Podle svědků bylo v úterý večer na většině území Pákistánu cítit silné zemětřesení, které trvalo nejméně 30 sekund.
„Lidé vybíhali z domů a odříkávali Korán,“ uvedl zpravodaj agentury AFP v Rávalpindí a podobné zprávy přicházely i z hlavního města Islámábádu, Láhauru a dalších míst v zemi.

Americká geologická služba USGS uvedla, že centrum zemětřesení o síle 6,5 stupně se nacházelo 40 kilometrů jihovýchodně od afghánského města Džurm v afghánské oblasti Hindúkuš.

Zemětřesení bylo cítit i v Afghánistánu a Indii

Severovýchodní Afghánistán zasáhlo silné zemětřesení s předběžnou magnitudou 6,5. Podle úřadů a svědků byly otřesy cítit v některých částech Tádžikistánu, Pákistánu a až v Dillí.

Zemětřesení, které udeřilo v úterý ve 21:17 místního času, se soustředilo v oblasti Hindúkuše v Afghánistánu, nedaleko hranic s Pákistánem a Tádžikistánem.

Zprávy o síle zemětřesení se rozcházejí. Americká geologická služba ji odhadla na 6,5 stupně, indické Národní seismologické centrum na 6,6 stupně a pákistánské Národní seismické centrum na 6,8 stupně.

Zemětřesení udeřilo asi 188 kilometrů pod povrchem, což je poměrně hluboko a omezuje to možnost vzniku škod.

Lehké až středně silné otřesy byly zaznamenány v celé oblasti, a to až v Kábulu, Islámábádu, Péšávaru, Fajsalábádu, Rávalpindí a Dillí. Otřesy byly hlášeny také v některých částech Uzbekistánu, Tádžikistánu a Nepálu.

Evropsko-středomořské seismologické centrum uvedlo, že úterní zemětřesení mohlo pocítit 285 milionů lidí na území o rozloze více než 1 000 kilometrů.

Bezprostředně nebyly hlášeny žádné případy zranění nebo větších škod.

Pákistán a Afghánistán jsou pravidelně postihovány středně silnými až silnými zemětřeseními, zejména v okolí pohoří Hindúkuš. V říjnu 2005 zasáhlo Kašmír spravovaný Pákistánem silné zemětřesení o síle 7,6 stupně Richterovy škály a zabilo více než 79 000 lidí.

Zdroj: Arab News, BNO News

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.