Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku
    Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

    Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

  • Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa
    Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa

    Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa

  • „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO
    „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO

    „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO

  • Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál
    Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál

    Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál

Související zprávy

  • Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku
    Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

    Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

  • USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země
    USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země

    USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země

  • Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách
    Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách

    Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách

  • Zprávy ze dne 24.9.2023
    Zprávy ze dne 24.9.2023

    Zprávy ze dne 24.9.2023

Soud nařídil firmě Monsanto zaplatit 289 milionů dolarů jako odškodnění za způsobení rakoviny

Soud v San Francisku v pátek nařídil biotechnologické společnosti Monsanto zaplatit odškodné 289 milionů dolarů (6,5 miliardy korun) bývalému školnímu správci Dewayneu Johnsonovi. Ten amerického výrobce osiv, hnojiv a pesticidů zažaloval za to, že mu herbicid Roundup, jehož je firma výrobcem, způsobil rakovinu. Monsanto spojitost mezi výrobkem a onemocněním odmítá a proti verdiktu se odvolá. Případ by podle BBC mohl spustit vlnu dalších procesů. Majitel Monsanta, německý konglomerát Bayer, v sobotní reakci oznámil, že přípravek Roundup je bezpečný.

Johnsonův případ je první ze stovek žalob týkajících se přípravku Roundup a jeho údajné souvislosti s non-Hodgkinovými lymfomy, který se dostal před soudní porotu. Ta v pátek po třech dnech rokování dospěla k závěru, že herbicid „značně“ přispěl k mužově rakovině a že výrobce měl o potenciálních rizicích informovat varovnou etiketou. Porota vyhověla požadavku poškozeného na náhradu škody částkou 39 milionů dolarů a firmě vyměřila dalších 250 milionů dolarů jako trestní postih.

[wp_ad_camp_2]

 

Johnson používal přípravek Roundup, jehož hlavní aktivní složkou je glyfosát, při práci jako školní správce někdy až třicetkrát do roka. Jeho právníci uvedli, že přípravkem postřikoval rostliny z velké nádrže připevněné na vozidle. Při silném větru se mu prý chemikálie dostávala do obličeje a jednou, když mu praskla hadička, mu pokryl herbicid celé tělo.

Právník Brent Wisner uvedl, že když se Johnsonovi na těle objevila vyrážka, přečetl si etiketu na balení a dokonce společnost Monsanto kontaktoval. Před nebezpečím vzniku rakoviny ho ale ani tak nikdo nevaroval. Non-Hodgkinův lymfom mu byl diagnostikován v roce 2014, když mu bylo 42 let. Rakovina je u něj nyní v konečném stadiu, uvedla agentura AFP. Během čtyřtýdenního procesu se před soudem v San Francisku vystřídalo mnoho odborníků, shoda ohledně toho, zda může glyfosát způsobit rakovinu, mezi nimi ale nepanovala.

„Chceme vyjádřit soucit s panem Johnsonem a jeho rodinou,“ uvedla společnost Monsanto v prohlášení. „Dnešní rozhodnutí nic nemění na faktu, že 800 vědeckých studií a závěry americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), národních zdravotnických úřadů a dalších regulačních úřadů po celém světě potvrzují, že glyfosát nezpůsobuje rakovinu a nezpůsobil rakovinu ani panu Johnsonovi,“ pokračovalo prohlášení. Monsanto se proto chce proti pátečnímu rozsudku odvolat.

Společnost Bayer ve svém dnešním prohlášení uvedla, že glyfosát považuje za „bezpečný a nekarcinogenní“ látku. „Na základě vědeckých důkazů, ověřování provedenému ve světovém měřítku a na základě desítek let praktických zkušeností s využíváním glyfosátů se Bayer domnívá, že je glyfosát bezpečný a není karcinogenní,“ sdělil mluvčí firmy.

[wp_ad_camp_2]

 

Výrok soudu podle něj „odporuje vědeckým závěrům, podle nichž mezi Johnsonovou nemocí a používáním glyfosátů neexistuje žádná spojitost“. Bayer koupil Monsanto v červnu za 63 miliard dolarů (1,4 bilionu korun).

Americká společnost je jedničkou na světovém trhu s osivy a je také jedním z největších světových producentů herbicidů, pesticidů a hnojiv. Podle agentury Reuters čelí ve Spojených státech více než 5000 žalob podobných té Johnsonově.

Herbicid Roundup uvedla společnost Monsanto na trh v roce 1974. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která je součástí Světové zdravotnické organizace (WHO), v roce 2015 dospěla k závěru, že glyfosát obsažený v tomto nejrozšířenějším přípravku na ničení plevele je karcinogenní.

Americká EPA zastává stanovisko, že aktivní složka látky Roundup nepředstavuje pro člověka nebezpečí, pokud přípravek používá v souladu s instrukcemi na obalech.

Autor: ČTK

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
4 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře