Srbsko se rozhodlo zrušit všechna povolení udělená anglo-australské těžební společnosti Rio Tinto Group pro projekt Jadar na těžbu lithia na jihozápadě balkánské země. Překvapivé rozhodnutí srbské premiérky Any Brnabičové přišlo 20. ledna, několik dní po nuceném návratu srbského tenisty Novaka Djokoviče, světové jedničky, který byl vyhoštěn z Austrálie, protože nebyl očkován, a byl proto vyloučen z Australia Open. Společnost Rio Tinto investovala 450 milionů euro.

Těžba v srbském dole měla podle plánu začít v roce 2026 a skupina se měla stát největším evropským dodavatelem tohoto nerostu, který je nezbytný pro výrobu baterií do elektromobilů. Těžební gigant očekává, že ročně vytěží 58 000 tun uhličitanu lithného, což by umožnilo vyrábět baterie pro více než milion elektromobilů na evropském kontinentu.

Projekt dolu Rio Tinto byl z ekologických důvodů velmi zpochybňován obyvatelstvem. Těsně před volbami, které se konaly 3. dubna, se protesty množily. Premiérka se proto rozhodla zrušit projekt Rio Tinto, investici plánovanou na více než 15 let, která by přinesla 600 milionů euro ročně.

Přeložila tereza | Zdroj: Imolaoggi.it 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.