Španělská vláda nevylučuje pokutovat loď pašeráků černochů do Evropy „Open Arms“, kteří zločin pašování lidí nazývají „záchranou lidí.“ Španělská více prezidentka Carmen Calvo zopakovala, že španělská loď „nemá povolení k záchraně lidí“ ve Středozemním moři. V rozhovoru s mediálním agenturou SER o tom, zda španělská exekutiva zvažuje nějak sankcionovat lodě pašeráků lidí za porušování zákazu „záchrany životů“ vydaným v lednu Obchodním námořnictvem, Calvo odpověděla, že „nemusíte mi to připomínat“, protože „všichni jsme podřízeni stejným zákonům.“

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Každý ví, co má dělat a co ne, včetně lodi,“ řekla víceprezidentka. Začátkem srpna pomohla loď Open Arms dvěma plavidlům v mezinárodních vodách poblíž Libye, a to i přes jasný zákaz „zachraňovat“ v tomto místě, který v lednu vydalo Generální ředitelství obchodního loďstva. Nevládní organizace to popsala tak, že jedna z lodí, ve které cestovali desítky lidí na palubě, „téměř ztroskotala“, protože měla trhlinu, přes kterou vnikala do lodi voda. Námořní právo zavazuje pomáhat ohroženým lidem jakýmkoliv plavidlem, které je najde.

Když Open Arms napadl zákaz návratu do libyjských mezinárodních vod, Generální ředitel obchodního loďstva (závislému na Ministerstvu dopravy) zaslal humanitární lodi dopis, v němž vyhrožoval pokutami „až do 901 000 EUR“ oproti „jejich nároku přebírat zachráněné.“ Během rozhovoru v TV agentury SER se novinář Aimar Bretos zeptal více prezidentka na možnost sankce nevládní organizace těmito částkami poté, co „zachránili“ životy stovkám lidí. „Open Arms nemají povolení k záchraně lidí. Kapitán lodi to ví a ministr dopravy mu to připomněl,“ odpověděla.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Jak velké mocnosti, tak i fyzické osoby podléhají zákonům,“ trvala na svém Calvo. „Tohle je právní stát. Každý ví, co může a co nemůže. Nikdo z toho nevyklouzne, včetně lodi,“ argumentovala víceprezidentka. „A Open Arms je oprávněna poskytovat pouze humanitární pomoc. To jsou podmínky, za kterých vyplouvá a může operovat.“

„Kapitánka ani nebyla schopna navigovat do přístavu na Baleárských ostrovech. Má licenci na humanitární pomoc, zejména přepravu potravin, a to je její účel,“ ujistila víceprezidentka.

Pro tadesco přeložil Pedro | zdroj: 1

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.