Zaujímavá úvaha z Nadhľadu nad nedávnou vraždou investigatívneho novinára Kuciaka

Včera  v nedelu večer polícia objavila mŕtve telá 27 ročného novinára z Aktuality.sk  Jána Kuciaka a jeho partnerky. Obaja boli zastrelení.

Kuciak písal aj o daňových podvodoch a nechal zo seba robiť nástrčného investigatívca, bieleho koňa žurnalistiky. V jeho veku je to prirodzená naivita, ktorá sa mu nevyplatila, pretože časy sa očividne zostrujú.

[wp_ad_camp_2]

Denník N, ktorý pasie viacero podobných nešťastníkov ako bol Kuciak, má hneď aj hlavného podozrivého: Kočnera, ktorý sa s ním minulý rok na verejnej tlačovke dostal do konfliktu. Ale myšlienka, že sa niekto verejne poháda s novinárom pre jeho otravovanie a potom, po pol roku, ho dá zavraždiť, je dosť tupo prvoplánová. To už je naozaj realistickejšie rozmýšlať o zámernej provokácií a zhodení viny na Kočnera. Rýchlosť, s akou prišiel Denník N s podozrivým a obvinením je naozaj zarážajúca. Už je pol štvrtej?

Každopádne, pokiaľ to náhodou nebola lúpežná vražda, čomu by som ani ja neuveril, možno vzdať Kuciakovi úctu aspoň tým, že ho vyhlásime za prvú obeť politického zabíjania na Slovensku, prvú padnutú figúrka spomedzi novinárov. Nemožno ho totiž zneuctiť zaradením medzi zavraždených mafiánov a politikov v minulosti – napríklad Válko, Tupý, Remiáš a podobné osoby majúce styky s mafiou. Kuciak bol azda nevinný a jeho jediná chyba bola naivita, podcenenie skutočných síl v pozadí a ochota za pár euro nastavovať svoj krk, robiť špinavú nebezpečnú prácu za iných.

 

foto: fb

Je prvý, aj s priateľkou, ale podobných prípadov bude pravdepodobne pribúdať. Žiaľ, novinárska scéna tu sama dlhodobo šírila opovrhovanie zákonom a nenávisťou voči policajným zložkám, voči celému ministerstvu vnútra, pracovala na obmedzení ich právomoci či na jej presmerovaní na politickú opozíciu – tak si je sama na vine, že situácia takto upadla a že policajné sily nemajú kapacity na ochranu občanov, ani na doriešenie podobných prípadov, aj ak by náhodou boli veľmi motivovaní.

Tento prípad je podľa mňa znamením blízkych zlovestných časov. Kedže ale kaviarenska sekta robila dve desaťročia cirkus kvôli smiešnemu vyvezeniu podvodníka Kováča do Rakúska a minula si na tej anekdote všetko emočné palivo, tak  neviem, čo bude robiť teraz. A čo mieni robiť nabudúce? Budú aj masové demonštrácie? Nechcem byť cynický, ale to im určite pomôže. Pojdem sa pozrieť, chcem vidieť ich strach.

[wp_ad_camp_2]

Doplnok 1:

Kaliňák zrušil svoj denný program (výjazd vlády) a vracia sa do Bratislavy. Kaliňák by si mal dať pozor na podobné provokácie voči jeho osobe, ako sa stali v prípade Malinová. Pretože nech bude robiť čokoľvek, je jasné, že vinný spoluvinou bude on a on osobne. Mal by sa s tým zmieriť a neprejavovať o prípad nadmernú osobnú starostlivosť, lebo aj tá bude zas len obrátená voči nemu, voči Smeru a v konečnom dôsledku aj voči všetkým občanom Slovenska. My ludožrúti, vraždíme tu novinárov, tie nevinné duše.

Takisto treba pripomenúť, že občania sú si pred zákonom rovní a je podivné, ak by minister osobne nadmerne reagoval na jeden prípad. Treba azda povedať, že novinári sú tiež len normálni občania, nie je to žiadna špeciálne chránená rastlina a ako hovorí klasika aj realita, Kone sa tiež strielajú.

Doplnok 2

Citát:

Okrem vyšetrenia vraždy investigatívneho novinára J. Kuciaka a jeho priateľky potrebuje spoločnosť aj uistenie, že polícia a prokuratúra budú venovať osobitnú pozornosť všetkým kauzám, o ktorých zavraždený novinár písal. V reakcii na správu o násilnej smrti mladého novinára to pre TASR uviedol minister kultúry SR Marek Maďarič (Smer-SD).

