Róbert Švec, předseda občanského sdružení Slovenské Hnutí Obroda a kandidát na prezidenta Slovenska ve volbách v roce 2019, na svém facebookovém profilu vyzval k tomu, aby na Slovensku vznikl zákon, který by mohli chránit Slovensko před činností neziskovek, které ohrožují bezpečnostní zájmy Slovenska. Švec dal za vzor politiku Ruské federace.

Dne 30. července Róbert Švec zveřejnil na Facebooku komentář, ve kterém upozornil na to, že na Slovensku mají fungovat pouze slovenské nevládní organizace, „které budou financovány například z 2 % z daní, z členských příspěvků a jednorázových příspěvků Slovenské fyzických a právnických osob“.

 

 

 

 

Švec uvedl jako příklad ruskou politiku vůči neziskovkám, jejíž činnost je v rozporu se zájmy státu. Podal tento komentář v souvislosti se zprávou, že ruská generální prokuratura označila v těchto dnech americkou nevládní organizaci Atlantická rada za nežádoucí a ukončila její činnost na území Ruska.

Ruská generální prokuratura uvedla: „Na základě výsledků zkoumání materiálů doručených 25. července se generální prokuratura rozhodla uznat činnost zahraniční nevládní organizace Atlantická rada (USA) v Ruské federaci za nežádoucí. Zjistilo se, že její činnost představuje hrozbu pro základní ústavní systém a bezpečnost Ruské federace.“

 

 

 

 

Na základě tohoto rozhodnutí informovala ruské ministerstvo spravedlnosti, které uvedlo danou neziskovku na seznam zahraničních a mezinárodních nevládních organizací, které nesmí vykonávat činnost na území Ruska. Podobný zákon, jako mají Rusové, mají také Američané (zákon FARA) a jiné země světa.

Slovenské hnutí obrody uvedlo, že zavedení podobného zákona na Slovensku se stane součástí volebního programu hnutí. Po úspěšných volbách slíbili zasáhnout proti nevládním organizacím, které vyvíjejí nejasnou činnost na slovenském území a zastavit jejich financování ze státního rozpočtu.

zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.