Sorosova organizace Open Society Foundations zavírá svoji pobočku v Turecku. Turecký prezident ji obvinil ze zapojení do pokusu o puč v zemi v roce 2016. Po Maďarsku se jedná již o druhý post, který nadace opouští.

Open Society Foundations liberálního miliardáře George Sorose zavře své zastoupení v Turecku. „Nepodložená tvrzení a spekulace“ údajně bránily práci, stojí v odůvodnění.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

O uzavření pobočky bylo informováno v pondělí, jen několik dní poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil amerického investora Sorose z podílu na organizování protestů za účelem rozdělení země. Erdogan označil v Budapešti narozeného miliardáře za „toho známého maďarského žida Sorose“.

Erdogan obviňuje Sorose z podpory tureckého opozičníka Osmana Kavaly, jenž je zase obviňován z toho, že v roce 2013 financoval a organizoval protesty proti vládě. Kavala je členem Open Society Foundations.

Organizace se brání tím, že označuje tato obvinění za „nepravdivá a ne-nová“. Podle slov mluvčího Sorosovy organizace, Erdoganova „nepodložená tvrzení a spekulace“ bránily v aktivitách nadace.

Open Society Foundations předtím opustil Maďarsko. Maďarský parlament kvůli Sorosovi schválil takzvaný „Stop Soros“ zákon.

zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.