[wp_ad_camp_2]

 —

Okrem iných motívov je toto jasný ďalší možný úplne logický a plausibilný motív obetovania bieleho koňa Kuciaka. Prípady, ktoré obviňovali nepríjemných ľudí z rôznych finančných prehmatov a pre ktoré sa zrejme nenachádzal dostatok dôkazov, možno smrťou aktéra posunúť do sféry nezadržatelnej hystérie a nemožnosti oslobodzujúceho rozsudku.

To, že nepríjemnú úlohu začať tento nátlak vykonal Maďarič mi príde ceľkom zapadajúce do mozaiky. Teraz sa bude volať po poprave Horákovej … pardon, po došetrení „jasných korupčných prípadov“.  Je naozaj zaujímavé, že si minister kultúry dovoli zasahovať do nezávislej činnosti súdov! Je správanie Maďariča vôbec beztrestné? No myslím, že sudca Harabín bude mať tému, o ktorej aj my laici chceme vediet čo najviac a čo možno najpresnejšie.

Doplnok 3

Predstavme si, že podnikateľ sa na verejnej tlačovke dostane do konfliktu s novinármi. Nie je to ani taká bežná tlačovka, je to tlačovka, kde je konflikto s novinátmi základná téma, kde dotyčný podikateľ menovite pár novinárom vyhlási mediálnu vojnu.

Predstavme si, že daný novinár podá na daného podnikateľa trestné oznámenie za vyhrážanie.

Predstavme si, že o tomto konflikte píšu noviny, je to mediálne známy exces.

Otázka je – ako blbo by musel daný podnikateľ byť, aby za danej verejne známej situácie najal vraha, aby novinára demonštračne popravil (a dokonca aj so ženou). To by ani Čermák v časoch najväčšej slávy takto neuvažoval, ani ten najväčší idiot by na seba neuplietol taký bič.

Ja si nerobím ilúzie o mafiánoch a bezpečnostných pomeroch na Slovensku, ale nikto by takto nepostupoval, ani en posledný gažo z osady nie.

Ale predstavme si situáciu inak.

Predstavme si, že podnikateľ sa na verejnej tlačovke dostane do konfliktu s novinármi. Nie je to ani taká bežná tlačovka, je to tlačovka, kde je konflikto s novinátmi základná téma, kde dotyčný podikateľ menovite pár novinárom vyhlási mediálnu vojnu.

Predstavme si, že daný novinár podá na daného podnikateľa trestné oznámenie za vyhrážanie.

Predstavme si, že o tomto konflikte píšu noviny, je to mediálne známy exces.

Predstavme si, ste zapojený do služieb zahraničných manipulátorov, a že chcete zdiskreditovať daného čoraz viac politicky a investigatívne nepríjemného podnikateľa, chcete mať dobrý prípad pre neustále útoky na políciu a osobne na nepríjemného ministra vnútra a  chcete mať obeť na oltár tupých hoviad farebných revolúcií.

Otázka je: Ako dané tri veci vyriešite jednou ranou?

Najmete si vraha aby novinára čo najviac demonštračne popravil.

[wp_ad_camp_2]

Že to každý inteligentný človek prekukne behom pár hodín? Nevadí – platí to, čo prvé napíšu noviny – a čo tie napíšu, o to si agent nemusí robiť starosti, to sú jeho ľudia. Za pár dní či týždňov bude teda jasné, že podnikateľ je nevinný a „cui bono“ indikuje na niekoho úplne iného. Ale média, ktoré má agent k dispozícii, budú neustále blačať to isté: korupčná banda popravila svätého novinára, Slovensko nie je právny štát, treba zvrhnúť vládu, treba zaviesť dikatúru bruselských síl …

Nepýtam sa, ktorá verzia je pravdepodobnejšia – je to jednoznačne tá druhá. Je ešte skoro po vražde a informácii je málo, ale už teraz je zo známych faktov  možno povedať verziu istú na 95%: novinárskeho eléva Kuciaka popravili zámerne politické služby aby získali ťažkú zámienku ako na boj konkrétne proti Kočnerovi (menoval ho a do prípadu zatiahol denník N), tak všeobecne proti politickým národným silám, ktoré dlhodobo ukazujú na skorumpovanosť a mafiánske pomery medzi novinármi, ako aj na službu novinárov cudzím netransparentným organizáciám, tajným službám.

Novinári sa rozhodli zo seba robiť nevinné a bezmocné obete, aby sa na nich už nemohlo útočiť. Ale na to sa im nesmie skočiť, to sa im nesmie tolerovať. Ak Kuciaka niekto zabil z politických dôvodov, tak to bol niekto z ich strany, tak je Kuciak ich gambit bezcenného pešca.

Zdroj: 1, 2, 3

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.