Politológ Alexander Rogers nevylučuje, že nejednotnosť krajín EÚ pri zavádzaní embarga na dovoz ropy z Ruska môže spustiť sériu odchodov jej členských krajín.

Európsky komisár pre hospodárske záležitosti Paolo Gentiloni uviedol, že Európska únia uvalí plné embargo na ruskú ropu do deviatich mesiacov. Zároveň ale podľa agentúry Bloomberg dostalo Maďarsko, Slovensko a Česká republika možnosť pokračovať v dovoze ruskej ropy až do roku 2024.

Strach z veta

Maďarsko a Slovensko dostanú odklad do 31. decembra 2024. Z nejakého zvláštneho dôvodu ale Česká Republika iba do 30. júna 2024. Tieto ústupky zjavne dostali preto, aby celé rozhodnutie o stopnutí ruskej ropy nezablokovali úplne. Čo ale neznamená, že to pomôže.

Bude ešte Ukrajina o deväť mesiacov existovať?

Odborníci sledujú celý proces s neskrývaným záujmom. A z niekoľkých dôvodov naraz. Po prvé. Odkiaľ majú „lídri“ EÚ istotu, že subjekt dnes známy ako Ukrajina, bude ešte existovať aj o deväť mesiacov?

Pretože vzhľadom na dôkladnosť a údernosť, s ktorou ruská armáda deštruuje tú ukrajinskú a tiež nacistické prápory, môže všetko skončiť o čosi rýchlejšie. A potom bude hlúpe a zbytočné ukladať akékoľvek sankcie z dôvodu, ktorý už neexistuje.

Žolíky v rukách Venezuely a Iránu

Po druhé. Bude Európa schopná opustiť ruskú ropu aj po deviatich mesiacoch? Ťažkú ropu ako je tá ruská, môže poskytnúť iba niekoľko krajín na svete. Predovšetkým Venezuela a Irán. Lenže tí sú momentálne ruskými spojencami. A z mnohých dôvodov závisia od Ruska z hľadiska obchodu aj bezpečnosti.

Preto sa zjavne nebudú podieľať na pokusoch „priškrtiť“ Rusko a pomôcť Európanom nahradiť klesajúce objemy. Okrem toho oficiálni predstavitelia ropných krajín OPEC uviedli, že je fyzicky nemožné nahradiť sedem miliónov barelov ropy denne. To je presne toľko, koľko Rusko vyrába a dodáva. Nemajú také možnosti. A medzi riadkami možno pochopiť, že ani snahu.

Dopadne to ako so stopnutím plynu?

Podobne sa to vyvíjalo i s ruským plynom. EÚ sa ho veľmi dlho, hlučne a hystericky chystala „opustiť“. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell ale v rozhovore, ktorý odvysielala španielska rozhlasová stanica Cadena SER, uviedol, že EÚ v súčasnosti neplánuje opustiť ruský plyn.

Podľa Borrella je možné ruskú ropu nahradiť. Ale s plynom je to inak. Podľa neho je trh s ropou globálny a existujú aj ďalší dodávatelia. Plyn je však problém. Nie je to len zdroj energie. Plyn nemôže byť nahradený iným petrochemickým produktom. „O uzavretí ruského plynového kohútika sa v súčasnosti nehovorí,“ priznal Borrell.

Zdá sa, že Borrell nerozumie biznisu s ropou ani toľko ako obchodu s plynom. Áno, ropa môže byť dodávaná nie len potrubím, ale i tankermi. Ale stále ju treba niekde vyťažiť. Ale hlavne, ak sa nejakej značky vzdáte, musíte ju nahradiť podobnou. Teda v rovnakom, alebo aspoň obdobnom zložení. Inak môžete svoje drahé výrobné zariadenia budovať nanovo.

Ropa totiž nie je len benzín. Ale aj vykurovací olej, mazivá, plasty, guma, asfalt a veľa ďalších vecí. Ukazuje sa teda, že konečný výsledok s odmietnutím ruskej ropy bude zrejme rovnaký ako s odmietnutím ruského plynu. Nebudú schopní to urobiť.

„Europovstalci“ utrpia najmenej

Po tretie. Ak európski komisári oddelení od reality predsa len presadia rozhodnutie opustiť ruskú ropu, zachovajú si ako tak vlastnú tvár. Ak ich prirodzene vetom nezastaví Maďarsko.

Takže vďaka výnimke a možnosti pokračovať v nákupe ruských energetických zdrojov tak budú najmenej škodovať tí, ktorí sú momentálne najviac v konflikte s vedením EÚ. Tieto krajiny budú najmenej trpieť dôsledkami rusofóbnych sankcií. To znamená, že „povstalci“ dostanú privilégiá. Poslušný zaplatia straty. A to všetko bude pekne zaobalené v oficiálnych dokumentoch.

Všetky „ríše“ ohrozujúce Rusko sa nakoniec rozpadli

Keď je slepá poslušnosť trestaná a neposlušnosť naopak podporovaná, možno zákonite očakávať nové nepokoje. A možno EÚ čaká i prudká vlna „exitov“. Ono sa totiž akosi so železnou pravidelnosťou v dejinách stáva, že všetky obdobné „večné“ ríše, ktoré majú tú odvahu ísť do vojny proti Rusku, sa časom pomaly ale isto „náhle rozpadnú“ …

Preložil g. / Zdroj: LIFE

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.