancelářích méně poslanců. Generální ředitelství reagovalo podle zadání, krátce poté co byla vloupání nahlášena. K počtu činů nepodal Parlament ani na požádání žádné údaje.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Hamburský satirik a poslanec Nico Semsrott mluvil ve středu o více než 50 vloupáních – kromě jiného ve své vlastní kanceláři. Parlamentní správa mu navíc vytkla nečinnost. „Sám nemám slov. Všechno je skutečně jedním velkým skandálem“, řekl stranický politik DPA. U něj byly vykradeny dvě zásuvky a ukradeny dva laptopy. Podle Semsrotta nebudí vnitřní bezpečnostní služba Evropského parlamentu dojem, že bere tuto záležitost vážně. Například ještě nikdo nebyl u toho, aby místo činu se vzniklými škodami posoudil. Ani jiní poslanci, kteří dosud nebyli postiženi, nebyli varováni.

Poslanec Strany zelených Thomas Waitz řekl, že z jeho kanceláře byl během omezení vycházení odcizen tablet. Kdo tam mohl vniknout, když přece neměl klíč. Z toho vychází i Semsrott, který v úterý poprvé ve videu na YouTube o vloupáních informoval.

Mnozí poslanci a zaměstnanci si prozatím berou podle Semsrotta v polední pauze svoje cennosti s sebou. On také zvažuje, že by si se svým týmem najal kancelář mimo Parlament. O tom uvažuje také Waitz. Oba uvádí, že během vloupání byly částečně vypnuty monitorovací kamery. EU parlament se k tomu nechtěl vyjadřovat.

Pro tadesco přeložila Andrea | Zdroj: Deutsche Wirtschaftsnachrichten

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.